בוגרות, מרוויחות ומגייסות: חברות האינטרנט הישראליות החדשות בדרך לבורסה

מטומי של אילן שילוח, העוסקת בתיווך של פרסום דיגיטלי, תונפק בלונדון לפי שווי של 500 מיליון דולר ■ בכך תצטרף החברה לדור חדש של חברות אינטרנט ישראליות בוגרות ורווחיות שעתידות לגייס הון בחו"ל בחודשים הבאים

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

וויקס, אוטבריין, בורדרפרי ומטומי הן רק ארבע מתוך יותר מ–15 חברות טכנולוגיה ישראליות שעומדות להנפיק מניות בחו”ל בחודשים הבאים.

“מאז שחזרתי מחופשת החגים אני מוצף בבקשות של חברות להניע את התהליכים לקראת הנפקה. איני זוכר תקופה כזאת לפחות בעשר השנים האחרונות” - כך אמר אתמול גיא פרמינגר, ראש מגזר הטכנולוגיה בפירמה לראיית החשבון PWC. “שוק ההנפקות בוער”, מחזק את דבריו לן רוזן, מנכ”ל השלוחה הישראלית של בנק ההשקעות הגלובלי ברקליס.

המצטרפת האחרונה לרשימת הממתינות להנפקה היא מטומי. בכוונת החברה להגיש תשקיף עד סוף 2013 ולבצע גיוס במחצית הראשונה של 2014. גיוס ההון יתבצע לפי שווי חברה של 450–500 מיליון דולר. בכוונת החברה לבצע את הגיוס בלונדון ולהירשם בה למסחר בבורסה המרכזית.

החברה עשויה לגייס עד 150 מיליון דולר - כ–100 מיליון דולר יגויסו באמצעות הנפקת מניות, וכ–50 מיליון דולר יגויסו באמצעות הצעת מכר של בעלי המניות הנוכחיים. מכירת המניות על ידי בעלי המניות תיעשה לפי חלקם היחסי. מטומי, שנקראה בעבר אדסמרקט, פועלת בתחום הפרסום הדיגיטלי מוטה תוצאות ‏(Performance‏).

החברה מספקת זירת מסחר המקשרת בין מפרסמים לאתרי תוכן. בחברה עובדים כיום כ–400 עובדים - כ–250 מהם בישראל. לחברה יש סניפים במקסיקו, בהולנד, בגרמניה ובספרד. בעל המניות הגדול במטומי הוא אילן שילוח, יו”ר ושותף בקבוצת מקאן־אריקסון ישראל, המחזיק בכ–29% ממניות החברה.

אילן שילוחצילום: דן קינן

קרן ההשקעות הפרטית ויולה, שייסד הראל בית און, מחזיקה ב–22% מהחברה, לאחר שהשקיעה בה ב–2010 כ–17 מיליון דולר לפי שווי של 80 מיליון דולר. המייסד והמנכ”ל, עופר דרוקר, מחזיק ב–9%, וניר טרלובסקי, שותף של שילוח בחברת האחזקות דה טיים, מחזיק בכ–8% ממטומי. יתר בעלי המניות, ובהם המייסד לשעבר עדי אורזל, מחזיקים כל אחד בכ–3%.

מטומי הצליחה לרכוב היטב על העלייה החדה שחלה בביקוש לפרסום דיגיטלי מוטה תוצאות. הכנסות החברה עשויות להסתכם ביותר מ–200 מיליון דולר ב–2013, לאחר שצמחו במהירות בשנים האחרונות בשיעור דו־ספרתי. מאז 2008 החברה רושמת רווחיות תפעולית ואף חילקה דיווידנדים.

שילוח ושותפיו שקלו להנפיק את החברה עוד ב–2011, אבל החליטו להמתין. ההחלטה להנפיק כעת נעשתה, ככל הנראה, על רקע התחממות מחודשת של שוק הנפקות האינטרנט בעולם. לקראת ההנפקה וכחלק מאסטרטגיית הצמיחה שלה, רכשה מטומי כמה חברות בשנים האחרונות. ביולי 2013 רכשה את החברה האמריקאית MobAff, המתמחה בפיתוח טכנולוגיות ופלטפורמות לשיווק ופרסום ברשת המובייל; הנרכשת הטרייה תמוזג לחברה אמריקאית נוספת - - MediaWhiz שרכשה מטומי בתחילת 2013. ביולי 2011 רכשה החברה את סוכנות השיווק Adperio תמורת 30 מיליון דולר.

היובש בתחום ההנפקות בשנים האחרונות לא עצר חברות ישראליות רבות שהגיעו לבשלות גם ללא עזרת שוק ההון, אלא במימון קרנות ההון סיכון ומימון פנימי. חברות אלה כבר רושמות הכנסות נאות, וכמה מהן אף רושמות רווחים. מטומי, למשל, חילקה דיווידנדים לבעלי המניות הפרטיים שלה.

רבות מהחברות האלה פעילות בתחומים החמים ביותר באינטרנט - כלומר, תחום הפרסום הדיגיטלי והמובייל. מנגד, גם שוק ההון העולמי התבגר. השינויים בדפוסי השימוש הדיגיטליים הפכו מחזון למציאות, וכספי עולם הפרסום התחילו לעבור בקצב גובר והולך לעולם הדיגיטלי. דחיפה מהותית קיבל שוק הפרסום במובייל ביולי 2013, כאשר פייסבוק פירסמה את דו”חותיה הכספיים לרבעון השני, ובהם חשפה צמיחה מהירה מהחזוי.

נעם לניר
נעם לנירצילום: מוטי מילרוד

“הנפקת טוויטר מחממת את האווירה”

“הסיבה להתעוררות השוק היא פשוטה: מניות הטכנולוגיה רשמו עליות חדות מתחילת השנה, מדד הנאסד”ק חזר לרמתו מספטמבר 2000. יש בשוק הרבה מאוד כסף שמחפש השקעות בטכנולוגיה. המשקיעים מסתכלים על ענקיות האינטרנט, כמו גוגל ופייסבוק, ורואים שהעלייה במניות נתמכת בשיפור אמיתי בביצועים הכספיים שלהן. זה נוטע ביטחון בקרבם ומעודד עוד משקיעים להכניס כסף למניות הטכנולוגיה. ברור שההנפקה הצפויה של טוויטר מחממת את האווירה עוד יותר”, אמר משקיע המעורב באחת ההנפקות.

ואכן, נתוני שוק ההנפקות בארה”ב מצביעים על התרוממות רוח. לפי נתוני הפירמה לראיית החשבון PwC, ברבעון השלישי של 2013 גייסו חברות, שנרשמו למסחר בארה”ב, כ–11.8 מיליארד דולר - עלייה של 77% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, והנפקות הטכנולוגיה הסתכמו בכ–1.35 מיליארד דולר - עלייה של 55%.

לשם שינוי, הפעם מעריכים בשוק המקומי כי גל הנפקות הטכנולוגיה הנוכחי עשוי להגיע גם לבורסה בישראל. “אני מזהה צמא להנפקות הטכנולוגיה גם בישראל. חברות מקומיות הפועלות בשווקים הצומחים מהר, כמו תחום הפרסום הדיגיטלי, ורושמות הכנסות של יותר מ–50 מיליון שקל ‏(15 מיליון דולר‏), יוכלו להנפיק גם כאן”, אמר פרמינגר והזכיר את הנפקת סומוטו שנעשתה באוגוסט 2013 לפי שווי של 120 מיליון שקל.

“חתמים רבים ואנשי שוק הון אמריקאים מסתובבים בימים אלה בישראל. כבר שנים לא ראינו פעילות בהיקף כזה. הקולגות שלנו במשרד בסן חוזה ממוטטים מרוב עבודה על הנפקות. יש בישראל לא מעט חברות בוגרות שכבר מוכרות בהיקפים של עשרות מיליוני דולרים בקצב שנתי. רובן הן חברות עם צוותי ניהול חזקים שכבר פועלות כעשור. זה לא סטארט־אפים”, מוסיף פרמינגר. להערכתו, רף הכניסה כיום לנאסד”ק עומד על שווי חברה של כ–100 מיליון דולר, וגיוס של עד כ–30 מיליון דולר.

חברות האינטרנט הישראליות שצפויות לצאת להנפקה

אמנם מרבית הדוברים אופטימיים לגבי גל ההנפקות הקרב, אבל באותה הנשימה הם מציגים את הצד הפחות זוהר של השוק הזה. “בקרב החתמים קיימת התחושה כי רק חברות שאף אחד לא רוצה לקנות, מגיעות בסופו של דבר להנפקה”, אמר בכיר בשוק העוסק בימים אלה בהכנת כמה חברות להנפקה.

“יש כיום קבוצה לא קטנה של חברות ישראליות, בעיקר בתחום האינטרנט, שמתנהלות היטב וצומחות יפה. חברות אלה כבר הגיעו לשוויים גבוהים יחסית בגיוסים האחרונים שלהן, ועתה הן חייבות למכור מניות במחיר גבוה יותר. חברות ענק, כמו גוגל, אפל או פייסבוק, אינן מעוניינות לרכוש אותן במחירים גבוהים, והמוצא העיקרי שלהן הוא למכור מניות לציבור.

“עכשיו הגיע זמנן של החברות הישראליות המובילות פחות. בשל הגאות במניות הטכנולוגיה, שוק המניות הנוכחי נמצא בהישג ידן. עבורן זהו פתרון טוב. הן יישארו בישראל, וההנהלות הנוכחיות ימשיכו להוביל”. להערכת אותו בכיר, התחומים החמים ביותר עבור חברות ישראליות הם הפרסום במובייל או חברות הבנויות על מודלים של הכנסות מבוססות מובייל.

“יהיו חברות שיאכזבו את המשקיעים”

“יש נכונות אמיתית של המשקיעים הגדולים בעולם לשים כסף באינטרנט ובאבטחת מידע. יש היגיון בשיגעון. כיום כבר אין צורך להוכיח שיש כסף בפרסום באינטרנט או במסחר הדיגיטלי. השאלה כעת היא רק קצב הצמיחה של התחומים האלה.

“ואולם לא כל הסחורה שמגיעה לשוק היא באיכות מירבית. אין לי ספק שצפויות להתגנב בדלת האחורית חברות לא איכותיות, שיהפכו בעוד כמה שנים לשלד בורסאי”, מזהיר פעיל בולט בשוק ההון המקומי.

“אני כבר רואה כמה חברות שהגיעו לשווי המשקף בועה - חברות צעירות שהונפקו לפי שווי גבוה יחסית ותוך כמה חודשים זינקו ללא סיבה והכפילו שווי זה ואף יותר”, אמר המשקיע המעורב באחת ההנפקות. “חלון ההנפקות פתוח כעת. איני יודע כמה זמן זה יימשך, אבל בסוף יהיו לא מעט חברות שיאכזבו את המשקיעים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker