המחזיקים הפרטיים ניצחו: ביהמ"ש דחה ההצבעות באי.די.בי אחזקות

בית המשפט המחוזי בתל אביב לא "קנה" את האיום של נאמני איגרות החוב, שלפיו אם ההסכם עם אדוארדו אלשטיין לא יאושר שוב ע"י אסיפות הנושים, המשקיע הארגנטינאי יברח בחזרה לארצו

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השופטת ורדה אלשייך עצרה היום את הצבעות הנושים של אי.די.בי אחזקות אשר החלו אתמול. לדברי אלשייך, "אין צורך להכביר מילים כי היה והאסיפה תתקיים קודם לקבלת התגובה של כונס הנכסים הרשמי והמומחה, הרי שהתגובות וההחלטה יהפכו לאקדמיות בלבד ולחילופין יצריכו סעד מרחיק לכת בהרבה של ביטול בדיעבד של אסיפה שהתקיימה".

לפני החג כינסו נאמני אי.די.בי באופן בהול אסיפות מחזיקי אגרות חוב במטרה לאשר שוב את ההצעה של איש העסקים הארגנטינאי, אדוארדו אלשטיין, להשקיע 770 מיליון שקל באי.די.בי לפי שווי חברה של 822 מיליון שקל.

מחזיקי איגרות חוב פרטיים של אי.די.בי התנגדו לקיום האסיפות.יום אחד בלבד לאחר זימון האסיפה שלחו רו"ח טל כהן ופרופ' יהודה כהנא מארגון "תמורות", אשר הוקם כדי להגן על זכויות המחזיקים הפרטיים של אג"ח אידיבי אחזקות, בקשה בהולה לבית המשפט כדי למנוע את קיום האסיפות, וזאת באמצעות עורכי הדין יוסי שם טוב ואלי אקסלרוד.

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

לטענתם, מטרת האסיפות היא לאפשר לאלשטיין יתרון עצום על פני כל מציע אחר כאשר ההסכם עם אלשטיין איבד מתוקפו לאחר שהשופט איתן אורנשטין החליט כי "ניתן להגיש הצעות להסדרי נושים בחברת אחזקות לבית המשפט, זאת בנוסף להסדר הקיים של החלוקה בעין והסדר אלשטיין".

בתגובה, הסבירו הנאמנים לשופטת אלשייך, הדנה כעת בתיק לאחר שהשופט אורנשטין יצא לחופשה, כי המשמעות המעשית של דחיית האסיפות היא דחיית הצעת אלשטיין במתכונתה הנוכחית שכן הוא יהיה חופשי לסגת מהצעתו. במצב זה מנסים הנאמנים להוריד כל אחריות מכתפיהם, כאשר לטענתם הסיכון בהכשלת הצעת אלשטין יוטל כולו לפתחם של נושי החברה - שמבחינתם זו ההצעה היחידה הרלוונטית והמעשית העומדת על הפרק.

מנגד, כתבה חברת אי.די.בי לבית המשפט כי "יש לתמוה על כך שהנאמנים עודם דבקים ברטוריקה, שאינה רלוונטית עוד, לפיה הצעת קבוצת אלשטיין היא היחידה שעל הפרק וכן יש לתמוה על כך שהנאמנים סבורים כי יש הצדקה להיענות לדרישותיה של קבוצת אלשטיין למתן זכות בלעדיות וזכות סירוב ראשונה, שכל מטרתן להקשות על קיום הצעות מתחרות. הדעת נותנת כי הגיעה העת שהנאמנים יסייעו לחברה לקדם את הצעתה חרף ניסיונות לתקוע מקלות בגלגליה'".

מבחינת אי.די.בי, תשובת הנאמנים, המצדיקה כביכול את דרישותיה של קבוצת אלשטיין לקבלת עדיפות, בלעדיות וזכות סירוב ראשונה, אין בה התמודדות של ממש עם העובדה הפשוטה שבית המשפט כבר שקל נימוקים אלה והכריע את שהכריע. כלומר, יש לתת לחברה ארכה להגיש הצעה מגובשת שתעמוד להצבעה הוגנת על מנת לאפשר מקסום התמורה לנושים.

החברה מדגישה כי "אין כל מקום להתניות הבלעדיות וזכות הסירוב הראשונה והן מהווה כניעה לא ראויה לדרישת קבוצת אלשטיין לקבלת עדיפות פסולה, באופן שמעקר מתוכן את החלטת בית המשפט".

לאחר שהכנ"ר, המומחים ורשות ניירות ערך יגישו את עמדתם לבית המשפט, תידרש השופטת אלשייך להחליט האם היא מחייבת את הנאמנים לערוך מכרז למכירת אי.די.בי אחזקות או מאפשרת להם להעלות להצבעה שוב את ההסכם עם אלשטיין תוך מתן בלעדיות.

על רקע ההחלטה מסר "רו"ח טל כהן, מתמורות "השופטת עשתה את ההחלטה הנכונה, בזאת שהתעלמה מחזיון התעתועים של הנאמנים שמא בדחיית האסיפה אופציית אלשטיין תידחה אף היא, ולראייה הודעתם הלקונית במאיה כי זמן הגשת ההצבעות "נדחה למועד מאוחר יותר.טוב לדעת שיש בית משפט בישראל, אשר מתייחס גם למשקיע הפרטי הקטן ויודע להגן על זכויותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker