מבקר המדינה: "פגמים מהותיים בבחירת הדירקטורים בבנק לאומי"

הסיבה: חברי הוועדה הבוחרת לא רשמו פרוטוקולים ■ מבקר המדינה פנה למפקח על הבנקים בפעם השנייה בבקשה לדחות שוב את מועד האסיפה בבנק לאומי

סיון איזסקו
סיון איזסקו

בעוד יומיים אמורה האסיפה הכללית של בעלי המניות בבנק לאומי לדון במינוי הדירקטורים בבנק. אולם הערב (ב') הודיע משרד מבקר המדינה כי השלים את הבדיקה של הליך בחירת חברי הדירקטוריון. "נפלו לכאורה פגמים מהותיים בהליך מיון המועמדים לכהונת דירקטורים בבנק לאומי לישראל", נמסר ממשרד המבקר.

כזכור, הוועדה לבחירת דירקטורים היא ועדה ציבורית הפועלת מכורח חוק. מטרתה היא להרכיב רשימת מועמדים לכהונת דירקטור בבנקים שאין בהם גרעין שליטה. מתוך 180 קורות חיים שנשלחו לוועדה, היא זימנה רק 30 מועמדים לראיון אישי והמליצה על 11 מהם לחברות בדירקטוריון לאומי.

בעלי המניות יידרשו לבחור ביום רביעי הקרוב, באסיפת בעלי המניות, שישה דירקטורים לכהונה בת שלוש שנים. אלא שתלונות שהתקבלו מצד מועמדים שלא זומנו לראיון הובילה לפתיחת בדיקה של מבקר המדינה. במהלך הבדיקה התברר כי הוועדה הציבורית קיבלה החלטות מבלי שניהלה פרוטוקול ובאופן שאינו מאפשר לבחון את סבירות קבלת ההחלטות בוועדה.

כתבות נוספות באתר TheMarker

פגמים בתהליך. בנק לאומיצילום: בלומברג

הכירו: המזל"ט הקטן בעולם, שימצא ניצולים תחת בניינים קורסים

מפת הקשרים של משה ליאון

בראש הוועדה הציבורית עמדה שופטת בית המשפט העליון בדימוס אילה פרוקצ'יה. בנוסף אליה, היו חברים בוועדה ח"כ לשעבר חיים (ג'ומס) אורון והממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים דרור שטרום. בוועדה היו חברים גם פרופ' אריה גנס ופרופ' ידידיה שטרן, שני דירקטורים חיצוניים המכהנים כיום בבנק.

בסיכום דו"ח הבדיקה שעליו חתום מנהל נציבות תלונות הציבור עו"ד הלל שמגר, נכתב: "עולה כי נפלו לכאורה פגמים מהותיים בהליך מיון המועמדים לכהונת דירקטורים בבנק לאומי לישראל". הביקורת העיקרית של משרד מבקר המדינה עוסקת בעובדה כי הוועדה לא רשמה פרוטוקולים המתעדים את אופן קבלת ההחלטות ביחס למועמדים השונים.

בדו"ח הביקורת נכתב כי לוועדה הוגשו 180 מועמדויות וכי בישיבתה הראשונה קיימו חבריה דיון לגבי כל המועמדים וסיננו את הרשימה ל-49. בהמשך הדיון רשימה זו עברה סינון נוסף וכך מספר המועמדים שנמצאו כמתאימים ירד ל-35. הוועדה העבירה את הרשימה המעודכנת לבנק ישראל כדי שיבחן אם המועמדים האלה עומדים בדרישות החוק בנוגע להיעדר זיקה עם בנק לאומי.

"לפי תשובת הוועדה והמסמכים שהועברו לעיוננו, ערכה הוועדה פרוטוקול של הישיבה, אך הוא לא כלל תיעוד כלשהו של מהלך הדיון וההחלטות שהתקבלו לגבי 180 המועמדויות עד לגיבוש רשימת ה-49. הפרוטוקול גם לא כלל תיעוד של מהלך הדיון שבו צומצמה רשימה זו ל-35 מועמדים", נכתב בסיכום דו"ח הבדיקה.

בדו"ח הביקורת נכתב כי לאחר שהיא בחנה את רשימת 35 המועמדים, היא החליטה שלא לזמן לראיון מספר מועמדים שנכללו בה. הוועדה זימנה 10 מועמדים לראיון שהתקיים באמצע חודש אוגוסט האחרון ולמחרת ראיינה עשרה מועמדים נוספים מתוך הרשימה.

"לאחר שראיינה 20 מועמדים החליטה הוועדה, נוכח הדלדול במספר המועמדים בשל זיקות פסולות והסרת מועמדויות, להרחיב את רשימת המועמדים שיזומנו לראיון בישיבתה האחרונה שנקבעה ל-26.8", נכתב בדו"ח. "לשם כך בחנו חבריה פעם נוספת את רשימת ה-49 וגם את הרשימה המקורית של 180 המועמדים והחליטו לזמן לראיון שלושה מועמדים נוספים מהרשימה המקורית שכלל לא נכללו ברשימת ה-49".

הוועדה ניסתה להסביר למבקר מדוע החליטה לזמן שלושה מועמדים נוספים מתוך רשימת ה-180. "ההחלטה על זימונם של שלושה המועמדים הללו הושפעה מדיוני הוועדה בשתי הישיבות הראשונות, ומדברים שהתבהרו בראיונות של מועמדים שונים ביחס לצרכי הבנק ולתמהיל הרצוי בהרכב הדירקטוריון", נמסר מהוועדה.

בסיכום עבודת הביקורת של משרד מבקר המדינה נכתב כי "בהיעדר תיעוד, אין כל אפשרות לקיים ביקורת על שלב חשוב זה של הליך המיון ולוודא שהוועדה שקלה את כל השיקולים הצריכים לעניין לגבי כל מועמד ומועמד.

"חשש לתקינותו של שלב זה מתעורר ביתר שאת בעניינו של רו"ח אבו חבלה, שלגביו, כאמור כלל לא צוינה עובדת היותו בין המומלצים לכהונת דירקטור על ידי ועדת המעבר (הוועדה שהמליצה על המועמדים לדירקטוריון הבנק בשנה שעבר - ס"א), בטבלת ריכוז נתוני המועמדים".

נציב תלונות הציבור שלח הערב מכתב למפקח על הבנקים בו הוא חזר על בקשתו של מבקר המדינה לדחות את האסיפה הכללית למינוי הדירקטורים בבנק לאומי הקבוע ליום רביעי הקרוב.

נציב תלונות הציבור כתב כי "נוכח הליקויים המהותיים שהתגלו בעבודת הוועדה, ומשניתנה לוועדה הזדמנות להגיב על האמור בהודעתנו, מבקש מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור לשוב על עמדתו כי בנסיבות אלה מן הראוי לדחות את מועד ישיבתה של האסיפה הכללית עד למתן החלטתו הסופית".

יוסי שריד מסר כי "אני מסרב להאמין שהמפקח על הבנקים ימרה פעמיים את פיו של מבקר המדינה ולא יעצור בעוד מועד את הליך הבחירה. הרי המפקח על הבנקים הוא לכאורה 'כלב השמירה', ואם הוא מתנמנם, או מתרשל כאשר נופלים 'פגמים מהותיים' בעבודת ועדת האיתור ,מי ישמור על השומרים? תפקידו חשוב תמיד, אך בעיקר כאשר מדובר בבנק ללא בעלים, שהוא בעצם בנק השייך לציבור".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker