בנק ישראל: כאל ולאומי קארד הפרו את חוק איסור הלבנת הון

המפקח על הבנקים וראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור החליטו להטיל על כאל קנס של 6 מיליון שקל וקנס של 1.2 מיליון שקל על חברת לאומי קארד

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

בנק ישראל הודיע הבוקר (ה') כי ועדת העיצומים לתאגידים בנקאיים החליטה להטיל עיצום כספי בסך 6 מיליוני שקל על חברת כרטיסי אשראי "כאל" ולהטיל עיצום כספי בסך 1.2 מיליון שקל על חברת לאומי קארד, בגין הפרות של הוראות חוק איסור הלבנת הון. בראש וועדת העיצומים מכהן המפקח על הבנקים, דודו זקן, וחבר בה ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, עו"ד פול לנדס.

הקנס שהוטל על חברת כאל הינו בגין פרשת פעילות סליקת אתרי האינטרנט הבינלאומית שכאל ניהלה בעבר, שבמסגרתה כאל פעלה כגוף שסולק אתרי אינטרנט בעולם העוסקים בהימורים, פורנוגרפיה ותכשירים רפואיים הנמכרים ברשת ללא מרשם. פעילות זו הוקמה על ידי מנכ"ל כאל לשעבר, בועז צ'צ'יק, מבלי שזה קיבל היתר מבנק ישראל. לאחר פרישתו נחקר צ'ציק במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה, בגין אחריותו לפעילות.

המפקח על הבנקים, דודו זקןצילום: תומר אפלבאום

בנק ישראל מסר הבוקר בהודעה לעיתונות כי "העיצום מבוסס על דו"ח ביקורת של הפיקוח על הבנקים שהצביע על הפרות רבות של צו איסור הלבנת הון, שאירעו בעיקר בשנים 2007-2008. עיקר ההפרות נבעו מזילות של החברה והחברה הבת ביחס למשטר איסור הלבנת הון ולאי ליישום הוראות הצו". עוד ציינו בבנק ישראל כי "בהחלטתה התחשבה הוועדה בפעולות החברה לתיקון הליקויים, וכן בשינוי הארגוני והמקיף שחל בחברה, לרבות החלפת המנכ"ל, שכיהן בתפקיד בתקופה הרלוונטית".

במקביל, בנק ישראל ציין כי קנס של 1.2 מיליון שקל הוטל על לאומי קארד בשל הפרות על הוראות חוק איסור הלבנת הון שביצעה החברה בשנים 2008-2009. בנק ישראל ציין כי עיקר ההפרות נבעו מהיערכות לא מספיקה של החברה בסוגי ההפרות הבאים: אי ביצוע אימות זהות מול מרשם האוכלוסין למחזיקי כרטיס אשראי בנקאי, הצהרות על נהנה שלא בהתאם לנוסח המופיע בתוספת הראשונה לצו, אי דיווח על פעולות בלתי רגילות וליקויים וחוסרים במידע שהועבר לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.

בועז צ'צ'יק
מנכ"ל כאל לשעבר בועז צ'צ'יקצילום: עופר וקנין

בנק ישראל מסר כי "הוועדה מוצאת לנכון להדגיש את החשיבות שהיא מייחסת לקיומה של תרבות ציות למילוי אחר הוראות ונהלים ולאכיפה בלתי מתפשרת של משטר איסור הלבנת הון. בצד קביעת המדיניות והנהלים, על התאגיד הבנקאי לוודא כי מוקצים משאבים הולמים ליישום מדיניות הציות ואכיפתה".

מחברת כאל נמסר כי "הקנס המדובר ניתן בגין ליקויים שהיו בין השנים 2008-2007 בתחום איסור הלבנת ההון. מאז השקיעה כאל משאבים רבים לתיקונם תוך עיבוי הבקרות, ובניית תהליכים ותשתיות לעמידה בדרישות הצו לאיסור הלבנת הון והוראות הרגולציה.

"הוועדה מטעם בנק ישראל ציינה בהחלטתה את העובדה שבמהלך תהליך הביקורת כאל שיתפה פעולה וכן נקטה בפעילות אפקטיבית לתיקון הליקויים ולמניעת הישנותם, ואף בירכה על השינוי המהותי שנעשה בהובלת הדירקטוריון והמנכ"ל. הנהלת החברה מייחסת חשיבות רבה לציות ורגולציה ולקיום אכיפה בלתי מתפשרת בתחום".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker