קרנות מק"מ פלוס - תרגיל שיווקי שמצריך זהירות

כדי לפתות משקיעים להשקיע במכשיר סולידי צריך "לפלפל" אותו, אבל במידה הנכונה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הפחתת הריבית האחרונה של בנק ישראל מחמירה את הדילמה שעומדת בפני מנהלי ההשקעות בכל הנוגע לתשואות שהם נדרשים לספק ללקוחות - בעיקר על רקע התשואות הנמוכות ששוק האג”ח הממשלתיות בעולם עדיין מספק. המצב הזה מאלץ מנהלי השקעות לחפש רעיונות השקעה חדשים, או לבדוק רעיונות ישנים.

אחד הרעיונות האלו גלום בקרנות המק”מ פלוס. הרעיון הוא בעיקר שיווקי: רוב הכסף בקרן יושקע במלווה קצר מועד עד לשנה המונפק בידי בנק ישראל ‏(מק”מ‏) - כך שרמת הביטחון בהשקעה גבוהה, אך התשואה שלה עדיין תהיה נמוכה. השקעה במק”מ נותנת תשואה נומינלית של כ-1% בשנה. אם נביא בחשבון שרמת האינפלציה השנתית היא כ-2%, ההשקעה במק”מ מבחינה ריאלית כרוכה בהפסד של כ-1%.

כדי לפתות משקיעים להשקיע במכשיר סולידי צריך “לפלפל” אותו מעט, אבל רק במידה הנכונה כדי שלא לחרוך את הלשון. ה”פלפל” במקרה של קרנות המק”מ פלוס הוא בדמות השקעה בנכסים מסוכנים, כגון מניות, אג”ח חברות ואופציות. הכל במטרה לפצות על התשואה הנמוכה שנותן המק”מ.

בשוק הישראלי יש כיום כ-25 קרנות מק”מ פלוס. מבחינת התשואות שהפיקו קרנות אלו מתחילת השנה, עולה כי הן מסתכמות ב-1.5%-3.5%. כמובן שיש בקטגוריה זו גם חריגים, שהעניקו תשואות גבוהות יותר, אך הן נקטו גישה של אחזקה מנייתית גבוהה יותר מהממוצע.

את התשואות האלו השיגו הקרנות בזכות חשיפה למניות, אופציות ואג”ח של חברות. ממוצע האחזקה של הקרנות במק”מ הוא כ-90%, והיתרה מושקעת, כאמור, במניות. התשואה המושגת בהשקעה, לכאורה, סולידית היא זאת שהעלתה את היקף הגיוסים בקרנות אלה בספטמבר, והן היו האפיק המגייס ביותר בחודש החולף. כיום קרנות מסוג מק”מ פלוס מנהלות יחדיו כ-6 מיליארד שקל, שהם כ-3% מתעשיית הקרנות.

חדר מסחר בבית השקעות
חדר מסחר בבית השקעותצילום: עופר וקנין

בזכות התשואה הגבוהה יכולים מנהלי הקרנות לגבות דמי ניהול גבוהים יותר מהמקובל בקרנות מק”מ רגילות. דמי הניהול הממוצעים בקטגוריה הם כ-0.5%, ואילו בקרנות הכספיות, למשל, דמי הניהול הם כ-0.15%.

הרעיון של תיבול תיק השקעות סולידי עם רכיב השקעתי מסוכן אינו חדש. ב-2007 זכו קרנות אלה של ה-80/20 ‏(80% אג”ח ו-20% מניות‏) להצלחה רבה וגייסו מיליארדי שקלים. כספים אלה נשחקו עד דק כשהגיע המשבר ב-2008 ומחירי המניות והאג”ח הקונצרניות ירדו בחדות.

לפיכך, רצוי ללמוד את הלקח של קרנות ה-80/20 ולהפנימו בקרנות המק”מ פלוס. מי שרוצה השקעה סולידית שיקנה השקעה סולידית נקייה, בלי פלפלים ובלי מתאבנים. מי שרוצה השקעה מפולפלת שיקנה אותה באופן ישיר. מי שחושב שהוא קונה השקעה סולידית עם קצת פלפל - עלול לגלות בשלב מאוחר מדי כי התבשיל הטעים שרכש במיטב כספו הקדיח והתקלקל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker