אנליסטים: "בזן ממונפת מדי; יש חשש כבד בנוגע ליכולתה להחזיר חובות"

מניית בזן נפלה היום ב-18% והשלימה צניחה של 30% בשלושת הימים האחרונים ■ החברה ניסתה להוציא הודעה מרגיעה למשקיעים, אך לשווא ■ איגרות החוב של בעלת השליטה, פטרוכימיים, קרסו היום עד 30%, והתשואות טיפסו עד 210%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ניירות הערך של בתי זיקוק לנפט ‏(בזן‏) המשיכו היום לצנוח. מניית החברה נפלה ב-18% והשלימה קריסה של כ-30% בתוך שלושה ימים ו-52% בחצי שנה. הנפילה הקטינה את שווייה של חברת המעו"ף ל-2.3 מיליארד שקל בלבד - נפילה של מיליארד שקל ביחס לשווייה בסוף השבוע הקודם.

גם האג"ח של החברה המשיכו במסען כלפי מטה וקרסו ב-6% נוספים, כשהן עולות לתשואות "זבל" של 11%-32%. הנפילה החדה בניירות הערך גרמה להנהלת בזן להוציא דיווח לא שגרתי במשך היום, שבו מסרה גילוי בנוגע למרווחי הזיקוק - אותו פער בין מחיר חומרי הגלם לבין מחירי המכירה של הדלק לסוגיו שבזן מייצרת: "עם סיום הרבעון השלישי עולה כי מרווח הזיקוק של החברה יהיה גבוה בכ-4 דולרים לחבית ממרווח הייחוס, שעמד ברבעון על דולר אחד בממוצע". בחברה הדגישו כי המרווח משקלל גם את ההשפעות של תרומת מתקן הזיקוק החדש והמתקדם ‏(המידן‏) וגם את השפעת הגז הטבעי, שממנו נהנית בזן מאז אפריל 2013.

ואולם, הגילוי שהוציאה בזן, הנמצאת בשליטת מפעלים פטרוכימיים ‏(30.72%‏) של דייוויד פדרמן והחברה לישראל ‏(37.08%‏) של עידן עופר, לא זו בלבד שלא עודד את המשקיעים, אלא סיפק אישור לחששות בשוק: מרווח הזיקוק ברבעון השלישי ימשיך להיות נמוך, מעט מעל הרבעון הקודם ‏(4.2 דולרים‏), ונמוך מהרבעון הראשון ‏(6.5 דולרים‏). ואכן, הדיווח של בזן הצליח למתן רק לזמן קצר את הירידה במניה, שחזרה לצלול בסוף היום.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

וול סטריט ג'ורנל: סמסונג בוחנת רכישת שני סטארט אפים ישראליים

כך תשיגו דירת 3 חדרים חדשה בהרי ירושלים ב-800 אלף שקל

צילום: מורן מעיין

בזן, שלה חוב פיננסי נטו של 1.3 מיליארד דולר, נכון לסוף הרבעון השני, סובלת במשך כמה רבעונים מהקריסה במרווחי הזיקוק. מרווח הייחוס - כלומר, המרווח שממנו בזן גוזרת את המחירים למוצרי הדלק שלה - נפל בעקביות ברבעונים האחרונים.

הנפילה נבעה בעיקר מהמתיחות עם סוריה, שהביאה לעלייה תלולה במחירי הנפט ‏(חומר הגלם לדלק‏) בעולם, בעוד מחיריה של בזן נותרו ללא שינוי.

בזן זקוקה למרווח מינימלי של 2.5 דולרים לחבית כדי לכסות את הוצאותיה התפעוליות הקבועות. כשמרווחי הזיקוק נופלים מתחת לרמה זו, יכולת ייצור המזומנים של החברה - העומדת בפני לוח סילוקין מאתגר - נפגעת באופן דרמטי. הפגיעה המתמשכת במרווחים הגבירה את חששות המשקיעים מכך שהחברה תתקשה לייצר מזומנים מספיקים ברבעונים הבאים כדי לעמוד בתשלומי החוב.

מניית בזן בשלוש השנים האחרונות

במחצית הראשונה רשמה בזן רווח תפעולי של כ-26 מיליון דולר והפסד לאחר מס של כ-40 מיליון דולר. ב-2012 רשמה החברה הפסד תפעולי של כ-4 מיליון דולר והפסד עמוק של כ-198 מיליון דולר לאחר מס. נכון לסוף הרבעון השני, בקופתה של בזן היו כ-110 מיליון דולר. מנגד, לחברה יש חוב של 234 מיליון דולר למחזיקי האג"ח וחוב של 1.2 מיליארד דולר למוסדות בנקאיים ‏(חוב סולו).

בדו"חותיה האחרונים דיווחה החברה על יתרת הון חוזר שלילית של כ-548 מליון דולר - כלומר, סך התחייבויותיה השוטפות גדול מהתחייבויותיה. עם פרסום הדו"חות, הוציא האנליסט ירון זר המלצת "מכירה" למניה. זר נימק את המלצתו בכך שהחברה הגדילה את החוב לספקים ‏(בגובה של כ-550 מיליון דולר‏) על חשבון החוב הבנקאי והחוב לבעלי האג"ח, מה שהגדיל בפועל את המינוף שלה.

"תופס את בזן בנקודה רגישה"

"בזן מושפעת וחשופה בצורה קריטית למרווח הזיקוק בעולם", הסביר האנליסט אמיר אלשיך מבית ההשקעות אפסילון, שכבר הוציא ביוני 2013 המלצת "מכירה" לבזן. "ברבעון השלישי מרווח הייחוס היה נמוך מאוד, מתחת לרמה המינימלית של 2.5-2.1 דולרים לחבית. המשמעות היא שהחברה לא הצליחה לכסות את העלויות התפעוליות שלה הרבעון". אלשיך מדגיש כי תזרים המזומנים הצפוי של בזן, כפי שפורסם בדו"חותיה הרבעוניים, מבוסס על ההנחה שמרווח הייחוס יהיה ארבעה דולרים לחבית - רחוק מהמרווח הנוכחי. "כרגע, גם אין כל ודאות שמרווח הייחוס יגיע לרמה של 2.5 דולרים, וזה תופס את בזן בנקודה מאוד רגישה.

הטלטלה בבזן משפיעה על החוסכים

"החברה סיימה באחרונה השקעה של מאות מיליוני דולרים במתקן המידן, שמרבית המימון הגיעה מהלוואות. בשנה האחרונה החברה גם הגדילה את החוב לספקים. המשקיעים חוששים שמצד אחד מרווחי הזיקוק יורדים, ומצד שני, מדובר בחברה ממונפת שלא תוכל לספוג את הירידה במרווחי הזיקוק לאורך זמן. מכאן עולה חשש כבד בנוגע ליכולת לשרת את החוב.

גם האנליסט גיל בשן מבית ההשקעות אי.בי.אי הדגיש כי הירידה במרווח הזיקוק משולבת בנטל חוב גבוה ולוח סילוקין קצר. "החברה נמצאת במינוף גבוה ומצאה עצמה במחזור עסקי חלש. המינוף הזה לא מאפשר לה מרווח נשימה מספיק, והתזרים שהיא מייצרת אינו מספיק. עם זאת, מהניתוח שלנו עולה שיש לה מספיק מזומנים לחצי שנה־שנה.

"המצב שנוצר מעלה חששות לגבי יכולת החברה לשרת את החוב שלה. אם מרווח הזיקוק ימשיך להיות ברמה הנוכחית, אין ספק שהחברה תתקשה לעמוד בהחזרי החוב במועד. מרבית האג"ח של החברה הן למח"מ ‏(משך חיים ממוצע‏) קצר יחסית. החוב הבנקאי אמנם פרוס יותר, אבל בסך הכול לוח הסילוקין הוא חלק ממה שמוביל לבעיה. אם לא תהיה עלייה במרווח הזיקוק, החברה תיאלץ לבצע צעדים לשיפור מבנה ההון".

כדור השלג התחיל להתגלגל בסוף השבוע. החברה דיווחה כי הגיעה להסכם עם מחזיקי האג"ח הלא־סחירות שלה, שבו העניקו לה מכתב ויתור לעמידה בהתניות הפיננסיות על רקע החשש שהחברה לא תעמוד בהתניות שנקבעו בשטר הנאמנות בסוף הרבעון השלישי. במקביל, גם נאמני האג"ח הסחירות של בזן - רזניק פז נבו ומשמרת - ערכו ישיבה רבעונית שבה בדקו את עמידתה בהתניות הפיננסיות של החוב הסחיר. הבדיקה העלתה שבזן גבולית מאוד גם בחוב הסחיר.

הירידות החדות הקרינו גם על בעלת השליטה בבזן, מפעלים פטרוכימיים. חמש סדרות האג"ח של החברה, בערך נקוב של 1.3 מיליארד שקל, נפלו ב-23%-35%, והתשואות זינקו ל-34%-213%. הנפילות הביאו את האג"ח של החברה, שעסוקה בימים אלה בגיבוש הסדר, להיסחר במחירים של 18 אג' לסדרה ו' הלא־משועבדת ו-35-32 אג' לסדרות נושאות השיעבוד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker