קרן יורק תשפה את זיסר באופציות - אך לא כללו זאת בהסדר

במייל ששלח זיסר למחזיק אג"ח פרטי ושהגיע ל-TheMarker כתב בעל השליטה באלביט הדמיה כי הקרן הזרה הבטיחה לשפות אותו, וכן שהמרוויחים הגדולים מההסדר הם מחזיקי האג"ח

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הקרן הזרה יורק תדאג לשפות את בעל השליטה באלביט הדמיה מוטי זיסר באמצעות אופציות, כך עולה מתכתובת מיילים בין מחזיק פרטי לזיסר שהגיעה ל-TheMarker. בהסדר שפורסם לציבור לא מופיע פרט זה. קרן זרה נוספת, קרן DK Partners, לא התחייבה לשפות את זיסר בכל צורה ואופן, לא באופציות ולא בכל דרך אחרת.

למרות שזיסר, שאיבד את החברה לבנק הפועלים שמינה כונס לנכסיו, אינו מקבל פטור מתביעות במסגרת ההסדר, הוא מנסה לשכנע מחזיקי אג"ח להצביע בעד ההסדר. אתמול כתב זיסר למחזיק פרטי: "מאוד אודה לך באם תורה לנציגיך בארץ להצביע בעד ההסדר. זה מאוד חשוב ויעזור לי ובהחלט מהלך נכון גם למחזיקי איגרות החוב. הצבעה היום עד מחר בצהריים".

בתגובה השיב לו המחזיק: "מדוע אני צריך לאפשר לבנק הפועלים, שלא מרחם על שום לווה שלו בכהוא זה, לעשות תספורת עמוקה שכזו, מה גם שאני לא מבין איך זה יעזור לך במצב שנוצר". כתגובה הסביר לו זיסר כי "המפסיד הגדול מהמהלך הוא בנק הפועלים שנשאר עם מעט מאוד מניות (2.5%)קרן יורק דאגה לשפות אותי באמצעות אופציות. המרוויחים הגדולים הם בעלי האג"ח, שכמעט כל מניות החברה אצלם. לכן, מאוד יעזור אם תתן כתף ותתמוך בהסדר ונצא לדרך חדשה".

בתגובה לתכתובת המיילים, שנשלחה גם לחברי הנציגות והנאמנים, כתב עו"ד ריק מן, שמצייג את קרן יורק: "קרן יורק אישרה לי שאין לו כל הבנה נפרדת עם זיסר בנוגע להענקת אופציות".

אלביט הדמיה, שעדיין נמצאת בשליטת מוטי זיסר, חייבת לבעלי האג"ח 2.45 מיליארד שקל - כ-300 מיליון שקל לבנק הפועלים ‏(כולל חוב בגין מלונות בבלגיה‏) ו-47 מיליון שקל לבנק לאומי. החברה אינה מסוגלת לפרוע את החובות האלו ללא הסדר חוב.

במסגרת המתווה המעודכן של ההסדר, היקף האג"ח שיישאר באלביט יגיע לכ-666 מיליון שקל, כלומר תתבצע מחיקת חוב של כ-1.8 מיליארד שקל. בעלי החוב בראשות הקרנות האמריקאיות יורק ו-DK Partners (המחזיקות בכ-35% מהחוב),יקבלו 95% ממניות החברה שתהפוך היום להרבה פחות ממונפת ובעלי מניות נוכחיים יקבלו 5%, כשמניותיו של זיסר יועברו לידי בנק הפועלים. זיסר יהיה חשוף לתביעות, לא יקבל אופציות ולא ברור אם ימונה ע"י הדירקטוריון החדש למנכ"ל.

עם זאת, למרות שזיסר יהיה חשוף לתביעות, אלביט אמורה לשפות אותו כנושא משרה בסכום של עד 60 מיליון דולר, שאמור להיות על חשבון בעלי האג"ח. בנק הפועלים, שמחזיק בשעבוד על 29% מהחברה הבת פלאזה סנטרס, לא מצטרף להסדר באלביט ודורש לשפר את מעמדו באמצעות קבלת מניות נוספות של אלביט על חשבון בעלי האג"ח. בהסדר נקבע כי אם לא יגיעו עם בנק הפועלים להסכמה עד ה-15 באוקטובר, לנושים הלא מובטחים תהיה זכות לבטל את ההסדר. בנק הפועלים חשוף לחובותיו הפרטיים והציבוריים של זיסר בסכום של 1.3 מיליארד שקל.

היום אמורות להתקיים הצבעות הנאמנים של מחזיקי איגרות החוב שאמורים להצביע לפי תוצאות ההצבעה שהתקבלו באסיפות. כל המחזיקים שמתנגדים לאופן הצבעת הנאמנים אמורים להגיע בעצמם לאסיפה ולהגיש שוב את התנגדותם.

באסיפות מחזיקי איגרות החוב של החברה סדרות א'-ז' וסדרה 1, מחזיקי האג"ח שהשתתפו באספות המחזיקים בכ-91% מזכויות ההצבעה, הצביעו בעד ההסדר.
המחזיקים הצביעו בעד ההצעה המורה לנאמנים שמייצגים מחזיקי איגרות חוב המחזיקים ביותר מ-99% מערך הפארי, שלא להתנגד לבקשת החברה לאשר את תוכנית ההסדר שהוגשה על ידי החברה.

באי כוחו של מוטי זיסר מסרו: "כפי שהוצהר במפורש בבית המשפט, אין ולא היתה הבנה ו/או הסכמה באשר לאופציות ו/או טובת הנאה אחרת, להן יזכה זיסר לקבל מהקרנות או מכל גורם אחר בגין ובקשר להסדר הנושים. בהתייחס להתכתבות המדוברת לעניין האופציות, זיסר ציין זאת כמשאלת לב בלבד".

נציגי סדרה ב', עו"ד רועי סלוקי ואוהד אלוני מסרו בתגובה: "לאחר חודשים ארוכים, בהם הכחישו נמרצות הקרנות הזרות וזיסר טענות, כאילו קיימות ביניהם הסכמות 'מתחת לשולחן', נראה, כי אכן היו (וישנם) דברים בגו'. במצב דברים זה, ההצבעות מתבססות (לכאורה) על מצגים חלקיים ומטעים, על כל המשתמע מכך. בכל מקרה ברור שככל שהדברים נכונים, הרי שיכולות להיות לכך השלכות כבדות משקל על תוצאות ההצבעה, שכן הצבעת הקרנות עשויה 'להיצבע' בניגוד עניינים ולא להימנות על הקולות הנדרשים להשגת רוב לאישור ההסדר. אנו מניחים (ומקווים) שהדברים עוד יזכו להתברר כראוי בבית המשפט, שכן יכול להיות שמדובר בעובדות השומטות את הקרקע מתחת לרגלי ההסדר כולו".

מאלביט הדמיה נמסר: "הסדר החוב שגובש בין נציגות מחזיקי איגרות החוב לבין החברה, אשר עומד היום להצבעת הנושים, ממצה את כל ההסכמות והתנאים הידועים לחברה כפי שהוצהר במפורש בבית המשפט. לחברה לא ידוע על הסכמות נוספות ו/או אחרות מהמפורט בהסדר החוב, ובכלל זה לחברה לא ידוע על הסכמות בין קרן יורק או קרן DK לבין מר זיסר או כלפיו בקשר למתן אופציות או כל טובת הנאה אחרת".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker