בנט: חייבים לתת הטבות במס לחברות גלובליות; העליהום - פופוליסטי

שר הכלכלה נפתלי בנט בסרטון בעד ההטבות לחברות הגלובליות; "די להתנפלות הפופוליסטית על חברת טבע וחברות בינלאומיות גדולות"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר הכלכלה נפתלי בנט התייחס בצהריים (ג') לגל הפיטורים שאמור להתרחש בקרוב בטבע ופרסם סרטון יוטיוב שבו סיפר כי שוחח עם הנהלת החברה בעניין. בנט לא אמר אם הוא מתכוון להעניק הטבות לחברה, כדי שתצמצם את היקף הפיטורים.

"בימים האחרונים יש תחרות מי 'נכנס' יותר בחברות ענק ובמנכ"לים שלהן", אמר בנט. "זה יגרום לנו נזק עצום. זה לא פופולרי, אבל אני רוצה לומר, שטוב למדינת ישראל לתת הטבות מס לחברות ענק זרות שבאות לכאן". בנט גם נתן דוגמה של חברת פארמה גדולה אמריקאית (טבע היא חברה אמריקאית, א"ק). "קחו חברת פארמה בארצות הברית שהחליטה לצאת עם מפעל ענק במקום שהכי מתאים לה מבחינת כוח אדם והטבות כלכליות. הם לא ציונים ולא מעניין אותם ציונות אלא איפה הכי כדאי להם", אמר. לדבריו, בישראל כבר לא יציעו לה אפס מס חברות "כי אנחנו עכשיו מקבלים את הפופוליזם".

"לו היינו מציעים אפס מס", אמר בנט, "החברה היתה מגיעה לארץ, אמנם לא משלמת כלל מס חברות, אולם מעסיקה 3,000 עובדים ישירים בפריפריה שהיו משלמים מס הכנסה. היינו מקבלים ארנונה, עוד תעסוקה עקיפה ומס הכנסה של 7,000 עובדים בתעשיות נלוות של שירותים כמו ניקיון ומזון ועוד פטנטים, מחקר ופיתוח, הכשרות עובדים וכבוד עצמי של אלפי עובדים שלא יושבים בבית ללא תעסוקה".

בנט מתח ביקורת קשה על יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', שמובילה את המאבק בפיטורים. "אם נאמר שאנחנו שלי יחימוביץ' ולא נותנים כלל הטבות - הם לא יבואו. כל זה לא יהיה, מדינת ישראל לא תקבל כלום. הם יישארו בארצות הברית או בשוויץ".

בנט הוסיף: "אנחנו צריכים להפסיק את ההתלהמות. אני מבין את האירוע האחרון ונורא קל להיכנס בטבע. דיברתי עם ג'רמי לוין בשבוע שעבר כדי לראות איך אפשר לצמצם את הפיטורים, ויש פעולות בעניין הזה. אבל המסר הוא שאנחנו צריכים חברות ענק. הם ייצרו חדשנות. אם תהיה אווירת אנטי כלפי עסקים, המדינה תפסיד. אנחנו לא אויב של עסקים גדולים ואנחנו רוצים שהם יבואו לארץ".

משרד האוצר התייחס היום גם לחוק עידוד השקעות הון והדגיש כי החוק הישן שבמסגרתו קיבלה טבע את הטבות המס שונה ב-2011 וכן במסגרת התוכנית הכלכלית ל-2013-2014. "השינוי בחוק בשנת 2011 ביטל את האפשרות להעניק באופן גורף אישורים להטבות מס לטווח ארוך והגביר את יכולת הממשלה לבחון את הטבות המס למול חלופות תקציביות.

"בנוסף, במסגרת התכנית הכלכלית לשנים 2013 ו-2014 הועלה שיעור המס לחברות זכאיות להטבות מכוח החוק לשיעור של 16% במרכז הארץ ו-9% בפריפריה (במקום 15% במרכז ו-10% בפריפריה לפני כן שהיו אמורים לרדת ל-12.5% במרכז ו-7% בפריפריה, ה"ו). כמו כן בוטל מסלול 'המפעל האסטרטגי' אשר העניק מס בשיעור 0% (לחברת טבע בין השאר, ה"ו)".

אולם גם באוצר טוענים כי ההפחתה וביטול ההטבות לא תמיד מועילים לישראל. "ביטול ההטבה (של 'המפעל האסטרטגי') לא יעלה בהכרח את הכנסות המדינה בהיקף ההטבות, אלא עשוי לגרור הסטת פעילות, והסטת מוקדי רווח, למדינות אחרות. אנו סבורים כי הנתון המשמעותי לאמידת הצלחת או אי הצלחת החוק איננה בשינויים בהיקף ההטבה התיאורטית, אלא השינויים בהיקף הכנסות המדינה ממסים.

"מדי שנה, בעת הכנת התקציב, בוחנת הממשלה את כלל הדרכים להתאמת הכנסות המדינה לצרכים, ובהן גם חלופות לשינוי ההטבות והפטורים הקיימים. לראייה השינוי בחוק במסגרת התכנית הכלכלית האחרונה. העלייה שחלה בהיקף הטבות המס נבעה בעיקרה מגידול משמעותי ברווחיהן של מספר חברות גדולות בעשור האחרון. בעקבות ההטבות נהנית מדינת ישראל מתעסוקה של אלפי עובדים נוספים ומזרם הכנסות ממסים אשר ספק אם היו מגיעות כלל לישראל ללא ההטבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker