טבע במהלך התייעלות אגרסיבי: תפטר 5,000 עובדים, מהם כ-800 בישראל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טבע במהלך התייעלות אגרסיבי: תפטר 5,000 עובדים, מהם כ-800 בישראל

ההסתדרות: נתנגד לפיטורים ■ ד"ר ג'רמי לוין, נשיא ומנכ"ל טבע: "טבע ממוקדת בהשגת רמת יעילות גבוהה בטווח הקצר ובמקביל פועלת לניצול הזדמנויות בטווח הארוך; שכר המנהלים הבכירים בטבע לא יקוצץ ■ בעקבות ההודעה, מטפסת מניית החברה ב-2%

115תגובות

חברת התרופות הישראלית טבע, שמחקה חמישית משווייה במהלך שלוש השנים האחרונות, פונה למהלך התייעלות אגרסיבי. החברה, בניהולו של הנשיא והמנכ"ל ג'רמי לוין הודיעה היום (ה') כי תצמצם כ-10% ממצבת כוח האדם הגלובלית במהלך 2014 - 5,000 עובדים. לפי הערכות, כ-800-700 מהעובדים יהיו מישראל, מתוך מצבת כוח אדם של כ-7,400 עובדים. מרבית הצמצום יתבצע עד סוף 2014. בעקבות ההודעה, מטפסת מניית החברה ב-2%. ההסתדרות הודיעה כי תתנגד לפיטורים.

תוכנית הפיטורים הינה חלק מתוכנית להתייעלות שהוצגה כבר בדצמבר 2012. התוכנית כוללת מכירת נכסים שאינם בליבה, הגברת האפקטיביות הארגונית ושיפור ביעילות הייצור. טבע פנתה למהלך על רקע ירידה מתמשכת בהכנסות במהלך 2012 וברבעונים האחרונים, בעיקר בשל תחרות לתרופת הדגל שלה, הקופקסון, לטיפול בטרשת נפוצה. החברה מקווה לחסוך כ-2 מיליארד דולר בעלויות עד סוף 2017 באמצעות התוכנית, בהשוואה לטווח חיסכון שנתי של 2-1.5 מיליארד דולר אותו סיפקה בעבר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

נחשפה פרצת אבטחה שמאפשרת "ציתות" לשיחות בווטסאפ

קרן פימי נסוגה מעסקת אל על; המניה מתרסקת

בלומברג

"אנו נמשיך לזהות הזדמנויות להשאת ערך, על ידי מכירת נכסים שאינם מתאימים לעסקי הליבה של החברה או שאינם חיוניים לעתידה", נמסר מהחברה. "טבע תצמצם תחומי פעילות אשר יעילותם פחותה. ותפעל במקביל להרחבת פעילותה בתחום הגנרי ולהשקעה בתכניות ליבה של מחקר ופיתוח כולל פיתוח מוצרים גנריים מורכבים ובעלי ערך גבוה. כמו כן תפעל להעצמת נוכחותה בשווקים מתפתחים ולהרחבת סל מוצריה, בעיקר בתחום התרופות הייחודיות והתרופות ללא מרשם".

טבע מעריכה כי מיליארד דולר (כ-50%) מהחיסכון השנתי בעלויות יושג עד סוף שנת 2014 וכ-70% מהחיסכון עד סוף שנת 2015. בחברה סבורים כי מרבית החיסכון יושג כתוצאה מירידה בעלות המכר שלה ולא בשל הקיצוץ בהוצאות. על פי החברה, חלק מהחיסכון המצטבר יושקע בתכניות "בעלות פוטנציאל גבוה", הכוללות השקעה בפיתוח מוצרים גנריים מורכבים ובצבר המוצרים בפיתוח, הכולל יותר מ-30 תכניות בשלבים מתקדמים.

"שכר הבכירים לא יקוצץ"

"טבע ממוקדת בהשגת רמת יעילות גבוהה בטווח הקצר ובמקביל פועלת לניצול הזדמנויות בטווח הארוך", אמר לוין בשיחה עם TheMarker. "ההאצה בתכנית ההתייעלות תחזק את טבע תוך שיפור מעמדה התחרותי בשווקים הגלובליים. אנו מודעים לכך שזו עשויה להיות תקופה קשה עבור רבים מעובדינו ואנו מחויבים לפעול בהגינות, יושר וכבוד ולספק תמיכה בתקופה זו".

לוין סירב לנקוב במספר העובדים שיפוטרו בישראל, אך ציין כי הרוב המכריע של הפיטורים יתבצע מעבר לים. כשנשאל האם בטבע מתכוונים לקצץ בשכר המנהלים , על רקע תוכנית הפיטורים האגרסיבית, ענה כי שכר המנהלים בטבע ירד בשנים האחרונות, וכי תוכנית הפיטורים תכלול גם מנהלים בעלי שכר גבוה.

לשאלה האם גם שכר הבכירים בטבע, שעומד על מיליוני דולרים בשנה, צפוי לרדת בשל התוכנית, השיב לוין (שעלות שכרו השנתית הסתכמה ב-2012 בכ-15 מיליון שקל) כי התגמול של המנהלים נמוך ביחס לחברות המתחרות הפועלות בתחום.

ג'רמי, שנשאל האם הוא מתחרט על אחת מהרכישות שביצעה טבע בשנים האחרונות, השיב כי הוא מסתכל קדימה ולא לעבר העבר. אחת מהרכישות השנויות במחלוקת הייתה רכישת ספלון, שבוצעה באוקטובר 2011 ותמורתה שילמה טבע 6.5 מיליארד דולר, במזומן. כבר בדו"חות 2012 ביצעה החברה הפרשות נרחבות בגין הרכישה, שהייתה מהיקרות בתולדותיה.

"מצבה הבסיסי של טבע אינו טוב"

"מדובר בהודעה חיובית משתי סיבות. הראשונה היא שטבע מעדכנת את יעדי הקיצוץ ל-2 מיליארד דולר - בטווח העליון של התחזית שנתנה לשוק לפני פחות משנה", אמר יונתן קרייזמן, מנהל מחלקת המחקר בכלל פיננסים ברוקראז'. "הסיבה השנייה קשורה למהימנות ההנהלה - כאשר נשאלה החברה כיצד היא מתכוונת לקצץ סכום כל כך מהותי, החברה טענה כי מרבית המאמצים יתמקדו בהוזלה ואיחוד מטות הרכש.

"ההודעה על צמצום של כ-10% מעובדי החברה ממחישה לשוק כי טבע ממוקדת בעמידה ביעד היומרני וכי התכנית אכן ברת-ביצוע (כמיליארד דולר יקוצצו כבר ב-2014). בהערת שוליים, נציין כי בזווית הישראלית מדובר כמובן בחדשות רעות, שכן להערכתנו הקיצוץ לא יפסח גם על עובדי טבע בישראל".

האנליסט גלעד אלפר מאקסלנס ברוקראז' אמר כי "השוק אמנם מגיב בחיוב לקיצוצים ולאישור התחזית לשנת 2013, אולם להערכתנו, מצבה הבסיסי של טבע אינו טוב ונמצא בשלבי הרעה. אין מוצר או חבילת מוצרים שיכולים להחליף את הקופקסון, שאחראי לכ-50% מהרווחים של החברה. וכל עוד החברה לא תוכיח שיש לה תחליף אמיתי - הודעות על קיצוצים בעלויות יסיחו את דעתו של השוק לתקופה קצרה, אך בסופו של דבר, משקיעים אוהבים להשקיע בסיפורי צמיחה, לא בסיפורים של קיצוצים בעלויות".

אלפר מעריך עוד כי "גורלה של טבע תלוי במהירות השחיקה בקופקסון. תחרות גנרית יחסית מוקדמת (נניח 2015-2014) במקביל להתקדמות של התרופה האוראלית של ביוג'ן, טקפידרה, יקשו מאוד מאוד על טבע להיחלץ מהמצב העכשווי שלה. מצד שני, דחייה של התחרות הגנרית תיתן לחברה סיכוי. בטווח הבינוני (בערך שנה) היינו מתרכזים בשני אלמנטים - קצב הגדלת נתח השוק של טקפידרה והתקדמות בנושא התחרות הגנרית לקופקסון. תוכנית הקיצוצים היא הרבה פחות חשובה בטווח הבינוני, לדעתנו".

ניר אומיד, סמנכ"ל השקעות בתמיר פישמן, ציין שבתוכנית של טבע אין מידע חדש, אבל היא מציגה למשקיעים את דרך היישום שלה, ולכן המניה מגיבה בחיוב. "בטווח הבינוני והארוך הבעיות נותרו בעינן, ואני מניח שההנהלה עושה הכול להקטין את התלות בקופקסון. מדובר בתכנית אין ברירה ואני מניח שטבע לא שמחה לקצץ ובמקביל תעשה הכול לשמור תקציבי המחקר והפיתוח".

במסגרת ההודעה, טבע גם שבה וחזרה על התחזית הפיננסית לשנה 2013 Non-GAAP שלה. החברה צופה לסיים את השנה עם הכנסות של 20.5-19.5 מיליארד דולר ורווח של 5.15-4.85 דולרים למניה. העלויות הכוללות של תכנית ההתייעלות, לפני מס, מוערכות בכ-1.1 מיליארד דולר, והן יחולו במקביל להשגת החיסכון עד סוף שנת 2017, מהן כ-755 במזומן וכ-25% שלא במזומן (בפחת מואץ ובירידת ערך של נכסים).

ההסתדרות: לא ניתן לפיטורים בטבע לעבור; יש דרכים אחרות לקצץ

"לא נאפשר להנהלת טבע לפטר מאות עובדים, גם לא עשרות", כך אמר היום הרצל יאקה, יו"ר הסתדרות עובדי המזון והפרמצבטיקה הפועלת במסגרת ההסתדרות הכללית. רוב עובדי טבע מאורגנים באופן מסורתי בהסתדרות ובכל מפעלי החברה פועלים ועדי עובדים.

לדברי יאקה, כדי להתייעל, אין צורך לפטר עובדים. "טבע יכולה להקטין הוצאות בדרכים אחרות, כגון הפחתת שעות העבודה ב-10%", הוא טען. יאקה הוסיף כי ההסתדרות "תשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה, החל מהפגנות מחאה ועד להכרזה על סכסוך עבודה, עיצומים ואף שביתה, כדי למנוע את פיטורי העובדים". לדבריו, מחר או במוצאי שבת הוא צפוי להיפגש עם סמנכ"ל למשאבי אנוש בטבע, מרק סבג, כדי לקבל ממנו הבהרות לגבי הכרזת לוין על פיטורי העובדים בישראל.

עם זאת, יאקה הביע ספק לגבי אמיתות הכוונה של טבע לפטר עובדים בישראל. לדבריו, ייתכן שההצהרה על הפיטורים בישראל קשורה למשא ומתן המתנהל בחודשים האחרונים לחתימה על הסכם שכר קיבוצי בחברה, שיכלול את עובדי החברה המאורגנים בהסתדרות.

"ההסכם הצפוי אמור להיות ארוך טווח (5 שנים) ולהעניק תוספת שכר משמעותית לעובדים, להגדיל את שווי התוספות הסוציאליות שלהם ולהוסיף למשכורת רכיב שכר שאינו קיים עד כה", אמר יאקה. "אולי ההנהלה תפסה רגליים קרות ומצהירה על כוונה לפטר עובדים ולמעשה מתכוונת לסגת מההסכמות הנוגעות להסכם השכר", הוא טען. לדבריו, טבע ידועה כחברה שבה יחסי העבודה הם טובים לאורך שנים רבות, "ואתפלא אם החברה תנקוט במהלך חד צדדי בלי להיוועץ בנו".

יו"ר האופוזיציה  ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) בתגובה להודעת טבע: "12 מיליארד שקלים זו המתנה שקיבלה חברת טבע מהממשלה בחמש השנים האחרונות, וכמעט שלא שילמה מיסים. אפילו הטיעון על עודף מיסוי קורס כשהחברה שאינה משלמת מיסים ורק מקבלת ומקבלת מן המדינה אינו תופס בחברה שנמנעה בכל דרך מתשלום מס.  טבע שלשלה לכיסה רווח נקי של יותר ממליארד דולר, כך שגם אי אפשר לחשוד בטבע כי 'נאלצה' לכאורה לפטר עובדים בגלל קשיים כלכליים.

"מתברר שהאגדה שאם נחלק הטבות מס ומענקים לתאגידי הענק ובתמורה נקבל מקומות עבודה לאזרחי ישראל – היא בדיה מוחלטת", הוסיפה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#