מנכ"ל קרדן אן.וי שוקי אורן: "לא ניכנס למו"מ על הסדר חוב עם בעלי החוב"

החברה דיווחה היום כי היא במו"מ למכירת חלקה בחברת GTC פולין ■ קרדן זקוקה למזומנים על מנת לעמוד בהתחייבויותיה לבעלי האג"ח שלה ■ תשואות האג"ח של החברה נסחרות ברמה של 35%-65%

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת קרדן אן.וי, המנוהלת על ידי שוקי אורן, הודיעה היום (ד') כי חברת GTC RE, חברה בת בבעלותה המלאה, מצויה בתהליך למכירה אפשרית, במישרין או בעקיפין, של החזקותיה (27.75%) בחברת GTC פולין למשקיע אסטרטגי. בתגובה להודעה עלו שערי איגרות החוב שלה בעד 4% ומחיר המניה זינק ב-17.5%.

החברה לא ציינה מיהו המשקיע אך כתבה כי "בימים אלו מתקיים הליך בדיקת נאותות על ידי מספר משקיעים ל-GTC פולין, במטרה לאפשר להם להגיש הצעות רכישה מחייבות. קרדן מעריכה כי ההליך עשוי להוביל למכירת המניות האמורות עד סוף השנה הנוכחית. בנק ההשקעות Citigroup Global Markets מוביל ומנהל את הליך המכירה מטעם GTC RE". החברה הבהירה כי אין ודאות לכך שעסקת המכירה תושלם, והדבר תלוי, בין היתר, בתנאים הכלכליים של ההצעות שיתקבלו מהמשקיעים השונים.

שווי השוק של מניות GTC פולין הוא 152 מיליון יורו ושווי המניות הרשום בספרי החברה עומד על כ-190 מיליון יורו. כל המניות הללו משועבדות לבנק דיסקונט בעבור חוב של 100 מיליון יורו אותו נטלה החברה. לבעלי האג"ח שלה בשתי הסדרות חייבת החברה כ-400 מיליון יורו.

שוקי אורן, מנכ"ל קרדן אן.ויצילום: אייל טואג

ההחלטה על מכירה אפשרית של ההחזקות ב-GTC SA נובעת בעיקר מצרכי הנזילות של החברה ושל GTC RE עקב התחייבויותיה לפירעון הלוואות. התחייבויות החברה כוללות פרעונות קרובים של תשלומי קרן וריבית בגין איגרות החוב של החברה, שצפויים להתבצע בחודש פברואר 2014. בהם צריכה החברה לשלם לבעלי החוב כ-100 מיליון יורו בעוד שבקופת החברה יש רק 8.5 מיליון יורו. תשואות האג"ח של החברה נסחרות ברמה של 37%-65%, תשואות המגלמות חשש של המשקיעים כי החברה תתקשה לעמוד בהתחיבויותיה.

אורן מסרב לדרישת בעלי החוב להיכנס למו"מ על הסדר חוב

הודעת החברה באה לאחר שאתמול בערב התקיימה פגישה בין הנהלת החברה ולבין צוות מצומצם של משקיעים מוסדיים, שכלל את גיל לופוביץ' מפסגות ואת מורדי משיטה מכלל ביטוח, וכן את עו"ד אלון בנימיני, שהיה עורך הדין של הנציגות הלא פורמאלית. בפגישה העלו המוסדיים מספר דרישות לנוכח מצבה הפיננסי המאתגר של החברה, בהן כניסה למו"מ על הסדר חוב עם בעלי האג"ח ומינוי משקיף מטעמם בדירקטוריון החברה.

מנכ"ל החברה שוקי אורן התייחס היום להצעות ואמר: "אנחנו לא מוכנים להיכנס למו"מ על הסדר חוב, שכן כניסה למו"מ שכזה תוביל לפגיעה בחברה ולפגיעה במימוש העסקות שכרגע אנחנו פועלים לבצע אותן. אחת מהן דווחה היום לבורסה. מדובר בעסקה אחת ויש עוד". אורן המשיך: "פגיעה בחברה פירושה פגיעה בבעלי האג"ח. לכן אנחנו לא מוכנים להיכנס למו"מ על הסדר חוב".

אורן הסביר כי כניסה למו"מ על הסדר חוב יוביל את חברת הדירוג S&P מעלות להוריד את דרוג החברה לרמה של CC (שתי דרגות מעל חדלות פירעון). למרות תשובתו הנחרצת של אורן כי הוא לא מתכוון להיכנס למו"מ על הסדר חוב, החברה הצטיידה היום בעו"ד אמיר בר טוב ממשרד ליפא מאיר המתמחה בהסדרי חוב. בר טוב משמש כעורך הדין של בעלי השליטה בהסדר החוב באי.די.בי ובדלק נדלן ועורך הדין של בעלי האג"ח בהסדר החוב בטאו תשואות שבשליטת אילן בן דב.

לדרישת למנות המשקיף השיב אורן כי "בעלי האג"ח אולי קצת מתבלבלים כי אני מדבר עברית אבל מדובר בחברה הרשומה בהולנד עם דירקטוריון הולנדי ותחת הממשל התאגידי הנהוג בהולנד ועל פי החוק ההולנדי. הכנסת משקיף מטעם הנושים של החברה לא מקובל עלינו. לכל דירקטור יש נאמנות לגבי החברה".

ואולם אורן הבהיר כי במידה ובעלי החוב ימנו כלכלן מטעמם שיהיה חתום על הסכם סודיות הם יסכימו לאפשר לו לקבל מידע עסקי שאינו גלוי לציבור. "כך אנחנו מגנים על עצמנו מבחינה עסקית ונותנים את השקיפות לבעלי האג"ח, מבלי לחשוף מידע עסקי", סיכם אורן.

אורן סירב לפרט באופן מדוקדק מהיכן יגיעו המקורות הכספיים לתשלום החוב בפברואר הקרוב ורק אמר כי "חלק מהמקורות יגיעו ממימוש נכסים". על האופציה שהמקורות הכספיים יגיעו מבעלי השליטה בחברה, היהלומן יוסף גרינפלד, אבנר שור ואיתן רכטר, ענה אורן: "אני לא חושב שאני צריך להתייחס לבעל השליטה. החברה עובדת כדי לעמוד בהתחייבויות שלה. תוכנית גיוס הון מבעלי המניות כרגע לא עומדת על הפרק, והחברה לא פנתה אליהם. החברה היא בעלת נכסים משמעותיים שאמנם נמצאים בשווקים לא פשוטים אבל אנחנו מאמינים בערכם של הנכסים ושנוכל לעמוד בהתחייבויות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker