אשכנזי על הכישלון בשמן: "הרגשה של אכזבה - רצינו להביא בשורה אנרגטית"

עלות שכרו של אשכנזי מאז מינוי ועד לסוף 2013 צפויה לעמוד על 3.2 מיליון שקל, ללא מרכיב האופציות ■ יוסי לוי: "הקידוח היה מאתגר מאוד"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"ההרגשה היא של אכזבה - רצינו להביא בשורה אנרגטית ולא הצלחנו", כך אמר הערב יו"ר שמן, גבי אשכנזי, בהתייחסו לכישלון בקידוח שמן עליו הודיעה הערב החברה.

"לאחר קידוח ארוך בסביבה מאתגרת, הן מבחינת הרגולציה והן מבחינה ביטחונית, הגענו לשכבת המטרה. מדובר בקידוח מהעמוקים שהיו בים התיכון. לצערנו, לא הצלחנו להפיק נפט. בשלב זה אנו בודקים את התוצאות ואת כל הנתונים, ונבחן איך להמשיך ולפעול", הוסיף אשכנזי.

יוסי לוי, מנכ"ל הקידוח, סיפר על הבעיות עמן נאלצה שמן להתמודד במהלך העבודות: "הקידוח היה מאתגר מאוד. היו לנו בעיות עם לחצים גבוהים. נאבקנו בתופעת הטבע שהייתה באזור, והצלחנו לעשות זאת עם  עזרה של מהחברות הגדולות בעולם. בדרך מצאנו סימני גז שעליהם דיווחנו. כשהגענו לשכבת המטרה הגענו למסקנה שיש צורך בביצוע מבחני ההפקה - התוצאות לא אימתו קיומו של מאגר נפט. לא רצינו שהמידע ידלוף, ולכן דיווחנו. אנחנו נלמד את התוצאות מהקידוח ונמשיך לבדוק את שכבות הגז שנמצאו".

ואולם, אף שהמשקיעים הפסידו 176 מיליון דולר, לא כולם יוצאים מופסדים מהסיבוב בשמן. אשכנזי, שמונה לתפקיד היו"ר ב-2011, קיבל כל חודש תשלום של 100 אלף שקל, לא כולל אופציות. עלות שכרו של גבי אשכנזי עבור 75% משרה, הסתכמה ב-2012 ב-1.2 מיליון דולר. עלות שכרו של המנכ"ל יוסי לוי, הסתכמה באותה השנה ב-2.3 מיליון דולר. עיקר השכר היה אופציות שלא הבשילו.

סך כל השכר שקיבלו אשכנזי ולוי מאז 2011 ועד סוף 2013, ללא מרכיב האופציות, צפוי לעמוד על 3.2 מיליון שקל, ו-4 מיליון שקל בהתאמה. אשכנזי ולוי סירבו אתמול להתייחס לעלות השכר, אלא "העדיפו להתמקד בתוצאות ולבדוק את נתוני השכר שהוצגו".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

גבי אשכנזיצילום: עופר וקנין

מגזין TheMarker // המפץ הגדול של החברה ששווה 100 מיליארד דולר

פרשנות // עתיד המחאה: האם אקטיביזם טוב לקפיטליזם?

שמן דיווחה מוקדם יותר היום כי קידוח הנפט "ים-3", שמבוצע מזה מספר חודשים מול חופי אשדוד, נמצא יבש (dry hole). בכך למעשה, טבעו להם בים כ-176 מיליון דולר שהושקעו בעיקר על ידי הציבור הרחב. בשעות הצהרים הופסק המסחר במניית שמן על רקע דיווח מהותי שהתכוונה החברה לפרסם.

2 מיליון דולר לשני בכירים

לא עבר זמן רב ושמן מסרה כי בעת מבחני ההפקה לא הצליחה מפעילת הקידוח, קספיאן דרילינג, לשאוב נפט. החברה לא פירטה, אך ציינה "שתלמד ותבחן, ביחד עם אנשי המקצוע, את כלל הממצאים והמסקנות הנובעים מהקידוח ואת האפשרויות השונות הגלומות בשטח הרישיון, לרבות בתחום הגז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker