למרות בקשת המבקר: המפקח על הבנקים לא יעצור את מינוי הדירקטורים בלאומי

המפקח על הבנקים סבר כי כל עוד לא הוכח כי נפל פגם בעבודת הוועדה לבחירת דירקטורים - אין הצדקה לעצור את הליך מינוי הדירקטורים - למרות בקשה מפורשת של מבקר המדינה המבצע בימים אלו בדיקה לגבי אופן קבלת ההחלטות שהובילו להרכבת רשימת המתמודדים על כהונה בבנק

סיון איזסקו
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים דודו זקן החליט לדחות את בקשת מבקר המדינה בעניין מינוי הדירקטורים בבנק לאומי. בעקבות זאת האסיפה הכללית למינוי דירקטורים בבנק לאומי צפויה להתקיים כמתוכנן ביום שלישי בשבוע הבא - זאת בניגוד לבקשת מבקר המדינה.

כזכור מבקר המדינה יוסף שפירא פנה בשבוע שעבר למפקח על הבנקים בבקשה להורות לבנק לאומי לדחות את כינוס האסיפה הכללית עד שמשרד מבקר המדינה ישלים בדיקה מעמיקה בנוגע לאופן קבלת ההחלטות בוועדה הציבורית שהרכיבה רשימת המועמדים למשרת דירקטור בבנק לאומי. רשימה הכוללת 11 מתמודדים שמתוכה יצטרכו בעלי המניות לבחור 6 דירקטורים.

בדיקת מבקר המדינה נפתחה לאחר שהוגשו תלונות על ידי חלק מהמתמודדים שלא נבחרו על ידי הוועדה, וביניהם השר לשעבר יוסי שריד ורו"ח זיאד אבו חבלה. בעקבות פנייתם ותלונתם התברר כי הוועדה לבחירת דירקטורים, בראשות השופטת בדימוס איילה פרוקצ'ה, פעלה ללא רישום פרוטוקול דבר אשר מקשה על בחינה של הליך קבלת ההחלטות בה.

מתוך 180 קורות חיים שהוגשו, הוועדה הזמינה 35 מתמודדים ומתוכם המליצה על 11 מועמדים לכהונת דירקטור בבנק. ב-22 באוקטובר בעלי המניות בבנק לאומי יתבקשו לבחור מבין 11 המתמודדים את השישה המתאימים ביותר לכהונה בת שלוש שנים בדירקטוריון הבנק.

מבקר המדינה יוסף שפיראצילום: שירן גרנות

העובדה שהמפקח לא עיכב עד כה את הליך מינוי הדירקטורים בלאומי מצביעה על כך שככל הנראה הוא לא מצא משהו לקוי, לא ראוי או לא תקין בהליך, אחרת שביר היה עושה משהו בנידון. או במילים אחרות, נראה כי המפקח על הבנקים לא מצא עד כה נימוק חזק דיו שיצדיק עצירת הליך מינוי הדירקטורים שהומלצו על ידי הוועדה.

אמנגנון בלתי תלוי בבעלי מניות

כך או כך, מבקר המדינה מתכוון להמשיך את עבודת הביקורת בנושא, דבר אשר עלול לגרום למבוכה רבה בפיקוח על הבנקים, אם יימצא כי נפלו פגמים בעבודת הוועדה.
מנגד, יש לציין כי מוסד הוועדה הציבורית לבחירת דירקטורים בבנק לאומי נוסד על מנת ליצור מנגנון עצמאי שאינו תלוי בבעלי המניות - ובכללם המדינה המחזיקה ב-6% ממניות בנק לאומי. אילו המפקח היה מורה על כינוס מחדש של הוועדה, הרי שניתן היה לראות בהתערבותו ניסיון לכוון ולהשפיע על עבודת הוועדה באופן שנוגד את מטרת הקמתה.

על כן, ניתן להעריך כי המפקח החליט כי כל עוד לא הוכח כי הוועדה פעלה ממניעים פסולים - אין הצדקה לעצור את הליך בחירת הדירקטורים בבנק.

ח"כ זהבה גלאון הגיבה אתמול להחלטת המפקח ואמרה כי "קיים חשד שהליך מינוי הדירקטורים מושפע מרצונם הפרטי של המנהלים ומתעלם מטובת הלקוחות וציבור המשקיעים", זאת מאחר ושני דירקטורים בבנק לאומי הם חברים בוועדה לבחירת דירקטורים בבנק. גלאון אמרה כי "פרשת מינוי הדירקטורים בבנק לאומי, שעלתה לכותרות בעקבות פניותיו החוזרות של יוסי שריד, עלולה להעיד על כשל בניהול הבנק ולהצביע על הליך מסוכן של השתלטות מנהלים".

עוד אמרה גלאון כי "אמש פורסם, כי אין בכוונת המפקח לעצור את כינוס האסיפה, וזאת במקום לנצל את ההזדמנות ולהורות על הרחבת הבדיקה למכלול האירועים אשר הביאו בסופו של דבר להשתלטות המנהלים על נכס ציבורי, המנהל כספי ציבור - השתלטות שהחלה עוד בימיה של המנכ"לית הקודמת, גליה מאור. יש להזכיר, כי בית המשפט עצר לפני כשנתיים את מינויה של הגב' מאור ליושבת ראש הבנק. עדות נוספת להשתלטות המנהלים, ניתנה בחוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, שקבע לפני כמה שבועות כי תוכנית התגמול של בכירי לאומי אינה חוקית. תגמול מוגזם ולא חוקי עלול לגרום ליו"ר הבנק לקבל את רצונה של הנהלת הבנק, ולא לבחון את התנהלותה באופן ביקורתי". גלאון הוסיפה כי "יש לבחון האם התנהלות ההנהלה בשנים האחרונות היא שהביאה להרעה משמעותית בתוצאות הכספיות של הבנק בשנתיים האחרונות, באופן שפוגע בחסכונות הציבור"

זהבה גלאוןצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker