אייל גבאי מפתיע: ממליץ לביהמ"ש לפתוח מכרז למכירת אי.ד.בי אחזקות

המומחה מטעם בית המשפט מסביר כי המתמודדים הפוטנציאליים לרכישת אי.די.בי נמצאים בחו"ל, ולא מודעים לכך שהחברה מוצעת למכירה

שלי אפלברג
שלי אפלברג

המומחה מטעם בית המשפט בתיק אי.די.בי, אייל גבאי, הפתיע היום כאשר המליץ לשופטת ורדה אלשיך לפתוח מכרז למכירת החברה על רקע ההתעניינות של משקיעים מחו"ל. גבאי ציין בחוות הדעת שהגיש כי "הליך אקטיבי לאיתור משקיעים לעת הזאת הוא תיאורטי, אולם חשוב להבהיר את הצורך והתועלת בהליך כזה, שכן במידה ותהיינה דחיות נוספות יהיה מקום לשקול את ביצועו".

גבאי מסביר כי המתמודדים הפוטנציאליים לרכישת אי.די.בי נמצאים בחו"ל, ולכן אינם מודעים לכך שהחברה נמצאת "על המדף".

"ההנחה לפיה עסקת אי.די.בי ידועה לציבור המשקיעים העולמי טעונה הוכחה", כותב גבאי ומפרט מדוע משקיעים ישראלים אינם מתעניינים בחברה: "בשל הצעת החוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות ולאור החזקות החברה, מעטים הם הגורמים הישראלי שיש להם את המשאבים לביצוע ההשקעה ויעמדו במגבלות החקיקה".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

נהגי המוניות זועמים על הוזלת מחירי גט טקסי: "זה על חשבוננו"

האקדמיה הישראלית מידרדרת בדירוג האוניברסיטאות של "טיימס"

אייל גבאיצילום: מיכל פתאל

גבאי מוסיף עוד כי "לאור המהותיות למשק הישראלי של החזקות הקבוצה וגודלן, הרי יידרש אישור הממונה על ההגבלים העסקיים לרכישה, ולפכיך הגורמים הפועלים בשווקים בהם פועלת החברה יתקשו לקבל אישור זה".

עוד מציין גבאי את מגבלת הלווה הבודד במערכת הבנקאית, המקשה על גורמים ישראלים להעמיס על עצמם את חוב הקבוצה במערכת הבנקאית. גבאי מדגיש "לא לשווא שני המשקיעים הפוטנציאליים כעת הם גורמים שאינם פעילים במשק הישראלי".

עמדתו של גבאי ניתנה בתגובה לדרישה של המחזיקים הפרטיים להורות לבית המשפט להכריח את הנאמנים לפתוח מכרז, שיקדם תחרות בין מציעים פוטנציאליים המעוניינם לרכוש את אי.די.בי אחזקות. עוד דרשו המחזיקים ליבטל את ההעדפה שניתנה להצעת הקבוצה בראשות המשקיע הארגנטינאי, אדוארדו אלשטיין,לרבות המגבלות שנטלו הנאמנים על עצמם ועל אחרים לא לפעול ולייזום קבלת הצעות אחרות.

"שאלת ביצוע הליך איתור משקיע נרחב ופתוח ריחפה בחלל האוויר למיטב ידיעתי במהלך שמונה החודשים האחרונים. למרות זאת במהלך השנה האחרונה לא ננקט הליך רחב ומעין מכרזי לאיתור משקיע בהונה של אי.די.בי פיתוח. בעל השליטה נוחי דנקנר בחר לנהל מו"מ עם משקיעים להעדפותיו. דירקטוריון החברה לא ניהל איתור רחב של משקיעים. הנאמנים משיקולים מסחריים על בסיס הנתונים באותו מועד ניהלו מו"מ עם החברה ובעל השליטה ולאחר מכן עם בעלי אגרות של אי.די.בי פיתוח ולבסוף בחרו להגיע להסכמה עם קבוצת אלשטיין", מסביר גבאי לשופטת ורדה אלשיך.

גבאי ממליץ לבית המשפט כי ככל שקיים גורם המתעניין בהגשת הצעה ובידיו היכולת הכלכלית לביצוע ההשקעה, תינתן לו נגישות למידע של חברה. על מנת להבטיח תהליך נטול פניות, ניהול חשיפת המידע יתבצע על ידי מפקח מטעם בית המשפט ולא על ידי בעל השליטה, נוחי דנקנר או נושה משרה מטעמו.

הנגישות תהיה לאותו מידע מעודכן שקיבלה חברת MNS לשם ביצוע עבודת הערכת השווי לחברה. כדי שההליך יוכל להתבצע כראוי מבקש גבאי דחייה של שבועיים בלוחות הזמנים שנקב אורנשטיין.

גבאי אינו מבקר את פעילות הנאמנים ומציין כי הם ניהלו משא ומתן כמיטב יכולתם והגיעו להסכם מיטבי מבחינתם עם קבוצת אלשטיין: "חובתם של הנאמנים היא לקדם הצעות שונות והלגביר את התחרות לשם הגדלת ההחזר לנושים. חובה זו אף מתגברת במקום בו אילו לא תתבצע השקעה וכן עסקת כלל ביטוח לא תתרחש עלול הנכס העיקרי של החברה פיתוח לעבור לידי הנושים בשל חדלות פירעון תזרימית בשל עוצמתו של סיכון זה ברור כי המחיר אותו יש לשלם להבטחת ההצעה ראשונה הוא גדול", קובע גבאי.

עם זאת, אומר גבאי כי ההסכם עם אלשטיין לא יכול לחסום הגשת הצעות נוספות. כדי שהנאמנים לא יפרו את ההסכם מול אלשטיין הציע גבאי כי ההצבעות המקדימות יתקיימו ללא פרסום מוקדם של המלצת הנאמנים, הנציגות והיועצים. עוד הציע כי כל ההצעות שיוגשו לבית משפט וימצאו כשרות יובאו להצבעה מקדימה בפני מחזיקי אגרות החוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker