התגובות בשוק ההון למינוי פלוג: "טרגדיה עם סוף טוב"

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI בית השקעות: "התנהלותם התמוהה של ראש הממשלה ושר האוצר במהלך ארבעת החודשים האחרונים לא הוסיפה ליוקרתם, מינוי פלוג היה מתבקש"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ארבעה חודשים ממתין שוק ההון המקומי למינוי נגיד חדש שימלא את החלל שהותיר אחריו הנגיד הקודם סטנלי פישר. התגובות למינויה של קרנית פלוג לתפקיד לא איחרו לבוא ונראה כי כולם מברכים על המינוי המושכל, אך תוהים למה הוא בא מאוחר מדי.

"טרגדיה עם סוף טוב", אמר אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים בית ההשקעות תמיר פישמן. "מדובר במינוי מקצועי ומעולה, וחבל שלא מונתה כבר בשלב הראשון. המינוי מציב אתגר בינאישי לא פשוט כאשר הנגידה החדשה יודעת שלא ממש רצו בה, והיא מנגד תנסה להוכיח כח ועוצמה. לא בדיוק מצב אידאלי להתחיל משרה כה חשובה", כתב תמיר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

איך הפכו צמד מתקני גגות למיליארדרים הצעירים ברוסיה?

לא רק קופיקס // הכירו את צרכנית הקפה הגדולה בתל אביב

קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום

הוא הוסיף כי "האתגר המרכזי הוא ללא ספק שער החליפין. על בנק ישראל לנקוט פעולות דרמטיות על מנת להחליש את השקל. התחזקות השקל פוגעת אנושות בכלכלה הישראלית ולכן זוהי משימה שחייבים להצליח בה. מנגד שימוש בנשק ההפחתה בשער הריבית (שלא עזר כמעט) עשוי עוד יותר לנפח את שוק הנדל"ן".

“מוטב מאוחר מאשר לעולם לא", ציין גם יניב פגוט האסטרטג הראשי של איילון. "תפקודה נטול הדופי של פלוג בפרק הזמן שבנק ישראל חסר נגיד והפרופיל הנמוך עליו שמרה על אף הזובור שעברה הוסיפו לה נקודות רבות.

"פלוג נדרשת להוכיח כי היא מסוגלת להוביל את בנק ישראל בהצלחה אל מול האתגרים הלא מבוטלים והסקפטיות המופגנת של ראש הממשלה ולייצר עמוד שדרה מברזל אל מול הגורמים הרלוונטים במשרד ראש הממשלה ומשרד האוצר אשר הינם מומחים מדופלמים באיתור חולשה. הפחתת הריבית האחרונה והמפתיעה של פלוג וכן המשך ההתערבות בשוק המטבע וקידום צעדים לצינון שוק המשכנתאות בחודשים האחרונים מלמדים כי פלוג ממשיכה בקו שהותיר לה פישר, יתכן כי לא רחוק היום שפלוג תדרש לשנות כיוון שכן הררי יתרות המטבע נערמים והריבית הנמוכה מנפחת את שוק הדיור בהתמדה", הסביר פגוט.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI בית השקעות, אמר בתגובה למינוי כי "ההתנהלות התמוהה של ראש הממשלה ושר האוצר במשך ארבעת החודשים האחרונים לא הוסיפה ליוקרתם. המינוי של פלוג היה מתבקש מזמן בהתחשב בניסיונה ובתמיכה שקיבלה מנגיד הבנק היוצא סטנלי פישר.

"המינוי ימנע זעזועים בבנק ישראל ובמדיניות המוניטארית מכיוון שפלוג הייתה חלק מרכזי ממדיניות הבנק בקדנציה של פישר הן כראש מחלקת המחקר והן כמשנה לנגיד. מבחינת המדיניות המוניטארית מדובר כבמתן דגש רב יותר לנושא היצוא ומכאן לשערי החליפין מאשר לדיור. עם זאת, בהתחשב ברמת הריבית הנוכחית אנו לא מצפים לשינוי בריבית אלא אם תירשם הרעה משמעותית בתמונת המצב הגלובלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker