האוזר: "הפחתת המס על הבורסה תסיט כספים מהשקעות בנדל"ן"

יו"ר רשות ניירות ערך בוועדת הכספים: "צריכים לחשוב על בורסה הרבה יותר גדולה, שיכולה להיות מרכז פיננסי משמעותי לשוק המקומי וגם לבורסות זרות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אם יורידו את שיעור המס על הבורסה זה יכול להועיל ולהגדיל את תקבולי המס. הדבר יסיט כספים מהשקעות בנדל"ן להשקעות בבורסה וזה מצב שבו 'כולם זוכים'" - כך אמר הבוקר (ג') יו"ר הרשות לני"ע, פרופ' שמואל האוזר, בדיון שמקיימת ועדת הכספים על מצב הבורסה.

האוזר הוסיף כי "הפחתת שיעור המס בקשר לני"ע הנסחרים בבורסה צפויה להביא להגדלת מחזורי המסחר בבורסה בתל אביב ותאפשר לגייס הון ממשקיעים ישראלים ביתר קלות. הפחתת המס עשויה להסיט כספים מאפיק הנדל"ן לאפיקי ההשקעה בבורסה למימון פעילות עסקית שמשמעותה צמיחה".

האוזר הוסיף כי "ב-2-3 השבועות הקרובים ימונה מנכ"ל חדש לבורסה לאחר שוועדת האיתור ראיינה עשרות מועמדים. מייד לאחר מכן ייבחר יו"ר ואנו צועדים בדרך הנכונה".

כתבות נוספות ב-TheMarker

לאן נעלמו הרכיבים התזונתיים מהגבינה ומהקוטג' של טרה?

ריקוד ההתפטרות שהפך ללהיט ויראלי

יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזרצילום: אמיל סלמן

האוזר הציג את מסקנות הוועדה לשכלול המסחר ועידוד הנזילות בבורסה ואמר כי "אנו רואים את הבורסה כמשאב לאומי. היא מחוללת צמיחה ואחד מעמודי התווך המרכזיים למקורות מימון לפעילות עסקית של התעשיה בישראל והיא חלק חשוב ממנועי הצמיחה שישנם פה בישראל. אפשר להפוך את הבורסה למתקדמת ולמתחדשת עם יותר חברות מקומיות וזרות ולהפוך אותה למרכזית. היקפי המסחר היו כ-2 מיליארד שקל ביום לפני המשבר העולמי והיום קצת פחות ממיליארד שקל. אנו צריכים לחשוב על בורסה הרבה יותר גדולה שיכולה להיות מרכז פיננסי משמעותי לשוק המקומי וגם לבורסות זרות. אפשר לעשות הרבה דברים שיכולים לתרום להעלאת המסחר ולהפוך את הבורסה להרבה יותר משמעותית".

ד"ר רון מלכה, ממלא מקום יו"ר הבורסה, אמר כי הבורסה ממשיכה לתת את אותם שירותים (לאחר התפטרות היו"ר הקודם סם ברונפלד והמנכ"לית אסתר לבנון, צ"ז).

דירקטוריון הבורסה התכנס בעקבות התפטרות הבכירים וסיכם עם המנכ"לית המתפטרת שממשיכה בתפקידה עד סוף דצמבר 2013. הנהלת הבורסה והעובדים נרתמו להמשך עשייה והמשכיות והמצב בשליטה מלאה".

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אמר כי "הבורסה היא אחד הכלים החשובים במדינה. מדובר בכלי לגיוס כספים כדי שמפעלים יוכלו לעבוד. אנו רוצים שהבורסה תעבוד כפי שהיה בימי תפארתה. בימים טובים המחזור היה 2.9 מיליארד שקל. היום אין יו"ר ואין מנכ"ל קבועים לבורסה. היקפי המחזורים הם נמוכים מאוד וזה משדר משהו לא טוב".

אילן פלטו מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות אמר כי "הנתון החשוב הוא לא מחזורי המסחר בבורסה, אלא ההנפקות הראשוניות בבורסה. מטרתה של הבורסה לגייס כסף לצמיחה והמצב כיום לא טוב. החברות הפרטיות לא רוצות להנפיק בבורסה וחברות קיימות בורחות מהבורסה. 120 חברות נמחקו מהבורסה בשנים האחרונות ואין הצטרפות של חברות חדשות בשנתיים וחצי האחרונות. הדבר נעוץ ברגולציה וכל עוד לא יהיה שינוי מהותי בתחום הזה גם לא יהיה שינוי בבורסה".

פלטו הוסיף כי "גם ברשות לני"ע מוכנים לדבר על הקלות ברגולציה אבל המדובר במעט מדי ומאוחר מדי".תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker