לא מחכה להוראות ביהמ"ש: אייל גבאי פתח במכרז למכירת אי.די.בי

גבאי שלח לחברה ולנאמני אגרות החוב מכתב בו הוא מפרט מה הם התנאים שידרוש מהמשקיעים הפוטנציאלים ■ הוא מבהיר כי הסכום בו ינקוב המשקיע לא יכריע את הרכישה אלא יכולתו להעלות ערך לנושים בעתיד

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשעה שהגורמים בפרשת אי.די.בי אחזקות מחכים לראות האם בית המשפט יורה על פתיחת מכרז, אייל גבאי - המומחה מטעם בית המשפט - פתח היום באופן לא רשמי מכרז למכירת החברה. במכתב לחברה ולנאמני אגרות החוב קובע גבאי מהם הסטנדרטים על פיהם יבחן את כלל המתווים להסדר אשר יוצגו לפניו.

"בעקבות פניות ושאלות שונות שהתקבלו ממציעים פוטנציאלים ועל מנת לנהוג בשקיפות מרבית להלן סוגי המידע שנבקש לקבל במסגרת ההצעה ומהן אמות מידה כלליות שעשויות לשמש אותי לשם הערכת ההצעות השונות להסדר חוב באי.די.בי", כותב גבאי.

גבאי מסביר כי "אמות המידה אינן מחייבות, אינן ממצות ואין כל התחייבות כי ייעשה שימוש בכולם או בחלקן או רק בהן עם זאת הם נועדו לתת תמונה כללית לאותם גורמים השוקלים הגשת הצעה".

בכך בעצם קובע גבאי כי לא רק המחיר בו נקב הרוכש לרכישת אי.די.בי יקבע את גורל החברה אלא גם נתונים על יכולתו של הרוכש להעלות את ערכה בעתיד, אם באמצעות ניהול טוב או אם באמצעות איתנות כלכלית אשר תמנע ממנו לחלוב את החברה.

לפיכך דורש גבאי: רקע על המציע, בעל השליטה במציע אופן ההחזקה, שרשרת השליטה, המינוף לאורך השרשרת, הסכמי שליטה והסכמים אחרים לשם גיבוש השליטה, מה הניסיון של הרוכש בתחום הסדרי החוב, התעסקויות עם חברות בקשיים, או חברות אחזקה, רצונו ואפשרותו של המציע לקבל היתר שליטה בנכסי ברי רגולציה כגון סלקום וכלל ביטוח.

אייל גבאי צילום: עופר וקנין

על מנת למנוע מקרים דחיות נוספות כמו הדחייה האחרונה של שלושת החודשים אותה נתן השופט איתן אורנשטיין לנוחי דנקנר כך שהרוכשים יוכלו לאשר את ההסדר באסיפות בעלי המניות בחברות הציבוריות שבשליטתם -  דורש כעת גבאי אישור על כך כי המציע קיבל את כל האישורים להם נדרש לשם ביצוע ההסדר ולאחר שיגיש את הצעתו ב-20 לחודש ההסדר יהיה מותנה רק באישור בית המשפט.

גבאי דורש לדעת מה הן הבטוחות אותן יציעו המציעים, מה היקף הבטוחה, היקפה תנאיה ומי בעל שיקול הדעת לגביה. כמו כן, גבאי מעוניין לקבל פרטים על אופן מימון ההסדר על ידי המשקיע הפוטנציאלי. מה הם מקורות ההון לביצוע הסדר, זמינות ההון לביצוע ההסדר במועד הגשת ההצעה לרבות פירוט בדבר התניות בגין העמדתו. האם הרוכש מתכונן לבצע שימוש בהון העצמי ובהון זר והתנאים לנתינתו.

בשביל למנוע מהנכס העיקרי של אי.די.בי אחזקות - אי.די.בי פיתוח - ליפול לידי הנושים להם החברה חייבת 6.4 מיליארד שקל מעוניין לדעת גבאי האם תהיה יכולת ונכונות לתמוך בחברת פיתוח.

מעבר לכך הוא מעוניין לדעת את היקף שוויו הכלכלי של ההסדר המוצע. בשביל להעריך זאת דורש גבאי לדעת נתונים לגבי המזומן החוב המניות וניירות ערך אחרים אשר יועמדו לטובת הנושים להם חייבת אי.די.בי אחזקות 2 מיליארד שקל ומה הסיכון שבאותם נכסים.

חדשה מפתיעה נוספה הינה שגבאי ביקש מ-MNS לעדכן את הערכת השווי שלה לחברה על פי המתודולוגיה אותה קבע פרופסור אמיר ברנע. העדכון לדבריו יעשה על בסיס המידע הפומבי וההתפתחויות שדווחו מאז.

בשביל למנוע מצב בו בעל השליטה העתידי ממשיך לחלוב את החברה לאחר ההסדר דורש גבאי לדעת מה התוכנית העסקית לניהול החברה והחברות הבנות. איך עומד להיראות הממשל התאגידים שיחול באי.די.בי פיתוח וחברות הבנות שלה בהיבט של זכויות המיעוט הרכבי הדירקטוריון סכמויות הועדות והאנשים אשר ירכיבו אותן, האם יהיו הגבלות על עסקות בעלי עניין שכר והאם יקבע סעיף של שכר ותגמול מירבי לנושאי המשרה בחברה.

עוד מבקש לדעת מראש האם חברת אחזקות ופיתוח יקחו על עצמן מגבלות ותנאים שיחולו על הלוואות עתידיות אותן יקחו. ולמשך כמה זמן קבוצת השליטה מתחייבת להחזיק באי.די.בי אחזקות.

בשביל למנוע מהחברה או ממציע אחר לטעון טענות סודיות מבהיר גבאי כי "מציע אשר סבור כי המידע אינו דרוש לדעתו לשם הגשת הסדר לביהמ"ש והוא מבקש לשמור אותו כחסוי, ניתן יהיה להגיש את המידע אליו ישירות ביחד עם הגשת ההסדר לביהמ"ש", אך בו בעת מבהיר כי הנושים לא יוכלו להתרשם ממנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker