לאומי זרק - והמוסדיים התנפלו

הכסף הזול שהזרימו מנהלי קרנות הנאמנות מימן את פירעון החובות של החברה לבנק

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

איגרות החוב של חברת מפעלים פטרוכימיים נפלו אתמול במסחר בבורסה ביותר מ–30%. איגרות החוב נסחרות עתה במחירים המשקפים את הערכות המשקיעים שלפיהן, החברה לא תצליח לפרוע את חובותיה. ואולם, לפחות בכל הנוגע לאיגרות החוב מסדרה ה' ומסדרה ו’, ניתן לומר כי הכתובת היתה על הקיר.

איגרות החוב מסדרות ה ו–ו’ הונפקו לציבור בשנים 2009–2010 ללא ביטחונות. למרות זאת, ההנפקה הושלמה בהצלחה עם ביקושי יתר וריבית נמוכה מריבית המקסימום במכרז. הקונים בהנפקה התרשלו בבדיקה ולא טרחו לנתח את מצבה של החברה לעומק. אילו עשו זאת, היו מגלים שהחוב כנגד איגרות חוב אלה הונפק בתנאים נחותים מאוד לעומת האשראים הקיימים בחברה.

בזמן שהונפקו שתי סדרות, קיבלה פטרוכימיים מימון בעיקר מהבנקים הגדולים, בנק הפועלים ובנק לאומי, שהחזיקו שניהם בביטחונות טובים. באמצעות הכסף שגויס באיגרות החוב, פרעה פטרוכימיים הלוואה בנקאית שבעבורה ניתנו ביטחונות.

דיוויד פדרמןצילום: ניר קידר

יתרה מזו, לא זו בלבד שבעלי איגרות החוב מסדרה ה הסכימו לממן את החברה ללא ביטחונות, אלא שהם אף עשו זאת בתמורה לריבית נחותה מזו של הבנק. הריבית שהם הסכימו עליה היתה ריבית של מק”מ לשנה בתוספת מרווח של 3.8%. הכסף הזול והטיפש שהזרימו מנהלי קרנות הנאמנות מימן, אפוא, את פירעון החובות של פטרוכימיים לבנק לאומי.

אגב, מי שהוביל את ההנפקה היה לאומי פרטנרס, החברה־הבת של בנק לאומי שקיבלה תמורת ההנפקה עמלת הפצה נאה של 0.3%. בכך הצליח לאומי לפגוע בשתי ציפורים בירייה אחת - גם נחלץ מחוב בעייתי וגם גזר קופון על ההנפקה עצמה. איגרות החוב מסדרה ו’ הונפקו אף הן ללא ביטחונות ונשאו ריבית של מק”מ לשנה בתוספת 5.7%.

בניגוד לבנק לאומי, שהחליט לחסל את החשיפה לפטרוכימיים, בנק הפועלים המשיך לממן אותה. אלא שבניגוד לבעלי איגרות החוב נטולי הביטחונות, נראה כי מנהלי החטיבה העסקית בבנק הפועלים יכולים, עדיין, לישון בשקט.

לפטרוכימיים יש חוב לבנק הפועלים בסכום של כ–310 מיליון שקל. הבנק מחזיק כנגד החוב בשיעבוד על 12% ממניות בזן, החברה־הבת של פטרוכימיים, ששווי השוק שלהן הוא כ–380 מיליון שקל. נוסף על כך, הבנק מחזיק בשיעבוד על פיקדונות של החברה בסכום של יותר מ–100 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker