החוסכים של עמיתים יפסיקו לדעת מי מקבל הלוואה מהפנסיה שלהם

בעוד שברבעונים הקודמים קרנות הפנסיה של עמיתים נתנו גילוי מפורט לזהות החברות שלוו מכספי חיסכון הציבור, הוחלט שלא לפרסם עוד את שמות הלווים ■ בעמיתים סרבו להגיב

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעוד שהדיון הציבורי סביב סוגיית השקיפות בנושא ההלוואות הפרטיות נמשך, קרנות הפנסיה הוותיקות של עמיתים, המנוהלות בידי יואב בן אור, החליטו להפסיק לפרסם בדו"חותיהן הרבעוניים את רשימת החברות להן העניקו הלוואות פרטיות מכספי הציבור.

עד לרבעונים האחרונים, קרנות הפנסיה הוותיקות, בהן מקפת, מבטחים או קרן הגמלאות של עובדי ההסתדרות (קג"מ), הציגו בדו"חותיהן הרבעוניים גילוי מפורט ביחס לחברות שקיבלו הלוואות בתקופה המדוברת. הפרסום ניתן בדיעבד, כלומר לא במועד שבו ניתנה ההלוואה עצמה, אלא מספר חודשים לאחריה - כפרסום רטרואקטיבי. כעת, הוחלט גם שלא לפרסם בצורה רטרואקטיבית את שמות הלווים.

מקורבים לנושא ציינו שהפרסום של שמות הלווים, כפי שבוצע עד כה, היה מיותר. לאחר שהבינו כי הוראות משרד האוצר אינן דורשות גילוי מלא, הוחלט להפסיק לפרסם את שמות הלווים, אלא לתת גילוי רק לגבי תנאי ההלוואה.

יואב בן אור, מנכ"ל עמיתיםצילום: אייל טואג

מאז 2008 קפץ סך ההלוואות הפרטיות במשק מ-6 מיליארד שקל ל-31 מיליארד שקל. למרות הגידול, סוגיית השקיפות במתן ההלוואות הפרטיות טרם הוכרעה במלואה. מחד, עומדת זכות הציבור לדעת להיכן מנותבים כספי הפנסיה שלו ומי הגורמים הנהנים מכך; מאידך - עומדת זכות החברות והלווים לסודיות בעניין נטילת אשראי פרטי.

בתחילת השנה מונתה ועדה בראשות ד"ר אמנון גולדשמידט לבחינת ההלוואות הפרטית והשלכותיהן. הוועדה, שמסקנותיה פורסמו ביוני האחרון, לא דרשה מקרנות הפנסיה לחשוף את זהות הלווים, אך עם זאת קבעה ש"מעטה העלטה" סביב ההלוואות יוסר, חלקית, במקרה שחברות ייקלעו לקשיים. המלצות הוועדה טרם נקבעו כתקנות של משרד האוצר.

בקרן הפנסיה עמיתים סרבו להגיב.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker