טבע שוקלת: להעביר מפעלי ייצור מישראל למזרח הרחוק

עיקרי תוכנית ההתייעלות של ענקית התרופות: גלי פיטורים גדולים בהונגריה, בצרפת ובגרמניה - בעוד בישראל יפוטרו 800-900 עובדים ■ עקב החשש משביתה הוגבר 
קצב הייצור של תרופת הקופקסון

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

מנהלי חברת טבע הישראלית חוששים כי העובדים בישראל ישביתו בקרוב את הייצור כחלק מסכסוך עבודה שיתגלע עמם בעקבות צעדי ההתייעלות שעליהם ביום חמישי האחרון.

ל-TheMarker נודע שהחברה החליטה להגביר בשלב הראשון את הייצור של כל התרופות, ובעיקר את הקופקסון - התרופה הרווחית ביותר שלה. השביתה עלולה לפרוץ בעקבות גל הפיטורים שבמסגרתו עתידה טבע להיפרד מכ-10% מכוח האדם שלה - כ–5,000 עובדים ברחבי העולם.

עוד נודע, כי הפיטורים, שיחלו בנובמבר, יתרחשו בשלושה גלים ויימשכו על פני חמש שנים ‏(עד 2018‏). פיטורים גדולים במיוחד צפויים להתבצע במפעלי החברה בהונגריה, צרפת וגרמניה. בישראל צפוי מספר המפוטרים להיות 800–900 עובדים.

כתבות נוספות ב-TheMarker

הראשונים ללכת יהיו העובדים הלא מאוגדים של טבע, בעיקר אנשי מקצוע שמקבלים שכר גבוה. חלקם מועסקים בחוזים בהתאם לפרויקט ספציפי. טבע עתידה ככל הנראה לסגור קווי ייצור ומחלקות בישראל ולהעבירן למזרח הרחוק. החברה בוחנת כיום אפשרות להקים מפעלים במקומות שבהם אין איגודי עובדים חזקים ושהרגולציה בהם חלשה יחסית. מאז ההודעה על תוכנית הקיצוצים ביום חמישי, עלתה מניית טבע ב–2%.

מתחרות לקופקסון

מפעל טבע בירושליםצילום: בלומברג

טבע החליטה להאיץ את הפעלת תוכנית ההתייעלות בשל אכזבה בהגנת הפטנט על קופקסון. קופקסון היא תרופה להקלת ההתקפים של חולים בטרשת נפוצה. קופקסון היא התרופה המקורית הראשונה של טבע והרווחית ביותר. היא אחראית ברבעונים האחרונים על כמחצית מהרווח של טבע.

בשנים הקרובות עתידה התרופה לצאת מהגנת פטנט. מכירות קופסון ב–2013 צפויות לנוע בין 3.7 ל–3.9 מיליארד דולר. בסוף יולי הפך בית משפט פדרלי לערעורים בארה”ב פסיקה ממאי 2012, ופסק כי ארבעה פטנטים שהגנו על קופקסון עד מאי 2014, ופטנט אחד שמגן על התרופה עד ספטמבר 2015 אינם תקפים עוד. טבע תבעה שתי קבוצות של חברות - מומנטה וסנדוז מצד אחד ומיילן ונטקו ההודית מצד שני - על הפרת פטנטים שמגנים על קופקסון. שתי הקבוצות מבקשות לקבל אישור לשווק גרסה גנרית של התרופה.

בית המשפט הכריע כי הפטנטים על הרכב החומר הפעיל בתרופה, ופטנטים על אופן השימוש בה אינם תקפים. כתוצאה מכך עלולה טבע לחוות תחרות מצד תרופות גנריות שיפגעו משמעותית במכירותיה וברווחיותה בארה”ב בתוך תשעה חודשים. טבע מתכננת לערער על ההחלטה. החברה מדגישה כי שתי קבוצות נדרשות עדיין לקבל את אישור רשות המזון והתרופות האמריקאית ‏(FDA‏) כדי לשווק את הגרסאות הגנריות שלהן.

ההחלטה של בית המשפט מתייחסת ל–72% מהמכירות הגלובליות של קופקסון. מכירות הקופקסון בארה”ב הסתכמו ב–2.9 מיליארד דולר ב–2012. טבע ציינה שהרווחיות הגולמית של קופקסון היא 89% ממכירותיו, כך שההחלטה מסכנת כ–25% מהרווח הגולמי הכולל של החברה. פסיקת הערעור עלולה לגרום לטבע לאבד מכירות של כ–1.9 מיליארד דולר.

מצפה לחסוך: 2 מיליארד דולר

הצמיחה בהכנסות נעצרה

מניית טבע איבדה 20% מערכה בשלוש השנים האחרונות. תוכנית ההתייעלות שלה נועדה כדי לחסוך כ–2 מיליארד דולר בעלויות עד סוף 2017. סבינה פודבל, אנליסטית מלידר שוקי הון, ציינה כי “העלויות הכוללות של תוכנית ההתייעלות ‏(פיצוי פיטורים, פחת מואץ, הפרשות לירידת ערך ועוד‏) מוערכות ב–1.1 מיליארד דולר לפני מס, כאשר צפויה קורלציה גבוהה בין קצב ההתקדמות ביישום התוכנית לבין רישום ההוצאות הצפויות”. להערכתה, 75% מהעלויות הצפויות יהיו במזומן, וכ–25% לא במזומן ‏(פחת מואץ והפרשות‏).

“לא כל החיסכון יתורגם לתוספת רווח. אחד השימושים של המקורות הכספיים שינבעו מתוכנית ההתייעלות הוא קידום תוכניות פיתוח בתחום האינוובטיבי במטרה לתמוך בצמיחה בטווח הבינוני ובטווח הארוך. היקף ההשקעה של כספי החיסכון במו”פ הוא בין היתר פונקציה של ההתפתחויות הצפויות בקשר לתחרות הגנרית לקופקסון. בשורה התחתונה מדובר בהתפתחות חיובית שמגיעה מתוך אילוץ”, אומרים בלידר.

“טבע ממוקדת בהשגת רמת יעילות גבוהה בטווח הקצר, ובמקביל פועלת לניצול הזדמנויות בטווח הארוך”, אמר מנכ”ל החברה ג’רמי לוין בשיחה עם TheMarker. “אנו מודעים לכך שזו עשויה להיות תקופה קשה עבור רבים מעובדינו ואנו מחויבים לפעול בהגינות, יושר וכבוד ולספק תמיכה בתקופה זו”.

“לא יפוטרו עובדים לפני ינואר”

איקה אברבנאל, סמנכ”ל קשרי קהילה בטבע, אמר בתגובה: “הידיעה אינה נכונה. ההנחיות לקיצוץ של 5,000 איש ירדו לפני שבועיים, אבל מכיוון שהנהלת החברה מעריכה שדרגי השטח יודעים טוב יותר כמה ניתן לקצץ, ואיך ניתן לקצץ בצורה אופטימלית, החל תהליך שבו מנהל כל אתר ייצור יגדיר איזו פונקציה מיותרת. המנהלים ידווחו איזו פונקציה ניתן לבצע בכוח אדם מועט יותר, ובאילו מקומות יש להגדיל את כוח האדם”.

לדבריו, רק לאחר שיסתיים תהליך זה יחל דיון עם נציגות העובדים בישראל ובעולם לגבי העובדים המאוגדים שהוחלט לפטרם. “ממילא בשלב זה אין החלטה כמה יפוטרו בכל אחת מהמדינות וכמה עובדים מאוגדים או לא מאוגדים יפוטרו. תהליך זה יימשך 10 עד 12 שבועות ולכן לא יפוטרו עובדים עד לינואר 2014”.

אברבנאל הוסיף: “כאשר יסתיים תהליך זה, יסכמו את המספרים במטרה להגיע ליעד הקיצוץ, שאמור לחסוך לטבע 250 מיליון דולר על בסיס שנתי, כחלק מתוכנית הההתייעלות שמטרתה להקטין את עלויות החברה ב–1.5–2 מיליארד דולר לשנה, והוכרזה כבר בדצמבר 2012. יש שלוש סיבות להאצת היישום של תוכנית ההתייעלות: קיצור תקופת הפטנט על הקופקסון לפי החלטת בית המשפט מיולי שלפיה הקופקסון ייהנה מהגנה פטנטית עד למאי 2014 ולא עד ספטמבר 2015; שחיקת מחירים בשוק התרופות הגנריות בעיקר על ידי החלטות מינהליות של ממשלות באירופה; וזחילת שכר לפי הסכמי עבודה קיבוציים בישראל ובעולם שלהם מחויבת טבע. תוקפים אותנו על הפיטורים בישראל אבל הפיטורים ייעשו על בסיס ענייני”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker