"הנפקת הבורסה - אחד הפתרונות היצירתיים, הפשוטים והכדאיים ביותר"

ארז סופר, שותף מנהל ב–BDO: “נראה שהנפקת הבורסה עשויה להגדיל את מחזור המסחר ולעודד משקיעים זרים להזרים כספים לשוק ההון המקומי”

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

באחרונה התפרסמו המלצות הוועדה שמינה יו,ר הרשות לניירות ערך, שמואל האוזר, שמטרתה הצעת כלים אופרטיביים להגברת המסחר בבורסה המקומית ולעצירת הסחף השלילי בשוק ההון המקומי. בין ההמלצות: לשנות את מבנה השליטה בבורסה ולהפוך את הבורסה מגוף מלכ”רי לגוף למטרות רווח.

בבדיקה שנערכה לאחר מכן על ידי פירמת רואי החשבון BDO, נבחנה הכדאיות בהפיכת הבורסה לחברה. “אחד הפתרונות היצירתיים, הפשוטים והכדאיים ביותר הוא הנפקה של הבורסה המקומית”, מציינים בפירמה. ראשית, הנפקת בורסות וזירות מסחר אינה זרה ואינה תופעה לא מקובלת. כך למשל, בארה”ב מניותיהן של כמה בורסות נסחרות בבורסות בארה”ב: בורסת הסחורות של שיקגו - CBOE, בורסת נאסד”ק, בורסת NYSE Euronext ועוד.

שנית, הבורסה הישראלית היא חברה רווחית - בשלוש שנים האחרונות היא ייצרה רווח של כ–137 מיליון שקל ‏(יתרת העודפים ל–31 בדצמבר 2012 היתה 527 מיליון שקל‏), וייצרה תזרים מפעילות שוטפת בשלוש השנים האחרונות של יותר מ–156 מיליון שקל. ההון העצמי של הבורסה המקומית ‏(בהתאם לדו”ח הכספי מ–31 לדצמבר 2012‏) היה כ–530 מיליון שקל, כשהרווח לפני מס ב–2012 היה כ–25.6 מיליון שקל.

“נראה שהנפקת הבורסה עשויה להגדיל את מחזור המסחר בה, ולעודד משקיעים זרים להזרים כספים לשוק ההון המקומי, שכה צמא להגדלת מחזורי המסחר”, אומר ארז סופר, השותף המנהל של BDO.

על פי המחקר של BDO, יש יתרונות רבים בהנפקת הבורסה המקומית, בהם הוספת חברה משמעותית לבורסה שתיכנס בקלות למדד תל אביב 100, תחת ההנחה שהנפקה תהיה לפי שווי שוק הגבוה מ–700 מיליון שקל. כיום כ–20 חברות במדד תל אביב 100 הן בעלות שווי שוק נמוך ממיליארד שקל.

בנוסף, לפי BDO בעקבות ההנפקה תיווצר הפרדה מלאה בין הפיקוח על הבורסה ‏(שיהיה בידי רשות ני”ע, לרבות תקינות והגונות המסחר‏) לבין ניהול הבורסה והשאת הערך לבעלי המניות ‏(בין היתר הציבור‏). כמו כן, תיווצר שקיפות גבוהה יותר של ביצועי הבורסה, תוך סיקור וכיסוי של אנליסטים באופן תדיר את החברה. תהיה גם אפשרות לבניית תגמול ראוי יותר למנהלים, המבוסס בין היתר על הצלחה ועל ביצועי הבורסה ‏(בהתאם לביצועי המניה - תפישת המשקיעים את ביצועי החברה‏).

ארז סופר, BDOצילום: יוסי צבקר

לבסוף, מציינים ב–BDO כי רווחי הבורסה בהתאם לחוק ניירות ערך אסורים לחלוקה לחבריה, עד לאחר מתן שני רישיונות או יותר לניהול הבורסה. לפיכך הבורסה לא חילקה דיווידנד מיום הקמתה, וחברה רווחית המייצרת תזרימים לבעליה עשויה לעניין את ציבור המשקיעים ולהחזיר אותם לשוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker