בזן תגייס 150 מיליון דולר באמצעות הנפקת זכויות; המניה מזנקת ב-10%

כמה ימים לאחר שמעלות הורידה דירוג האשראי של בזן לרמה אחת מעל דירוג זבל, חברת בתי הזיקוק החליטה לגייס הון נוסף מבעלי ניירות הערך הנוכחיים של החברה

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

חברת בזן (בתי הזיקוק) תגייס 150 מיליון דולר באמצעות הנפקת זכויות. החוב לקבוצת הבנקים בראשות בנק הפועלים, שמימנה את השקעותיה של החברה, מגיע ל-1.15 מיליארד דולר, מתוך חוב ברוטו כולל של 1.7 מיליארד דולר. יתרת החוב היא לבעלי האג"ח הסחירות והלא סחירות של החברה.

בזן מימנה את תכנית ההשקעות השאפתנית שלה באמצעות חוב בנקאי, שגויס כשרמת הריבית היתה גבוהה יחסית, וכן בהנפקות אג"ח. החוב הפיננסי היקר שלה מגיע ל-1.7 מיליארד דולר וגבה מבזן תשלומי ריבית של 148 מיליון דולר ב-12 החודשים האחרונים, עובדה המעיקה על החברה.

חברת בתי זיקוק נפט הפסידה 40 מיליון דולר במחזור של 4.8 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2013, לאחר הפסד של 198 מיליון דולר במחזור של 9.6 מיליארד דולר ב-2012. שווי השוק של החברה הוא 715 מיליון דולר, לאחר ירידה של 49.7% בשווייה מתחילת 2013.

רק בתחילת השבוע הודיעה חברת בתי הזיקוק (בזן) שבשליטת החברה לישראל (37.0%) ופטרוכימיים (30.7%) כי היא צפויה לפטר 240 מעובדיה ( 16% מסך כל העובדים בחברה) בתגובה להרעה במצבה הפיננסי. בזן העסיקה 1,524 עובדים, נכון לסוף 2012, מהם 1,340 בחוזי עבודה קיבוציים. הוצאות השכר של החברה הסתכמו ב-186 מיליון דולר ב-2012.

בתי הזיקוק בחיפהצילום: קמינסקי ירון

בנוסף, חברת הדירוג מעלות S&P הורידה השבוע את דירוג 3 סדרות איגרות החוב של חברת בתי זיקוק (בזן) ב-2 דרגות מ +BBB ל-BBB-, כלומר דרגה אחת מעל דירוג אג"ח זבל. מעלות הכניסה את הדירוג לבחינה עם אופק דירוג שלילי כך שהיא צופה שהשינוי הבא בדירוג איגרות החוב של החברה בתום תקופת הבחינה, שתימשך 60 יום, יהיה הורדה נוספת.

מתן בנימין שמשמש אנליסט אשראי ראשי, וצבי בוימר, שמשמש אנליסט אשראי משני בחברת הדירוג מעלות, מסבירים את הורדת הדירוג בביצועיה התפעוליים של בזן ב-2013, שמושפעים לרעה ממרווחי זיקוק נמוכים יחסית וצפויים להיות חלשים מתחזיותיהם המוקדמות. השניים ציינו כי התחזית התפעולית המעודכנת של החברה ויחסי כיסוי החוב שלה שנובעים ממנה אינם מתיישבים עם דירוג האשראי הקודם של החברה.

בעקבות החולשה בתוצאות התפעוליות, חלה שחיקה בפרופיל הנזילות של החברה. השחיקה מתבטאת בגירעון שבין המקורות של החברה לשימושים הצפויים שלה עד לסוף 2014, בתלות גבוהה מאוד בקווי אשראי לא מובטחים לזמן קצר ובסיכון לחריגה מהתניות פיננסיות.

בנימין ובוימר מעריכים כי הירידות החדות במחירי איגרות החוב ובמניית בזן בתקופה האחרונה, והירידה בנגישות למקורות מימון, מחייבים את החברה לפעול מיידית לשיפור נזילותה, לשיפור התזרים ולמציאת מקורות מימון חלופיים. השניים מעריכים כי בעקבות הירידה במרווח היחס של הזיקוק ברבעון השלישי, גובר הסיכוי שבזן תחרוג מההתניות הפיננסיות שנקבעו בהקשר להלוואות הבנקאיות.

מתחילת אוקטובר צללה מניית החברה ב-26%. גם הודעת החברה ביום שלישי שעבר לפיה מרווח הזיקוק שתציג ברבעון השלישי של 2013 יהיה גבוה ב-4 דולר לחבית ממרווח הייחוס של בתי זיקוק באזור הים התיכון, שעמד על דולר בלבד, לא מנעה את קריסת ניירות הערך שלה. הסיבה לכך היא שבשוק ההון חוששים שגם ברמה משופרת יחסית זו של מרווח זיקוק תתקשה בזן לשרת את חובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker