טמפו מנסה למחוק את יקבי ברקן מהמסחר בת"א תמורת 17 מיליון שקל

המחיקה מגיעה לאחר שבעלי השליטה ז'ק בר, לאה בורנשטיין ואמיר בורנשטיין הצליחו למחוק את חברת טמפו תעשיות תמורת 25.5 מיליון שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

ביום בו פרסמה חברת טמפו משקאות הצעת רכש לרכישת 15.8% ממניות יקבי ברקן בתמורה ל-17.249 מיליון שקל כ-17.59 שקל למניה, זינקה המניה בבורסה בתל אביב ב-28% לשווי שוק של 105.6 מיליון שקל.

מחיר הצעת הרכש שניתנה לבעלי המניות מהציבור על ידי טמפו שיקף פרמיה של 33% על מחיר המניה ב-3 באוקטובר יום המסחר האחרון לפני פרסום ההצעה למחזיקים. החברה אף ציינה כי מחיר הצעת הרכש גבוהה ב-42% ממחיר המניה בחצי השנה האחרונה. ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות של ברקן על פי הדו"חות הכספיים האחרונים עמד על 102.9 מיליון שקל כ-16.6 שקל למניה ונמוך ב-6% ממחיר הצעת הרכש.

בשביל שהצעת הרכש תצא לפועל טמפו דורשת שיעור היענות מלא ובעלי המניות יהיה להחליט אם הליענות להצעה או לסרב לה עד ה-21 באוקטובר בשעה 15:00. מרכז הצעת הרכש הינו אי.בי.אי. בין הגופים המוסדיים במחזיקים במניית יקבי ברקן נמצא הלמן אלדובי המחזיק ב-6.5% ממניות החברה שעוסקת בייצור ושיווק של יינות ומשקאות חריפים.

צילום: Sanjay Acharya

הצעת הרכש של טמפו משקאות, העוסקת בייצור, יבוא וישווק של בירה ומשקאות קלים ושולטת ב"יקבי ברקן", מגיעה לאחר שהחברה החליטה לעשות סיבוב פרסה ולא לצאת לגיוס חוב ציבורי של 150 מיליון שקל משום שהצליחה להשיג הלוואה בתנאים טובים יותר מבנק לאומי.

החברה, המוחזקת על ידי טמפו תעשיות 60% (חברה הנשלטת על ידי ז'ק בר, לאה בורנשטיין ואמיר בורנשטיין) והיינקן העולמית 40%, היא חברה מדווחת עם סדרת אג"ח א' שקלית בעלת ערך נקוב של 84 מיליון שקל עם דירוג A2 יציב, ללא בטחונות, המשלמת ריבית של 5.5% בשנה ואמורה להיפדות סופית בשנת - 2020.

החברה היתה מעוניינת למחזר חובות ולהחליף הלוואות לזמן קצר בזמן ארוך, אך בטרם החלה את הרודשואו (הצגת החברה בפני משקיעים פוטנציאלים), שאותו היה אמור להוביל גוף החיתום של IBI, הצליחה להשיג מבנק לאומי הלוואה במח"מ יותר ארוך יותר מאשר המח"מ של 6 השנים לפיו היה אמור להתבצע הגיוס.

גם החברה האם טמפו תעשיות נמחקה בסוף יוני מהבורסה והפכה לפרטית. בעלי השליטה רכשו את 774 אלף מניות הציבור שהיווה בשעתו 30.1% ממניות החברה במחיר של 33 שקל למניה ובתמורה כולל של 25.5 מיליון.

גם אז מחיר הצעת הרכש היה גבוה מהמחיר בבורסה ב 25% וב 40% ממחיר המניה הממוצע ב6 החודשים לפני.

פעולתם של בעלי השליטה למחיקת כלל החברות הציבוריות שבשליטתם מהבורסה מאפיינת את השינוי בהרכב החברות בבורסה בעשור האחרון - בו חברות ותיקות מעדיפות לעזוב ולגייס מחוץ לבורסה עקב תנאי הרגולציה הכבדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker