ובמקום השמיני במדד ת"א 25: אופקו מי?

חברת אופקו הלת’ האמריקאית, הנסחרת לפי שווי של 14.3 מיליארד שקל, הצטרפה אתמול למדד ת”א 25 ■ היו”ר ובעל השליטה בה הוא גם יו”ר חברת טבע, פיליפ פרוסט ■ הזיקה שלה לישראל אינה גבוהה, אבל עם משקל של 5% במדד המוביל בבורסה - ההשפעה שלה על תיקי ההשקעות המקומיים כבר מורגשת ■ אתמול ירדה המניה ב–3% במחזור גדול

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברה חדשה הצטרפה אתמול למדד המוביל בבורסה של תל אביב - חברת Opko Health האמריקאית, שהנהלתה ממוקמת במיאמי. אופקו נסחרה עד כה רק בארה”ב, וההצטרפות שלה לתל אביב נבעה מרכישתה את חברת פרולור הישראלית מוקדם יותר השנה. היו”ר של אופקו ובעל השליטה בה ‏(34%‏) הוא פיליפ פרוסט, שהוא גם יו”ר טבע ובעל המניות הפרטי הגדול בה.

כניסתה של אופקו למדד ת”א 25 גרמה לטלטלה במדד כבר ביום חמישי האחרון. באותו יום זינקה מניית אופקו ב-10% במחזור עצום של 788 מיליון שקל. הזינוק נבע מהצורך של תעודות הסל על מדד המעו”ף לבצע התאמות באחזקותיהם. אתמול ירדה מניית אופקו ב-2.9%. מחזור המסחר בה היה גדול מאוד - 43 מיליון שקל.

“בשבועות האחרונים החלנו בסבבים אצל המשקיעים המוסדיים”, סיפר אתמול שי נוביק, נציג אופקו בישראל. “רצינו שיכירו אותנו טוב יותר. היינו צריכים להפיג קצת חששות והסברנו להם על החברה. אנו מקווים כי נראה יותר ויותר משקיעים במניה, ושמחזורי המסחר יעלו בהתאם. אני מודע לכך שמדובר בתהליך וייקח זמן עד שהשוק המקומי יתייחס לאופקו ולחברות כמוה ברצינות”.

אופקו החלה להיסחר בתל אביב באמצע אוגוסט, ותוך חודשיים זינק מחירה ב-17%. אופקו נכנסה לבורסה באמצעות רישום מהיר, המאפשר לחברה שנסחרת בארה”ב לרשום את מניותיה למסחר גם בישראל. מועד הכניסה של החברה לת”א 25 התעכב עד עתה מאחר שהכללים של הבורסה קובעים שבספטמבר אין מועדי כניסה למדד. המועד הראשון שנקבע לאחר ספטמבר היה 6 באוקטובר - אתמול. “יום הכניסה של אופקו למדד תל אביב 25 הוא יום שמח בשבילי - מאחר שחברה אמריקאית גדולה מחזקת את הבורסה ואת הכלכלה הישראלית”, אמר פרוסט.

“לאופקו פורטפוליו מרשים ואני צופה שבשנים הקרובות הוא יביא להצלחות גדולות. יש באופקו סינרגיה בין חטיבות שבסיסן בישראל לחטיבות שבסיסן בארה”ב. על בסיס הסינרגיה הזאת, החלטנו על הרישום הכפול. יש לי הערכה רבה למדינת ישראל. יש כאן אנשים מבריקים, חדורי מוטיבציה לשנות את העולם, ואני שמח על ההזדמנות לסייע. אני בטוח שאופקו תעשה טוב לכלכלה ולשוק ההון בישראל”.

שי נוביק מאופקו (מימין), פיליפ פרוסט, אסתר לבנון, יעקב פרי ורון מלכא בבורסה באוגוסטצילום: משה שי

שווי גבוה, אבל עדיין מפסידה

לאופקו שווי שוק גבוה, אבל במונחי מכירות והעסקת עובדים החברה אינה גדולה כל כך. ברבעון השני של 2013 הציגה החברה הכנסות של 24 מיליון דולר והפסד של 3.4 מיליון דולר. בארבעה הרבעונים שהסתיימו ביוני האחרון הסתכמו הכנסותיה ב-83 מיליון דולר. ההפסד בתקופה זו היה 49 מיליון דולר.

החברה מעסיקה כיום כ-600 עובדים. אופקו מתמקדת בשלושה תחומים פעילות: פיתוח תרופות, פיתוח מוצרי אבחון והפצת תרופות. לחברה מגוון מוצרים לגילוי, מניעה וטיפול במגוון רחב של מחלות. שלוש תרופות של החברה נמצאות כיום בשלב הניסויים האחרון ‏(שלב 3‏) לקראת אישורי שיווק בארה”ב. לחברה יש גם מוצרים לזיהוי וגילוי מוקדם של מחסור בוויטמין D, סרטן הפרוסטטה ואלצהיימר.

אופקו הוקמה ב-2007 על ידי פרוסט, דרך מיזוג של שתי חברות בתחום רפואת העיניים, שפיתחו תרופות למחלות הקשורות בניוון רשתי. לאחר מכן רכשה אופקו את החברה הקנדית OTI, אחת המובילות בתחום המכשור הרפואי לאבחון מחלות עיניים. בהמשך נרכשו פעילויות נוספות בתחומי האופטימולוגיה, הקרדיולוגיה, והמחלות אלצהיימר ופרקינסון.

בינואר 2013 רכשה אופקו את חברת Cytochroma תמורת כמה מאות מיליוני דולרים. לפני חודש השלימה את עסקת בעלי העניין שבה רכשה את פרולור הישראלית. פרולור, המפתחת גרסאות משופרות של תרופות ביולוגיות, נרכשה בעסקת מניות בשווי של 480 מיליון דולר. עקב כך חדלה פרולור להיות חברה ציבורית. גם לפני רכישתה נשלטה פרולור על ידי פיליפ פרוסט ‏(19.8%‏). העסקה נעשתה תוך תשלום פרמיה של 30% על מחירה של פרולור בבורסה.

“כבר שכחנו את המיזוג עם פרולור, ואנחנו עובדים על העסקות הבאות”, אמר אתמול נוביק. “אמנם אופקו מאוזנת מבחינת המוצרים שבפיתוח והמוצרים שמהם היא נהנית מהכנסות, אך העין שלנו פקוחה ואנו מסתכלים תמיד על רכישות פוטנציאליות של טכנולוגיות שיהיו מותאמות למוצרים הקיימים של החברה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker