זינגה קראש

הבעיה של זינגה דומה לבעיה של פייסבוק וגוגל - הגולשים שלה עוברים מהנייח לנייד

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

התרוממות הרוח המחודשת שחוות מניות האינטרנט, עדיין לא הגיעה למניית זינגה. המניה של חברת המשחקים - שעדיין מייצרת את מרב הכנסותיה על הפלטפורמה החברתית של פייסבוק - אמנם זינקה בכ-46% ב-12 החודשים האחרונים, אבל נחשבת עדיין לאחת מהנפקות האינטרנט הגרועות של עידן הפוסט דוט.קום.

מאז גייסה כמיליארד דולר לפני שנתיים, קרס מחיר מניית זינגה ב-80%. רק לאחרונה, לאחר שהמשקיעים שינו את טעמם לגבי מניית פייסבוק, החזירה זינגה חלק מהשווי שאיבדה, וכיום נסחרת במחיר הנמוך "רק" ב-65% ממחיר ההנפקה. אולם הזינוק אינו נסמך על שיפור בתוצאותיה. נהפוך הוא, זינגה נמצאת בבעיה קשה. למרות הצמיחה המהירה של שוק היעד שלה, זינגה מדווחת על ירידה חדה במספר המשחקים משחקיה, ובמקביל מציגה ירידה הדרגתית בהכנסות.

מנכ"ל זינגה, מארק פינקוסצילום: אי פי

הבעיה של זינגה דומה לבעיה של פייסבוק וגוגל - הגולשים שלה עוברים מהמחשב הנייח לנייד. אולם בניגוד לפייסבוק וגוגל, שעדיין מחזיקות בגולשים גם כשהם נמצאים בסמארטפון ובטאבלט, זינגה הולכת ומאבדת אותם. כמוציאה לאור של משחקים, זינגה חייבת להמציא עצמה מחדש כל כמה חודשים וליצור את הבלוק באסטר התורן לפני שהגולשים עוברים ממנה למתחרה.

הדבר דורש מהחברה יכולות ניהול מורכבות - נכס שכנראה אין לחברה הצעירה. מספיק לראות כיצד הפכה חברת קינג הבריטית - שאחראית על המשחק המוצלח "קנדי קראש" - מחברה אלמונית לשם החם הבא בשוק ההנפקות כדי להבין עד כמה כאוטי התחום. מאחר שקשה לחזות איזה משחק יצליח ואיזה ייכשל, זינגה היא חברה בעלת פרופיל סיכון גבוה מאוד, וכך גם מתנהגת המניה שלה.

למרות הסיכון הגבוה של תחום המשחקים, זהו עדיין אחד התחומים הצומחים ביותר באינטרנט. 32% מהזמן שאנשים מבלים במכשיר הנייד - אם זה הסמארטפון או הטאבלט - מוקדש למשחקים. כמחצית ממשתמשי הסלולר האמריקאים - 126 מיליון איש - משחקים במשחקים שהורידו לנייד. ההכנסות של התחום צומחות בשיעור דו-ספרתי גבוה במשך שלוש שנים, והערכות הן כי ימשיכו לצמוח מהר יחסית גם בשנים הבאות. השוק עדיין קטן יחסית ועשוי להסתכם בכ-1.8 מיליארד דולר בארה"ב ב-2013, אבל הפוטנציאל שלו גבוה.

אמנם זינגה קיבלה כמה החלטות ניהוליות כושלות, כמו רכישת המשחק Draw Somthing תמורת 180 מיליון דולר, אבל עדיין אחת המועמדות הסבירות ביותר לרכוב על גל המשחקים בנייד. לאחר שמייסד החברה, מארק פינקוס, פינה את מקומו למנהל מקצועי שמגיע עם קבלות, גדלים סיכוייה להשתקם ולשנות את דרכה העסקית.

למרות צרותיה, זינגה עדיין ייצרה תזרים מפעילות של כ-26 מיליון דולר ברבעון השני של 2013, בשעה שבמאזנה שוכבת עדיין כל תמורת הנפקה שלה - כ-1.1 מיליארד דולר במזומן. גם לאחר הזינוק שחל בשווי החברה בחודש האחרון, זינגה נסחרת לפי שווי של 2.9 מיליארד דולר, כ-1.8 מיליארד דולר יותר משווי מזומניה וכמחצית מהשווי שלפיו רוצה להנפיק המתחרה הגדולה שלה קינג.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker