למרות התנגדות בעלי המניות: ביהמ"ש אישר את ההסדר בפולאר

השופטת מיכל אגמון גונן ציינה כי בעלי המניות המתנגדים דסטיני ולידר התנהלו בחוסר תום לב

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר שנתיים של חדלות פירעון ומאבקי שליטה אישרה היום השופטת מיכל אגמון גונן את הסדר החוב של חברת ההשקעות פולאר.

פולאר פועלת (באמצעות חברות בת) בתחום הנדל"ן בישראל ובארה"ב ונשלטת על ידי זיל פלדמן (40%) אסתר דפן ( 8% )דסטני גלובל (32%) ולידר החזקות והשקעות (10%).

משבר החוב העולמי בשוק הנדל"ן ופרשת הולילנד הובילו את פולאר, שהוקמה בשנת 1963, לחדלות פירעון.

מצבה הכספי הקשה הוביל לכך כי החברה לא יכלה לשלם במועד את כל לחובותיה: 122 מיליון שקל למחזיקי אגרות החוב; 65 מיליון שקל לקרן אוריגו (אשר במשך תקופה מסוימת נתנה מימון לחברה) וכ-18 מיליון שקל לבנקים.

בעוד שמחזיקי אגרות החוב של החברה היו מעוניינים לשלוח אותה לדרך חדשה באמצעות ההסדר אותו אישרו פה אחד באסיפה, חלק מבעלי השליטה - החברות דסטיני גלובל ולידר החזקות והשקעות - התנגדו להסדר.

ז'יל פלדמן, פולאר השקעותצילום: מוטי קמחי

החברות דסטיני ולידר טענו כי נכסי החברה עולים על התחייבויותיה ולכן גם אם תפורק יזכו בעלי המניות כנושים נדחים לקבל נתח מהשקעתם. הית המשפט דחה טענה זו.

התנגדותן הובילה לכך שאסיפת בעלי המניות של החברה לא אישרה את ההסדר ברוב הנדרש בחוק ואילצה את החברה לבקש מבית המשפט לאשר את ההסדר ללא ההסמכה.

בית המשפט השתמש בסכמותו החוקית לאשר הסדר גם אם לא התקבלה הסכמה של בעלי המניות לאחר ששוכנע (על יסוד הערכת השווי שניתנה על ידי המומחה - רו"ח אהוד רצאבי, שמונה למומחה בתיק מטעם בית המשפט) כי הפשרה וההסדר הוגנים וצודקים ביחס למחזיקי אגרות החוב ולבעלי המניות שלא הסכימו להסדר.

"התנהלותן של דסטיני ולידר מלמדת על כך שהתנגדותן נוצרה בדיעבד ונועדה למשוך זמן ולהציב את בית המשפט במצב שיאלץ אותו לדחות את ההכרעה ובכך לעכב ולמנוע את אישורו של הסדר הנושים", כתבה השופטת בפסק הדין.

השופטת ציינה כי למעלה ממחצית בעלי המניות הצביעו בעד ההצעה והדגישה כי טענת המתנגדים הינה חסרת תום לב במיוחד בשלב שהועלתה.

השופטת התבססה בהכרעתה על כך כי בדו"חות החברה מתנוססת הערת "עסק חי" מאז נובמבר 2011 ומשמעותה היא כי התחייבויותה החברה עולות על נכסיה ולא להיפך.

עוד ציינה השופטת כי מי שחתם על התצהיר שצורף להתנגדות דסטיני היה אריה רויכמן שכיהן כדירקטור בחברה אך אין לו כל מיומנות חשבונאית ופיננסית. ובאותה נשימה שאלה, למה אריה עובדיה שגם כיהן כדירקטור בחברה ולו יש מיומנות חשבונאית ופיננסית לא הסכים לחתום על כזה תצהיר.

השופטת הוסיפה כי "בעלי המניות המתנגדים אדישים בין אפשרות הפירוק לבין אפשרות השיקום וזאת משום שבין כך ובין כך שווי מניותיהן יתאפס ואין זה משנה מבחינתם אם אובדן מניותיהם יבוא על דרך קריסה ופירוק החברה או על דרך הסדר אשר ייטול את מניותיהם".

על פי ההסדר שאושר יזרים פלדמן סכום של 15 מיליון שקל לחברה מתוכו סך של 9 מיליון שקל כנגד קבלת 100% ממניות החברה וסך של 6 מיליון שקל כהלוואה נחותה כלפי אוריגו ומחזיקי אגרות החוב .

בנוסף החברה בשליטתו תקדים ותפרע חלק מחובה בסך של 12 מיליון שקל אותו היה עליה לפרוע רק ב 2014.

אוריגו מצידה תמיר עמלות פירעון מוקדם בגין חובות החברה אליה בסכום של 3 מיליון שקל וכן סכום נוסף של 3 מיליון שקל מהערך הנומינאלי של האג"ח הקיים ברשותה.

בשלב הראשון בהסדר החברה תפרע לאוריגו סכום מהותי מחובה כלפיה כך שהחוב לאוריגו יעמוד על 30 מיליון שקל . פירעון החוב יבוצע מתזרים החברה בהתאם לתוכנית המימושים.

החברה תקצר את אורך חיי החוב לבעלי אגרות החוב ותקדים להם תשלומים. 5.5 מיליון שקל ישולמו באופן מיידי והיתרה תשולם בסוף 2015 כך שהחוב ישא ריבית של 6.5% .

להבטחת התשלום ירשמו לטובת מחזיקי אגרות החוב שעבודים מדרגה שניה על נכסיהן של חברות בשליטת פולאר. החברה התחייבה לפעול למימוש נכסיה בשלושה שלבים כאשר 45% מתמורת המימוש תשמש לפדיון מוקדם של אגרות החוב .

בשל ההזרמות הכספיות החברה וויתרה על כל טענותיה כלפי פלדמן בגין עילות שקדמו למועד ההסדר למעט נושאים אשר העלתה רשות ניירות ערך בכתב העמדה לגבי הפטור וויתור בקשר עם נכס בריאנט.

עוד וויתרה החברה על כל טענותיה כלפי אוריגו ביחס להסכמי ההלוואה עמה לרבות טענות על פי חוק הריבית (כגון שלקחה ריבית לא חוקית).

על רקע ההסדר מסר פלדמן: "אני מברך על החלטת בית המשפט. ההסדר הנוכחי הוא הדרך היחידה בה לנושי החברה סיכוי גבוה לקבל את מלוא כספם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker