ערן אזרן

חברת בתי זיקוק לנפט (בזן), שבשליטת החברה לישראל של עידן עופר ומפעלים פטרוכימיים של דיוויד פדרמן, ממשיכה לכרוע תחת לחץ חובותיה. החברה קיבלה אמש (ד') מכתב ויתור לעמידה בהתניות פיננסיות לאג"ח לא סחירות שמוחזקות בידי קונסורציום מלווים. זאת, לאור הסכנה שבתום הרבעון השלישי (30 בספטמבר), היום הקובע לבדיקה, בזן לא תעמוד בהתניות הקבועות בשטר הנאמנות לחוב.

בזן מסרה כי בהתאם להסכמות עם הקונסורציום, היא לא תידרש לעמוד בתנאי הסף שנקבעו, בהם EBITDA מינימאלי, יתרת הון עצמי ויחס הון עצמי למאזן. בגין הוויתור בזן תשלם תוספת ריבית חד פעמית, בשיעור של 0.25%, לכל מי שמחזיק באיגרות החוב הבלתי סחירות שלה. סך החוב האג"חי הבלתי סחיר של בזן עומד על כ-35 מיליון דולר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בלעדי // כונס הנכסים הרשמי מתנגד למיזוג של כור דסק"ש

דרמה בבטר פלייס: עסקת הרכישה מבוטלת - החלפת הסוללות תושבת

עידן עופרצילום: בלומברג

מכתב הוויתור לעמידה בקובננטים נובע בעיקרו מהחשש כי בדומה לרבעון השני של 2013, גם ברבעון השלישי תמשיך בזן להיפגע מהירידה במרווחי הזיקוק (הפער בין מחיר חומרי הגלם לבין מחיר המכירה של הדלקים לאחר העיבוד). ברבעון השני של השנה ירד מרווח הייחוס של בזן ל-4.2 דולרים לחבית, בהשוואה ל-6.1 דולרים לחבית ברבעון המקביל ב-2012.

בכל הנוגע להתניות הפיננסיות של איגרות החוב הסחירות, שנוסחו מחדש במאי האחרון לאחר שבזן העמידה ערבות של 135 מיליון דולר לחברה הבת כרמל אולפינים (כאו"ל), בזן ממשיכה להלך על הקצה. בישיבה שערכו היום (ה') הנאמנים לחוב - רזניק, פז נבו ומשמרת - הוחלט להמשיך ולעמוד מקרוב על תוצאותיה הכספיות של החברה.

כרגע, אין בכוונת הנאמנים לדרוש מהחברה לישראל להזרים הון חיצוני, ובוודאי שלא מפטרוכימיים, שנמצאת בהליך של הסדר חוב. הנאמנים, כמו מחזיקי האג"ח עצמם, מקווים שכבר ברבעונים הקרובים תחול התאוששות במרווחי הזיקוק, מה שיאפשר לבזן לשפר את עמידתה באמות המידה הפיננסיות, וכן יסייע לה להתמודד עם המח"מ הקצר של לוח הסילוקין. בחברה מקווים שגם המעבר לשימוש בגז טבעי יקטין את הוצאותיה וישפר את הרווחיות.

ההסכם החדש שנחתם במאי עם בעלי האג"ח מנע העמדת לפירעון מיידי לחוב של כאו"ל בסכום של 271 מיליון דולר. העמדת החוב לפירעון מיידי עמדה על הפרק לנוכח סכנה שחברת מידרוג תפחית את דירוג האשראי של כאו"ל ברמה אחת מתחת ל-A3. בתיקונים נקבע, בין היתר, שבזן לא תגדיל את החשיפה הכוללת לעסקיה של כאו"ל מעל ל-220 מיליון דולר.

בזן התחייבה שאם החשיפה הכוללת לכאו"ל תהיה גדולה מ-220 מיליון דולר במשך שני רבעונים עוקבים, אזי תגייס הון בהנפקת מניות או בהלוואה נחותה לאג”ח של החברה - כלומר, הפתרון לבעיות החברה יהיה בהזרמה חיצונית ולא באמצעות הגדלת חובה של החברה עצמה.

החוב הפיננסי נטו של בזן ‏(סולו, כלומר בנטרול החברות הבנות‏) הוא 1.3 מיליארד דולר, מזה 440 מיליון דולר לבעלי האג"ח. המחזיקים הגדולים באג"ח של בזן הם פסגות, מגדל והראל. איגרות החוב מסדרות א', ב' ו-ג של בזן איבדו היום בין 0.4% ל-1.1%. האג"ח, למח"מ של 3.06, 0.96 ו-0.48 שנים בהתאמה, נסחרות בתשואות של 6.71%, 5.35% ו-5.68%.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker