על רקע המחלוקת באוצר: קופות הגמל השיגו תשואה של יותר מ-6% מינואר

ילין לפידות: "השוק נמצא כיום במחיר הוגן. במצב כזה צריך להחזיק במניות - כל אחד עם החשיפה המתאימה לו" ■ קופות הגמל סיכמו את ספטמבר עם תשואות שנעו בין 1.9% ל–2.7%

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ספטמבר היטיב עם התשואות בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות. קופות הגמל סיכמו את ספטמבר עם תשואות שנעו בין 1.9% ל–2.7%, ובקרנות ההשתלמות התשואות נעו בין 1.8% ל–2.6%. מתחילת 2013 השיגו קופות הגמל הגדולות תשואות של 6.4%–8.4%. קרנות ההשתלמות השיגו מתחילת 2013 תשואות של 5.7%–8.3%.

התשואות בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות הושגו על רקע מחלוקת באוצר בנוגע לקיצוץ בריבית שלפיה מחשבים את מקדמי קצבת הפנסיה - מה שיוביל לפגיעה של כ–10% בתשלומי הפנסיה הנוכחיים. באוצר מתקשים לראות כיצד קופות הגמל יעמדו ביעד תשואה ארוך טווח של 4% לשנה.

בראש רשימת התשואות המובילות נמצא בית ההשקעות אלטשולר שחם, הנמצא תחת ניהולו של גילעד אלטשולר, עם תשואה מצטברת של 27.1% בקופת הגמל בשלוש שנים; אחריו נמצאות שתי הקופות של בית ההשקעות ילין לפידות, הנמצא תחת ניהולם של דב ילין ויאיר לפידות, עם תשואות של 25.3% ו–22.7% בשלוש שנים.

כתבות נוספות באתר TheMarker

חשבתם שראיתם הכל? כך תשנה המהפכה הדיגיטלית את חיינו

רפיון הידיים של רשות המסים עלה למדינה מיליארדי שקלים

יאיר לפידות, בעלים ומנכ"ל משותף בילין לפידותצילום: עופר וקנין

סמנכ”ל ההשקעות באקסלנס גמל, רונן מטמון, הסביר מה הוביל לתשואות החיוביות בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות: “בספטמבר ראינו עליות רוחביות של מדדי המניות. למעשה, המדדים נתנו תשואה עודפת למדד 500 S&P בחודש זה, בניגוד למגמה שהיתה שלטת מתחילת השנה, אז מדד ה–500 S&P נתן תשואה עודפת על פני מדדי המניות בישראל ובעולם. ה–500 S&P הניב תשואה של כ–3% בספטמבר, בעוד ה–MSCI הניב תשואה של 5.6%. מדד ת”א 100 הניב תשואה של 5.6%, ואילו השווקים המתפתחים הניבו תשואה גבוהה יותר של כ–8%”.

גם מדדי האג”ח, שהניבו תשואות חיוביות בספטמבר, תרמו לתשואות בקופות ובקרנות. סמנכ”ל ההשקעות באלטשולר שחם, דני ירדני, הסביר: “בספטמבר הפתיע ברננקי את השווקים והכריז כי לא ייסוג עדיין מההרחבה המוניטרית, וזה יצר שני אפקטים. האפקט הראשון - ירידת תשואות באג”ח, כך שמי שתיק האג”ח שלו הורכב מאג”ח לטווח בינוני־ארוך, נהנה מהירידות. התיק שלנו במח”מ של 5.5 שנים נהנה ממצב זה.
מטמון הוסיף: “גם בגזרת התל־בונדים ראינו ירידות בתשואה. מדדי התל־בונד הניבו תשואה של כ–1.2%”. במדדי התל־בונד בולטות האג”ח של קרדן שזינקו בספטמבר, לאחר שמחירן עלה ב–14% בעקבות רכישות מסיביות של קרן זרה. אחד הנהנים מעליית המחירים באג”ח של קרדן הוא בית ההשקעות מיטב דש.

יאיר לפידות, מייסד ומנכ”ל בית ההשקעות ילין לפידות, אמר: “התוצאות של הקופות מראות כי לא ניתן לתזמן את השווקים. אם ניזכר, לפני כמה חודשים אף אחד לא רצה לקנות מניות ולא אג”ח קונצרניות, והנה כעת הכול השתנה. חוסך לטווח ארוך דווקא צריך לנצל את מצב העולם שבו כולם לחוצים, והכותרות בעיתונים שחורות, ולהיות בפרופיל השקעה שמתאים לו, ולא לברוח.

“יותר מדי חוסכים דווקא ברחו מהשווקים כשהם היו בתחתית. כיום שוק המניות לא נמצא במחיר בועתי או יקר מדי. השוק נמצא במחיר הוגן. במחיר כזה צריך להחזיק במניות - כל אחד עם החשיפה המתאימה לו. אחד הסיגנלים לכך ששוק המניות נמצא במחירי בועה הוא כאשר אנחנו מתחילים לראות הנפקה סיטונית של חברות קטנות שהשוק קולט. אנחנו מאוד רחוקים מממצב זה”.

מבססים את מעמדם בצמרת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker