מאחורי המינוי: הביצוע של פלוג, הרוח של פישר, המהפך של נתניהו

מה גרם לראש הממשלה לשנות את דעתו?

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אז מה קרה שם, מאחורי הקלעים, שגרם לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להפוך את דעתו מקצה לקצה, ולבחור בקרנית פלוג לתפקיד הנגידה הראשונה של בנק ישראל - לאחר שפסל אותה בשלושה סיבובים?

זה התחיל במקרה. לפני מספר ימים התקיים בשלכתו של נתניהו דיון כלכלי שגרתי שנקבע מזה זמן רב ובנוכחות כמה אנשים, בו הציגה פלוג את הפחתת הריבית האחרונה, את הנימוקים להחלטה, את הערכותיה הכלכליות ואת התוכניות שלה בנוגע לשוק המט"ח. בשונה מפגישה קודמת, ואולי משום שכבר לא ראתה עצמה כמועמדת לנגידות ועל כן היתה משוחררת ממתחים, פלוג הפתיעה והרשימה את ראש הממשלה בניתוח הכלכלי שהציגה, בבהירות המדיניות ובדיווחיה על התייעצויות עם בן ברננקי וג'נט ילן.

זו היתה נקודת המפנה. לכולם כבר היה ידוע שנתניהו לא היה באמת מרוצה משלושת המועמדים שהוא עצמו הציע לפני למעלה מחודשיים. הוא לא התלהב מאף אחד מהם, והמשיך לחפש שפן מבחוץ, כולל פניה ללארי סאמרס, שפרש מהמירוץ על תפקיד הנגיד בארה"ב וסלל את הדרך למינויה של ג'נט ילן, הסגנית של ברננקי.

כתבות נוספות באתר TheMarker

10 ההמלצות של בן ברננקי לצעירים בראשית דרכם

התגובות בשוק ההון למינוי פלוג: "טרגדיה עם סוף טוב"

לפתע, בגלל דיון שאותו הובילה בביטחון, פלוג הפכה לאופציה רצינית לנגידות. היא נכנסה למרוץ, וההחלטה של אובמה לבחור באשה, ובסגנית הנגיד היוצא, היתה גם היא באוויר. את המסמר האחרון בהחלטה של נתניהו ולפיד סיפק ה"מבוגר האחראי", או לפי כינוי אחר ה"מלכה האם" - הלא הוא פרופ' סטנלי פישר, הנגיד שפרש וחזר לניו יורק. לאחר אותו דיון כלכלי מוצלח מבחינתה של פלוג, קיבל נתניהו שיחת טלפון מפישר שבו המליץ לו פעם נוספת למנות את פלוג, גם על פני שלושת המועמדים החדשים שממתינים בחוץ. השיחה הזו סיימה את ההתבלטות, והיום נמסר על הבחירה, שתהפוך למינוי רשמי וקבוע בסיום ישיבת הממשלה ביום ראשון הבא.

קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

את הפארסה של בחירת הנגיד וההתנהלות של בנימין נתניהו ויאיר לפיד אפשר לנתח משתי זוויות. מצד אחד, נתניהו הציג רשלנות: הוא לא בדק את השלדים של יעקב פרנקל וליאו ליידרמן מבעוד מועד, הוא לא שקל לעומק את המועמדות של פלוג, לא פגש אותה מספר פעמים כפי שהיה צפוי לחשוב, ולא טרח להכיר אותה.

הרי פלוג לא נולדה לפתע עם כריזמה מתפרצת שלא היתה לה קודם, ואת היכולות הכלכליות שהיא הציגה באופן מרשים בשבוע שעבר – היה לה גם קודם. נתניהו פשוט לא טרח להכיר אותה. לו היה עושה זאת, יתכן והיה בוחר בה כבר בהתחלה, או לאחר הפרישה של יעקב פרנקל, וחוסך לעצמו ולכל עם ישראל מבוכה רבה.

מצד שני, בסופו דבר, נתניהו בכל קיבל את ההחלטה הנכונה. למרות שכבר היו לו שלושה מועמדים שקיבלו את חותמת הכשרות של ועדת טירקל, למרות שיש בפניו סטטיסטיקה שמראה כי הנגידים המוצלחים הגיעו מחוץ לבנק ישראל, ולמרות שיש מי שלוחש לאזנו שפלוג לא מתאימה, הוא בסופו של דבר בלע את כבודו – ובחר בה. גם את זה צריך לדעת לעשות.

אלא שמרגע שההכרעה הסופית נפלה, כל הסיפור הזה כבר אינו חשוב. אין שום סיכוי שהמינוי שלה לא יקבל רוב בממשלה, והיא תהיה הנגידה בחמש השנים הבאות. מה שכן חשוב הוא איך היא תתמודד עם השאלות הכלכליות הגדולות שעומדות בפתחה. כנראה, פלוג תעשה את מה שנתניהו עצמו היה עושה, לו היה במקומה.

על חלק מהשאלות הללו אפשר לענות כבר עתה, גם מתוך הדברים שפלוג אומרת בשיחות סגורות, ועוד יותר מכך מתוך מה שהיא עושה בפועל. הנגידה החדשה, למשל, מאוד מוטרדת משער הדולר הנמוך, והוא מפריע לה בעיקר בגלל ההשפעות שעשויות להיות לו על התעסוקה ועל שיעור האבטלה.

ההתמחות המחקרית של פלוג היא בתחום שוק העבודה, וההיגיון שלה הוא כזה: חברות ההיי-טק אולי יוכלו להסתדר עם דולר נמוך, בזכות הגמישות שלהן, אבל חברות יצואניות בענפי הלואו-טק, שמעסיקות הרבה עובדים, לא יוכלו להתמודד עם שער הדולר נמוך מדי - והתפתחות כזו עלולה לגרום לגלי פיטורים בקרבן.

נכון שגם התעשיינים ובעלי החברות מרוויחים מהמאמצים של בנק ישראל לחזק את הדולר, אבל פלוג רואה לנגד עינייה דווקא את עובדים ואת נתוני האבטלה. על פי הורדת הריבית בחודש שעבר ומספר סבבי ההתערבות בשוק המט"ח, ברור שפלוג תתמוך בשער הדולר באגרסיביות. ייתכן שנראה ב-2014 גם צעדים ושיטות חדשות שלא ראינו בעבר.

האם תפיסה כלכלית זו עושה אותה ל"סוציאליסטית" שחושבת יותר על תעסוקה ופחות על שער האינפלציה, כפי שבנימין נתניהו חשש, או דווקא "קפיטליסטית חזירה" שעוזרת לתעשיינים? היום ברור שההגדרות הללו כבר אינן רלוונטיות. אין טעם ואין ערך מוסף בניסיון לתייק את פלוג בדמות סטריאוטיפית כזו או אחרת.

אנחנו יודעים שפלוג תמשיך, באופן צמוד, את המדיניות של סטנלי פישר, המנטור הגדול והדמות הנערצת. היא ודאי תרבה להתייעץ עמו. אנחנו יודעים שפלוג תתנהל על פי האורתודוקסיה הכלכלית של הבנקים המרכזיים בארה"ב ובאירופה. זה כולל שקיפות, הסברים מפורטים למדיניות ומה שמכתיב אותה, יעדים כמותיים רשמיים - וגם מדיניות מוניטארית מרחיבה כל עוד קיים סיכון שההתאוששות והצמיחה ייעצרו.

אנחנו יודעים שפלוג מוטרדת מ"המחלה ההולנדית" ושהיא תלחץ על העברת כספי הגז להשקעות בחו"ל דרך קרן מיוחדת, כחלק מהמאבק שלה בשער הדולר. בכנסת יודעים לספר שחוק קרן הגז קיבל את דחיפה משמעותית בעיקר מסטנלי פישר.

מי שיקרא את הודעות הריבית האחרונה, והראשונה של פלוג, יבין מייד שהיא מביטה על הריבית הדולרית ועל ה"הזרמה הכמותית" (הדפסת הדולרים ורכישת האג"חים) האמריקאית, יותר מאשר על דברים שקורים בישראל. היא אמנם רואה לנגד עינייה גם את העליות בשוק הדיור, הרי אי אפשר להתעלם מהן, אך היא תנסה להתמודד אתן בשיטות של הגבלת המשכנתאות - ולא על ידי העלאת ריבית. לנתניהו, בעל הדעות הכלכליות ימניות, אין ממה לחשוש: פלוג תעשה כנראה את מה שהיא עצמו היה עושה, לו היה במקומה.

מצד שני, אנחנו גם יודעים במה פלוג לא תטפל, בוודאי שלא בחלק הראשון של הקדנציה. היא לא תהיה מהפכנית. אם סטנלי פישר לא נגע בבנקים, לא הכניס לענף תחרות ולא פעל לייעל אותם, ולא שם על השולחן רפורמה בשוק הפיננסי, לא כדאי לצפות מפלוג שתעשה זאת.

היא גם לא תהיה קול דומיננטי מול הממשלה. כנגידה, פלוג היא היועצת הכלכלית הבכירה של ראש הממשלה, אבל קשה לראות את הממשלה והשרים רועדים מפחד שמא פלוג תאמר משהו על התנהלותם בנאום ציבורי, או חס ושלום תשים את המפתחות על השולחן. זאת פררוגטיבה ציבורית שהיתה לסטנלי פישר, וייקח זמן עד שפלוג תיצור מוניטין כזה לעצמה, אם בכלל.

באופן כללי יותר, פלוג תתמקד בתפקידים המסורתיים של הבנק המרכזי, כלומר מדיניות מוניטארית ויציבות הבנקים, והיא אינה צפויה לאמץ אג'נדות יוצאות דופן. וגם זה, כנראה, משהו שדי נוח לנתניהו וללפיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker