מהדרין מצטרפת לטרנד ההלוואות הפרטיות: תקבל 120 מיליון שקל מעמיתים

על פי מהדרין, ההלוואה נועדה "לגיוון מקורות האשראי והארכת מח"מ התחייבויות של החברה" ■ לפי הערכת S&Pמעלות, מתחילת 2013 ניתנו הלוואות פרטיות בסך של כ-9 מיליארד שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הגידול בסך הנכסים בקרנות הפנסיה הישראליות, ממשיך לדחוף את מנהליהם להעניק הלוואות פרטיות בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים. חברת מטעי ההדר מהדרין דיווחה היום (ד') כי קיבלה הלוואה בהיקף של 120 מיליון שקל מידי קרן הפנסיה עמיתים. ההלוואה, שהינה צמודה למדד ונושאת ריבית שנתית של 4.1%, נועדה על פי החברה "לגיוון מקורות האשראי והארכת מח"מ התחייבויות שלה".

מהדרין, שבשליטת נכסים ובנין מקבוצת אי.די.בי והפניקסמקבוצת דלק , עוסקת בנטיעת פרדסים ומטעי פרי, עיבודם, אריזת פרי ושיווקו בארץ ובחו"ל, יצוא ירקות ואספקת מים להשקיה חקלאית. לחברה מספר נכסים מניבים והיא אף מעניקה שירותי אחסנה בקירור לשימוש עצמי ולאחרים. החברה, שנסחרת בתל אביב לפי שווי של 445 מיליון שקל, הוקמה ב-1951 והונפקה בבורסה ב-1963.

במסגרת ההלוואה, שהקרן והריבית ייפרעו בשבעה תשלומים שווים במשך השנים הבאות, העמידה מהדרין מספר ערבויות באמצעות חברות בנות שלה. בנוסף העניקה החברה "שעבוד שלילי" לטובת עמיתים על נכסיה, כלומר היא התחייבה בפני הקרן שלא תשעבד רכוש לצד שלישי עד לפירעונה המלא של ההלוואה, אלא אם קיבלה את הסכמתה מראש.

מהדרין. החברה העניקה "שעבוד שלילי" לטובת עמיתים על נכסיהצילום: דודו בכר

בדומה להנפקת איגרות חוב, גם במסגרת הסכם ההלוואה נקבעו מספר התניות פיננסיות (קובננטים). בין היתר נקבע שההון העצמי המוחשי של מהדרין לא יפחת מ-300 מיליון שקל; שיחס ההון העצמי למאזן, בהתאם לדו"חות הכספיים, לא ירד מתחת מ-25% (כיום עומד היחס על 30%), וכן שהיחס בין החוב הפיננסי נטו ל-EBITDA (רווח תפעולי נקי) לא יעלה על 6-4.5, בהתאם למועדים שונים קבועים.

תזרים רבעוני של 130-100 מיליון שקל

עיקר המימון השוטף של מהדרין מגיע מתזרימי המזומנים מפעילות השוטפת, וכן מאשראי מתאגידים בנקאיים שונים. מידי רבעון מייצרת החברה כ-130-100 מיליון שקל מפעילותה השוטפת. נכון לסוף הרבעון השני, לחברה חוב בנקאי של כ-200 מיליון שקל, וזאת לאחר שפרעה 60 מיליון שקל לבנקים המממנים ולנותני אשראי אחרים. לחברה אין חוב אג"חי.

ההלוואה של עמיתים היא חלק ממגמה גוברת בשוק ההון להגדיל את היקף ההלוואות הפרטיות (הלוואות לא סחירות), שלא פעם זוכות לביקורת בשל חוסר השקיפות שלהן לחוסכים. על פי נתונים שאספה S&P מעלות, סך ההלוואות הפרטיות ב-2012 עמד על 8.8 מיליארד שקל - כ-30% מסך הגיוס של חברות (ללא גופים פיננסיים). לפי הערכות, סך ההלוואות הפרטיות מתחילת 2013 שווה לכל שנת 2012.

באחרונה, העניק בית ההשקעות פסגות הלוואה פרטית של חצי מיליארד שקל לאלביט מערכות. מדובר באחת מההלוואות הפרטיות הגדולות שניתנו באחרונה, שמומנה מכספי הגמל והפנסיה של עמיתי פסגות. לפי הערכות, מאז 2012 העמיד פסגות אשראי פרטי בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל. קודם לכן קיבלה חברת אפריקה תעשיות, מקבוצת אפריקה ישראל, הלוואה פרטית בהיקף של כ-160 מיליון שקל מקבוצת הביטוח והפיננסים מגדל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker