הפירמידה של פדרמן מתנדנדת

הנפילה באג"ח של פטרוכימיים היא דוגמא לבעייתיות במבנה השליטה הפירמידאלי

ערן אזרן

יום סוער עבר היום על מחזיקי ניירות הערך של חברת מפעלים פטרוכימיים. חמש סדרות האג"ח של החברה, בערך נקוב של 1.3 מיליארד שקל, נפלו בשיעורים של 7.5%-15%, כשהתשואות מזנקות ל-19%-123%. הנפילות הביאו את האג"ח של החברה, שעסוקה בגיבוש הסדר חוב עם נושיה, להיסחר במחירים מצחיקים של 27 אג' לסדרה ו' הלא משועבדת או 43-46 אג' לסדרות נושאות השעבוד.

כמה מהמשקיעים, שתהו לנוכח הירידות החדה, מיהרו לחפש אחר אירוע מסתורי שמתרחש "מאחורי הקלעים", שבוודאי נודע לחלק מהמשקיעים שממהרים למכור סחורה בשוק. ואולם, כנראה שלא צריך לחפש אירועי סתרים. הסיפור מאחורי הצניחה באג"ח של החברה דומה, כנראה, לזה של רוב הקבוצות העסקיות בבורסת תל אביב בשנים האחרונות.

כדי להבין את הסיפור צריך לחזור לסוף השבוע האחרון. חברת בתי זיקוק לנפט (בזן), החברה הבת (30.72%) של פטרוכימיים והאחזקה המהותית שלה, דיווחה כי הגיעה להסכם עם מחזיקי האג"ח הלא סחירות, שבו העניקו לה מכתב ויתור לעמידה בהתניות הפיננסיות ("ווייבר"). בזן נדרשה למכתב על רקע חשש שבסוף הרבעון השלישי, לא תעמוד בהתניות שנקבעו בשטר הנאמנות.

דיוויד פדרמןצילום: ניר קידר

כתבות נוספות באתר TheMarker

איפה תחכו 17 דקות כדי לצאת מהשכונה?

מאזדה 3 החדשה: ספורטיבית ודינמית - מבלי להיות אגרסיבית

במקביל, גם נאמני האג"ח הסחירות של בזן – רזניק פז נבו ומשמרת – ערכו ישיבה רבעונית שבה בדקו את עמידתה בהתניות הפיננסיות של החוב הסחיר, שנוסחו רק במאי האחרון. הבדיקה העלתה שבזן גבולית מאוד גם במקרה הזה. הדיווחים והידיעות בעניין הקרינו כמובן על האג"ח של בזן, שצנחו אתמול ושלשום בשיעורים מצטברים של 4.5%-7%, ועל מניית בזן עצמה שהשלימה נפילה תלת יומית של 14%.

הסכנה הקיימת לאי עמידה בהתניות הפיננסיות הגבירה את החשש שבזן - שרווחיותה נפגעה ברבעונים האחרונים בשל הירידה במרווחי הזיקוק - תיקלע לאירוע חוב כבר בעתיד הקרוב. במקרה שכזה, כמו בשאר אירועי החוב, ערכה של בזן לבעלי המניות הוא אפס. כלומר, הנכס שיישאר למחזיקי איגרות החוב של פטרוכימיים, להם משועבדות מניות בזן (סדרות ג', ב', ו-ד'), שווה כקליפת השום.

לכן, הנפילה באג"ח של פטרוכימיים היום היא דוגמא חוזרת לבעייתיות הקיימת במבנה השליטה הפירמידאלי. כל פגיעה בנכסי הבסיס (במקרה הזה בזן), מכל סיבה שהיא - רגולטורית, תזרימית או חיצונית - עלולה להביא לתגובת שרשרת אלימה גם ב"קומות העליונות" - חברות האחזקה. אפשר לומר שהפירמידה המתנדנדת של דיוויד פדרמן הגיבה לאירועים בבזן כמו שפירמידות ממונפות נוהגות להגיב - בהיסטריה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker