"להשהות את ההחלטה על מודל התאמת הריבית בקופות הגמל"

יו"ר ועדת העבודה והרווחה חיים כץ ויו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' פנו במכתב אל הממונה על שוק ההון דורית סלינגר בנושא; "ההחלטה צופנת בתוכה פגיעה משמעותית מאוד בציבור גדול מאוד של עובדים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ חיים כץ (הליכוד) ויו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) פנו במכתב אל הממונה על שוק ההון דורית סלינגר בבקשה להשהות את ההחלטה הנוגעת למודל התאמת הריבית בקופות הגמל (קרנות הפנסיה החדשות). זאת בהמשך למהלך שהחל קודמה בתפקיד, פרופ' עודד שריג במתווה שפרסם אשר במרכזו שינוי של הנחת הריבית על הפנסיה.

כץ ויחימוביץ' קבעו כי "ההחלטה צופנת בתוכה פגיעה משמעותית מאוד בציבור גדול מאוד של עובדים, יותר מ-2 מיליון, שכן מדובר בנתיב החיסכון הפנסיוני המרכזי כיום בשוק העבודה".

לדבריהם, "אין ויכוח על כך שמצב הפנסיה היום כמוהו כפצצה מתקתקת שעלולה להתפרץ בעוד כמה שנים במלוא עוזה. עובדי מעמד הביניים צועדים לקראת עתיד שבו לא יוכלו להתקיים מכספי הפנסיה. המנגנון הביטוחי הנורמלי שבו העובדים ומעסיקיהם מפרישים חלק משכר עמלם כדי שייאגר במהלך השנים ויבטיח זקנה בכבוד - נמצא בכשל חמור".

יחימוביץ' בכנסת, ביולי האחרוןצילום: אמיל סלמן

עוד ציינו כי "הרפורמה שהחלה בתקופת נתניהו כשר אוצר, הפקירה את הפנסיות של הציבור לחסדיו של שוק ההון, ולידיהם של הטייקונים ויש למהלך זה השלכה ישירה על מצב הפנסיה היום. לעמדתנו, הגם שיש לטפל בדחיפות ב"פצצה המתקתקת" הזו, אין להשיט את כל השלכותיה רק על ציבור העובדים. היכן הממשלה בתמונה? האם כמדינה יהודית ודמוקרטית, מדינת רווחה, אנו מוכנים להמשיך לתת "לשוק ההון" לקבוע את עתידם של גמלאי המדינה שנתנו את מיטב שנותיהם לבניינה? הממשלה בתקופתו של מר נתניהו החליטה להעביר את החסכונות של ציבור החוסכים לשוק ההון "על מנת שירוויחו הרבה יותר" וכאשר שוק ההון לא עומד בצפיות, על העובדים והגמלאים לבדם לפתור את הבעיה? היכן האחריות הממלכתית לוודא שהעובדים יפרשו בכבוד המגיע להם?".

עוד הוסיפה כי "על מנת לתת מענה אחראי ומקיף לבעיית החיסכון הפנסיוני התחלנו מהלך להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית. אנחנו רואים חובה בכך שתקום ועדה אשר תניח בתום פעילותה על שולחן הכנסת דוח המפרט את פעולותיה ומסקנותיה, תעשה עבודה יסודית ויעילה וחשוב מכל - תציג סדרה של פתרונות ראויים וארוכי טווח לסוגיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker