פטרוכימיים בוחנת מתווה חדש להסדר חוב - שוקלת לשמור על חלקה בבזן

החברה מציינת שהמתווה החדש יתבסס על שימוש במזומנים שבקופתה לצורך מימון חלקה בהנפקת הזכויות כך שיימנע דילול החזקתה של פטרוכימיים במניותיה של בזן

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת מפעלים פטרוכימיים שבשליטת דיייויד פדרמן, אלכס פסל ויעקב גוטשטיין בוחנת לשנות את מתווה הסדר החוב עליו היא נושאת ונותנת עם בעלי 6 סדרות אגרות החוב של החברה, בנק הפועלים וקרן בראשית.

פטרוכימיים הודיעה לבורסה שנוכח תוכניתה של חברת בתי זיקוק לנפט (בזן), שפטרוכימיים מחזיקה ב-30.7% ממניותיה, לגייס עד 150 מיליון דולר בהנפקת זכויות ולאור נפילתה של מניית בתי זיקוק בוחנת פטרוכימיים בשיתוף עם נציגות בעלי אגרות החוב מתווה חלופי להסדר החוב.

החברה מציינת שהמתווה החדש יתבסס על שימוש במזומנים שבקופתה לצורך מימון חלקה בהנפקת הזכויות כך שיימנע דילול החזקתה של פטרוכימיים במניותיה של בתי זיקוק.
מניית בתי זיקוק ירדה ב-55% מתחילת 2013 ועד לתחילת המסחר ביום חמישי האחרון לשווי של 2.6 מיליארד שקל, נוכח החשש שלא תוכל לעמוד בהתחייביותיה לבנקים ולבעלי אגרות החוב במועדן.

בעלי אגרות החוב חוששים שדילול חלקה של פטרוכימיים בבתי זיקוק יפגע בטיב הביטחונות שבידם ובסיכויים לקבל בחזרה את הכסף שהלוו לפטרוכימיים במקרה שיצטרכו למכור את מניות בתי זיקוק.

פטרוכימיים חייבת 1.9 מיליארד שקל ובקופתה 200 מיליון שקל לאחר שמכרה את החזקתה בחברת אבגול לקרן Ethemba. החברה חייבת 1.5 מיליארד שקל לבעלי אגרות החוב ו-400 מיליון שקל לבנק הפועלים ולקרן בראשית.

דיוויד פדרמןצילום: ניר קידר

הנכס היחיד של פטרוכימיים מלבד המזומנים בקופתה הוא החזקתה במניות בתי זיקוק ששווה עתה 792 מיליון שקל בלבד כך שהשווי הנכסי הנקי של פטרוכימיים הוא שלילי ברמה של 900 מיליון שקל.

הנפילה בשווי מנית בתי זיקוק גרם למפולת באגרות החוב של פטרוכימיים והן נסחרות עתה בתשואות של 30% ויותר.

המתווה הקודם של הסדר החוב התבסס על דחיית מועד פירעון תשלומי הקרן על ההלוואות ואגרות החוב עד ל-2017 , תשלום מראש של תשלומי הריבית מיולי 2013 ועד ל-2016 במזומן ובאמצעות חלוקת המניות של בתי זיקוק שבידי החברה ושנקיות משעבודים, חיזוק ביטחונות והקצאת מניות של פטרוכימיים לבנקים ולבעלי אגרות החוב וכן השתתפות בעלי השליטה בפטרוכימיים בהוצאותיה השוטפות של החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום