התנועה לאיכות השלטון יוצאת נגד הביטוח של כלל לנוחי דנקנר ונושאי המשרה באי.די.בי

התנועה דורשת מיו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, ומהמפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, לבדוק את תנאי העסקה, כדאיותה והאם נעשתה כדין או הטילה סיכון מיותר על חברת הביטוח כלל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום ליו"ר רשות ניירות ערך שמואל האוזר ולדורית סליגנר הממונה על אגף שוק ההון הביטוח והחיסכון בבקשה כי יחקרו את ההיבטים השונים של העסקה בין חברות אי.די.בי לבין כלל ביטוח בה כלל ביטחה את מנהלי אי.די.בי.

לטענת התנועה לאיכות השלטון "קיים חשש כי אי.די.בי לא מצאה אף חברה אחרת אשר תבטח את נושאי המשרה, נוכח החשש מתביעות נגד המנהלים על רקע ההתמוטטות של הפרמידה והחשדות והטענות נגד קרבניטיה".

לטענת התנועה "מצטיירת תמונה כי עסקת הביטוח נגועה כולה בפגמים וניגוד עניינים קשה וחמור. העסקה אומנם משרתת את האינטרסים של מנהלי אי.די.בי ואולי אף של התובעים הפוטנציאלים מבין בעלי המניות ובעלי אגרות החוב אך קיים חשש כבד כי העסקה לא כדאית עבור חברת הביטוח ועלולה לפגוע בה ובכספי הציבור המושקעים בה".

התנועה מציינת כי מדובר בפוליסת ראן אוף שתהא תקפה עד 6 שנים מעת העברת השליטה בחברה וזאת כנגד תביעות עד לתקרה של 140 מיליון דולר. עבור הפוליסות אמורה כל אחת מהחברות אי.די.בי פיתוח ואחזקות לשלם 1.1 מיליון דולר וביחד 2.2 מיליון דולר מתוך קופתה המצומקת.

התנועה מבקשת מסלינגר לבדוק האם הוחלו הגבלות על חברות ביטוח בכדי למנוע מצב בו הן מבטחות גורם שהם קשורות אליו ללא הצדק כלכלי או בפרמיה שאינה כדאית עבור חברת הביטוח. ואם אין הגבלות כאלו מן הראוי ליזום ולבחון החלתן במקרה הקונרטי.

נוחי דנקנר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

"חשיבות יתרה אנו רואים בהחלת מגבלות על חברת ביטוח המבקשת לבטח גוף קשור אליה כאשר אותו גוף נמצא בסיכון ממשי להפעלת הביטוח עד כדי כך שחברות ביטוח אחרות סירבו לבטחו", כתבה התנועה.

עוד דורשת התנועה לאיכות השלטון לבדוק מי משמש כמבטח משנה בעסקה מה חלוקת הסיכון בין החברה כלל למבטח המשנה והאם מדובר בחלוקה שונה מהחלוקה שסוכם עליה בעבר בביטוח מנהלי אידיבי וחברות נוספות או מדובר בחריגה מההסכמות הקודמות מבחינת חלוקת הסיכון והגדלת הסיכון לו חשופה כלל.

עוד מבקשת התנועה מסלינגר לבדוק את כדאיות העסקה סבירותה והפרמיה עליה סוכם בין הצדדים.

כמו כן, התנועה דורשת מיו"ר רשות הירות ערך, שמואל האוזר, לבדוק האם העסקה תואמת את תנאי הסוג ומהלך עסקיה הרגיל של החברה או מדובר בעסקה חריגה שבנסיבות העניין לא היה כלל מקום לאשרה או לפחות מחייבת הליכי אישור כעסקת בעלי עניין ואם כן האם אכן אושרה כדין.

מקבוצת אי.די.בי נמסר בתגובה: "התלונה המופרכת של התנועה, המתיימרת לדאוג לאיכות השלטון, לוקה בחובבנות, ברשלנות בבדיקת העובדות ובאי הבנה בסיסית של הנקודה המרכזית: הכיסוי הבטוחי במקרה זה אינו ניתן כלל וכלל על ידי כלל ביטוח.

"להלן העובדות: בפוליסה המדוברת, חברת כלל ביטוח מבוטחת בביטוח משנה בשיעור של 100% בידי מבטחי משנה בינלאומיים, ללא שייר לכלל ביטוח, וזאת בהתאם למה שנהוג משך שנים רבות בין אי.די.בי לבין כלל ביטוח ולבין מבטחי המישנה. כל תנאי הביטוח והתעריפים נקבעים על ידי מבטחי המשנה, וכלל ביטוח משמשת רק כמקשר בין אי.די.בי לבין מבטחי המשנה.

"אסיפת בעלי המניות של אי.די.בי אחזקות כונסה על מנת לאשר רכישת כיסוי ביטוחי לנושאי משרה, הכוללים גם את בעלי השליטה באי.די.בי, ללא קשר לזהותה של החברה המבטחת.

"החברה מביעה צער על כך, שתנועה אשר רוממות איכות השלטון בפיה, לא טרחה כלל לבחון את העובדות מול החברה לפני שהציגה תלונת שווא בפני הרשויות ואף פנתה לתקשורת בטענות חסרות בסיס".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker