הבונוס של המועמד למנכ"לות הבורסה: נווה יקבל 1.1 מ' ש' מפירוק כלל פיננסים

הבונוס, שכולל מענק חד פעמי של 300 אלף שקל בגין מכירת טיטניום, יוקטן ב-300 אלף שקל אם נווה יעזוב לפני תום השנה ■ נווה הוביל מימושים של יותר מחצי מיליארד שקל בעת כהונתו

ערן אזרן
ערן אזרן

כלל פיננסים, בית ההשקעות שהתפרק מנכסיו, ממשיך לפרנס את בכיריו גם על סף סגירתו. תוכנית התגמול שחשף היום בית ההשקעות, ליורם נווה, המועמד הטרי לתפקיד מנכ"ל הבורסה ומי שמכהן כמנכ"ל כלל פיננסים מזה כשנתיים, כוללת בונוס חד פעמי בסך 800 אלף שקל, בגין "תרומתו האישית הרבה" של נווה למכירת נכסי של בית ההשקעות. הבונוס מצטרף למענק של 300 אלף שקל, שקיבל נווה בגין מכירת החברה הבת טיטניום לפני כשנה.

בית ההשקעות פירסם את תוכנית התגמול מאחר שלא ניתן להעניק בונוס שאינו חלק מתוכנית תגמול שפורסמה ואושרה בדירקטוריון וועדת התגמול. לתוכנית החדשה לא היו מתנגדים, הן בקרב ועדת התגמול והן בקרב הדירקטוריון. "כלל פיננסים רואה במענק כתגמול סביר והולם למר נווה בנסיבות העניין, באופן המהווה חלק בלתי נפרד ממדיניות תגמול ראויה ונכונה אשר הינה לטובת החברה", נמסר.

ואולם, דירקטוריון כלל פיננסים פעל בהחלטתו להקטנת המענק במידה שנווה ימונה לתפקיד מנכ"ל הבורסה עוד טרם סוף השנה. על פי החלטת הדירקטוריון, במידה שהעסקתו בכלל פיננסים תסתיים לפי 31 בדצמבר, המענק של נווה יקטן ל-500 אלף שקל. כמו כן, הוחלט כי כנגד קבלת המענק יוותר נווה על האופציות שברשותו למניות כלל ביטוח, שנמצאות כעת "מחוץ לכסף".

לאחר תשלום המענק, עלות שכרו של נווה צפויה להסתכם ב-2013 ב-2.9 מיליון שקל, 500 אלף שקל מהסכום הוא שווי האופציות שקיבל. במהלך 2012, עלות שכרו הסתכמה ב-2.5 מיליון שקל, כולל אופציות בשווי של 620 אלף שקל והמענק בגין מכירת טיטניום. שכר זה ניתן בעוד שכלל פיננסים הפסיד באותה השנה ב-127 מיליון שקל.

מנכ"ל כלל ביטוח, יורם נוה
מנכ"ל כלל ביטוח, יורם נוה

ההפסד ב-2012 לא היה היחיד. גם בשנים שלפני כן סבל כלל פיננסים מהפסדים משמעותיים שהסתכמו ב-216 מיליון שקל (בין 2009 ל-2011). ההפסדים נבעו, בין היתר, ממחיקות חשבונאיות בגין ההשקעה בקרנות הנאמנות של אילנות ובחברת ניהול הנכסים בחו"ל טיטניום. במקביל, סבל בית ההשקעות משחיקה בדמי הניהול הנגבים בקרנות הנאמנות ומירידה בפעילות הברוקראז' והחיתום.

ההפסדים אילצו את החברה האם, כלל ביטוח, להזרים אל כלל פיננסים כהלוואות בעלים או כהון כ-290 מיליון שקל מאז 2010. איזי כהן, שמונה לתפקיד מנכ"ל כלל ביטוח בסוף 2012, החליט לשנות אסטרטגיה והחל למכור פעילויות שאינן רווחיות. כחלק מאסטרטגיה זו, העמיד למכירה פעילויות שונות מכלל פיננסים, במטרה לסגור את פעילותו.

תחילה מכר בית ההשקעות, שנמנה על קבוצת אי.די.בי, את פעילות קרנות הנאמנות וניהול התיקים לחברת הביטוח הראל בתמורה ל-210 מיליון שקל. בהמשך, מכר את חלקו בכלל פיננסים נגזרים תמורת 5 מיליון שקל, וכן את חלקו בחברת בנקאות ההשקעות כלל טהורי, שבגינה רשם מחיקות במשך שנים ארוכות - תמורת כ-9 מיליון שקל. באחרונה מכר את פעילות הברוקראז' לידי בנק ירושלים תמורת 270 מיליון שקל. העסקה טרם הושלמה.

סך כל מימושי הנכסים שהוביל נווה בשנתיים האחרונות מסתכמים ביותר מחצי מיליארד שקל, כך שבניכוי החוב העומד כנגדם, יישארו לחברה האם כ-250 מיליון שקל שיחולקו לבעלי המניות. המענק של נווה מצטרף גם להחלטת ההנהלה על הענקת מענק חד פעמי, בהתאם לוותק, לכל עובדי בית ההשקעות, מעבר למענק ההסתגלות הרגיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker