אחד העם |

ת"א נסגרה בעליות קלות; מחזור המסחר - 1.9 מיליארד שקל

מחיר פקיעת הנגזרים השבועית על מדד ת"א 25 נקבע על 1286.46 נקודות; מניית פז נפט נפלה ב-6.4% במחזור המסחר הגדול בבורסה - 411 מיליון שקל - על רקע הפצת מניות של צדיק בינו

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

המסחר באחד העם נסגר היום (ה') בעליות שערים על רקע הניסיונות לפתור את משבר התקציב בארה"ב. הבורסות בארה"ב נפתחו בעליות שערים חדות.

ת"א 25 עלה ב-0.5% ונסגר על 1292.75 הנקודות; ת"א 100 טיפס ב-0.6%; מדד ת"א בנקים ירד ב-0.3% בהובלת מניית בנק לאומי שהשילה 0.8% במחזור של 159 מיליון שקל, על רקע מכירת מניות הבנק על ידי שלמה אליהו אתמול מחוץ לבורסה; מדד התקשורת עלה ב-0.06%; מדד נדל"ן 15 סגר ללא שינוי; מדד הביומד זינק ב-2.6% בהובלת קומפיוגן שעלתה ב-7.8%, אינסוליין שהוסיפה 4.4%, אקסלנס שטיפסה  ב-4.5%, פוטומדקס שהוסיפה 1.3%, ביוליין שזינקה ב-4.5% וקמהדע שהוסיפה 3.1%; מדד הבלוטק 50 זינק ב-1.7%.

מחיר נגזרי הפקיעה השבועית על מדד ת"א 25 נקבעו על 1287.34 הנקודות. מחזור המסחר גבוה - כ-1.91 מיליארד שקל.

מהדו"חות הכספיים של בנק ישראל עולה כי לבנק המרכזי גירעון בהון ‏(עודף התחייבויות על נכסים‏) לתום 2012 בסך כ-39 מיליארד שקל.הגירעון החשבונאי בהון של הבנק המרכזי שקול מבחינה כלכלית לגירעון מצטבר בתקציב המדינה - רק שלהבדיל מהגירעון בתקציב, לגירעון הזה אף אחד לא מתייחס. 

בבנק הפועלים מסבירים בסקירה השבועית שפירסמו כי "סטטיסטיקת העבר מלמדת, כי הרבעון הרביעי של השנה נוטה בדרך כלל, לעליות שערים במניות. כשבשמונה מתוך אחת עשרה השנים האחרונות (כשני שלישים מהמקרים) נרשמו עליות ברבעון האחרון של השנה. לעליות אלו הסברים שונים ובהם רצונם של המשקיעים לשפר את התשואות השנתיות בתיקים, החזרה מחופשות הקיץ בשווקים הגלובליים ופרסום התחזיות לשנה הבאה, שמשקפות במקרים רבים אלו אופטימיות יחסית. מובן שאין בסטטיסטיקת העבר כדי לחזות במדויק את העתיד, אולם, להערכתנו, גם תנאי הבסיס מאפשרים לפי שעה לשוק המניות לרשום מגמה חיובית בטווח הקצר".

עוד מוסיפים כלכלני בנק הפועלים כי "גורמי הסיכון נחלשו אך עודם קיימים. מול האמור לעיל, אין לשכוח את גורמי הסיכון לשוק המניות. בראש הדברים יש לזכור, כי סימני ההאטה של המשק המקומי עדיין שרירים וקיימים. תחזיות המאקרו , מלמדת עדיין על צמיחה מתונה יחסית של המשק, היצוא מתקשה להתרומם בשל שערי החליפין, הצריכה הפרטית אינה מתרוממת והקיפאון התקציבי בארה"ב משפיע אף הוא על השווקים הגלובליים".

מניות במרכז

חברת התרופות הישראלית טבע פונה למהלך התייעלות אגרסיבי. החברה, בניהולו של ג'רמי לוין, הודיעה היום (ה') כי תצמצם כ-10% ממצבת כוח האדם הגלובלית במהלך 2014 - 5,000 עובדים, מהם 800-700 בישראל. בעקבות ההודעה, סגרה מניית החברה בעליה של -1.6%.

יונתן קרייזמן, מנהל מחלקת המחקר בכלל פיננסים ברוקראז' התייחס להודעת טבע בנושא תכנית ההתייעלות: "מדובר בהודעה חיובית משתי סיבות. הראשונה היא שטבע מעדכנת את יעדי הקיצוץ ל-2 מיליארד דולר - בטווח העליון של התחזית שנתנה לשוק לפני פחות משנה", אמר יונתן קרייזמן, מנהל מחלקת המחקר בכלל פיננסים ברוקראז'. "הסיבה השנייה קשורה למהימנות ההנהלה - כאשר נשאלה החברה כיצד היא מתכוונת לקצץ סכום כל כך מהותי, החברה טענה כי מרבית המאמצים יתמקדו בהוזלה ואיחוד מטות הרכש.

"ההודעה על צמצום של כ-10% מעובדי החברה ממחישה לשוק כי טבע ממוקדת בעמידה ביעד היומרני וכי התכנית אכן ברת-ביצוע (כמיליארד דולר יקוצצו כבר ב-2014). בהערת שוליים, נציין כי בזווית הישראלית מדובר כמובן בחדשות רעות, שכן להערכתנו הקיצוץ לא יפסח גם על עובדי טבע בישראל".

הודעות בתקשורת על כך שקרן פימי בניהולו של ישי דוידי נסוגה מההשקעה בחברת התעופה הישראלית אל על גרמה למנייה לצנוח במסחר ב-9% במחזור של 2.6 מיליון שקל.

מניית פז נפט צנחה ב-6.4% במחזור המסחר הגדול כעת בבורסה - 411 מיליון שקל - על רקע הפצת מניות של צדיק בינו. בינו מכר אתמול בלוק גדול של מניות של חברת הדלקים באמצעות בית ההשקעות לידר.

החשש מהסדר חוב בבזן המשיך להטריד את המשקיעים בניירות הערך של החברות בזן ופטרוכימיים. בזן שעלתה בתחילת היום סגרה את המסחר בירידה של 1.4%  במחזור של 19 מיליון שקל, הירידה היום מגיעה לאחר  שהתרסקה בשבוע האחרון. פטרוכימיים זינקה ב 6.9%. 

מניית בנק לאומי נסחרה על רקע המכירה של שלמה אליהו את מניות הבנק מחוץ לבורסה בשווי של 550 מיליון שקל. אליהו, שהיה בעבר מבעלי המניות המרכזיים בבנק, מוכר בין 3%-4% מהאחזקה שנותרה לו - כך שלאחר ההפצה יישאר עם היקף מניות לא משמעותי. המניה ירדה ב 0.6% במחזור מסחר של 178 מיליון שקל השלישי הכי גדול בבורסה 

חברת הנדל"ן הישראלית גזית גלוב בדרך לרישום משולש. החברה - שנסחרת כבר היום בתל אביב ובניו יורק לפי שווי שוק של 8.3 מיליארד שקל - פועלת לרישום מניותיה למסחר בבורסת טורונטו (TSX). בשלב זה אין החברה מתכוונת לבצע בבורסה הנפקת מניות ולגייס הון, אלא רק לבצע רישום, במתכונת של המניות הדואליות. גזית גלוב דיווחה כי קיבלה את אישור ה-TSXלרישום, המותנה במספר תנאים מקובלים.

ניירות הערך של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח נסחרו על רקע הבקשה שעומדת להיות מוגשת לבית המשפט לדחות את מועד הגשת ההצעות להסדר מה-20 לחודש עד ה-10 בנובמבר.

מעבר לים

בורסות וול סטריט נסחרות במגמה חיובית ומדד S&P 500 מטפס זה היום השני ברציפות, על רקע הערכות כי מתגבש הסדר במערכת הפוליטית בארה"ב להעלאת תקרת החוב של הממשלה אשר ימנע מארה"ב להגיע לחדלות פירעון. התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים בארה"ב מטפסת לשיא של שבועיים, והדולר מתחזק מול הין היפני זה היום השלישי ברציפות. הזהב נסוג מתחת לרמה של 1,300 דולר לאונקייה. בורסות אירופה רושמות את הזינוק היומי החד זה שלושה שבועות ומתאוששות משפל של חודש. מחיר הנפט נסוג לרמתו הנמוכה ביותר זה שלושה חודשים.

מדד דאו ג'ונס עולה ב-1%; מדד S&P 500, אשר התאושש אתמול מהנפילה הדו-יומית החדה ביותר מאז יוני על רקע הערכות כי ג'נט ילן, המועמדת של הבית הלבן לתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי הבא, לא תמהר לצמצם את התמריצים לכלכלת ארה"ב, מטפס ב-1%; מדד נאסד"ק, אשר צנח ב-2.8% בשלושה ימי המסחר הקודמים - הנפילה התלת-יומית החדה ביותר מאז שלהי יוני - מוסיף 1.4%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עולה ב-0.04% לרמה של 2.71% - הרמה הגבוהה ביותר זה שבועיים. 

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםמדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker