אדן אנרגיה של חץ וורטהיים הפסידה כ-60 מ' ש' מהשקעה ב"שמן" ו"ישי"

הבוקר דיווחה אדן כי מכרה מניות שמן ב-1.9 מיליון שקל, המשקף הפסד של כ-20 מיליון שקל לחברה ■ לכך התווסף הפסד של 40 מיליון שקל בשל ההשקעה בג'נסיס של טדי שגיא, שמחזיקה ברישיון ""ישי" שנמצא גם הוא יבש ■ מניית אדן צנחה בכ-90% מתחילת השנה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

עסקי הגז והנפט אינם מאירים עיניים לנתן חץ ולמשפחת ורטהיים, בעלי השליטה בקבוצת הנדל"ן המצליחה אלוני חץ.אדן אנרגיה - שבשליטת חץ וורטהיים (21%) ובאחזקתם של בעלי קרדן יוסף גרינפלד, אבנר שנור, איתן רכטר (22.8%) - דיווחה הבוקר (ד') כי מימשה את כלל אחזקתה בחברת שמן תמורת סכום פעוט של כ-1.9 מיליון שקל. המימוש (פחות מ-5% מהמניות) מסכם לאדן אנרגיה הפסד של כ-20 מיליון שקל על ההשקעה.

פרט , אדן אנרגיה מחקה כבר בתחילת השנה את ההשקעה (רובה ככולה) ברישיון "ישי" – הנמצא מזרחית ללווייתן. אדן נחשפה לרישיון באמצעות השקעה בג'נסיס - חברת חיפושי הגז של טדי שגיא – אחת השותפות המרכזיות ברישיון. אדן רכשה אז כ-9% ממניות ג'נסיס תמורת כ-40 מיליון שקל (10.5 מיליון דולר), והסכום נמחק לאחר שהתברר כי ברישיון קיימת כמות זניחה של גז.

סבב ההשקעה בחברת שמן החל באוקטובר 2012. זמן קצר לפני התחלת הקידוח ברישיון רכשה החברה – שנכנסה קודם לכן לשלש הבורסאי קציר השקעות – כ-5% מהון מניותיה של שמן. הרכישה בוצעה תמורת כ-22 מיליון שקל (5.8 מיליון דולר). מאוחר יותר מימשה מעט ממניותיה וירדה לאחזקה של 4.5%. האחזקה דוללה בהמשך על רקע הנפקות מניות שביצעה שמן.

חץ וורטהיים בוודאי ניצלו אתמול את התנודתיות הרבה במניית שמן, שעלתה במהלך המסחר ב-30%, אך סיימה בעלייה מתונה של 12% בלבד. גם לאחר העלייה מניית שמן מסכמת נפילה של 93% מתחילת השנה. ההחלטה על מימוש המניות נעשית בשעה שבעל השליטה בשמן, ג'קי בן זקן, בעל השליטה בחברת שמן, החליט לנצל נפילה של קרוב ל-90% בערך המניה שלשום ולהגדיל את אחזקותיו ב-4.5%.

אדן אנרגיה הינה חברה בורסאית שהקומה במטרה לשמש כזרוע השקעות בתחום האנרגיה, על ידי חץ וורטהיים – המחזיקים אף בחברה הניהול שלה (ווליו). בדו"חותיה הכספיים ציינה החברה היא משקיעה בתחום האנרגיה באמצעות רכישה ישירה של זכויות ברישיונות, חברות המחזיקות ברישיונות או באמצעות תחום הנזלת גז.

נתן חץצילום: דודו בכר

לאחר שאיבדה כ-90% משוויה במהללך השנה האחרונה, אדן נסחרת כעת בבורסה בשווי מזערי של 5.5 מיליון שקל. נכון לסוף הרבעון השני בקופתה של אדן היו מזומנים, שווי מזומנים והשקעות לטווח קצר בשווי של כ-5 מיליון שקל, כך שהיא נסחרת קרוב להיקף המזומן. החברה מציינת בדו"חות הכספיים לרבעון השני כי היא עלולה להיקלע בתחילת 2014 לגירעון תזרימי. במקרה זה, ציינה, היא צפויה לממש מניות שמן או לפנות לגיוס כספים. כעת לאחר מימוש המניות בהפסד עמוק, תחזיותיה השליליות עשויות להתממש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker