השוק מוכן לציוץ של טוויטר

המשקיעים הבינו כי ניתן "לעשות כסף" בתחום הפרסום הנייד

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

“המשקיעים מתלהבים כעת מחברות שרוכבות על גל הפוסט PC, וטוויטר היא התגלמות מגמה זו” - כך אמר באחרונה ריץ’ וונג מקרן אקסל, אחת המשקיעות הראשונות בפייסבוק.

הנפקת טוויטר, שעתידה לחשוף השבוע את נתוניה הכספיים, תהיה הנפקת הענק הראשונה של חברת אינטרנט הממוקדת בעידן הפוסט PC. טוויטר אמנם מייצרת עדיין חלק ניכר מהכנסותיה בעולם ה-PC הישן, אבל כרשת חברתית שיועדה מיומה הראשון למובייל, טוויטר מובילה על פייסבוק בפיצוח המודל הרצוי לפרסום במדיות הניידות.

לא פלא שטוויטר יוצאת דווקא כעת לגיוס הון ראשוני, לאחר שביולי האחרון נפל דבר בעולם האינטרנט - המשקיעים הבינו כי ניתן “לעשות כסף” בתחום הפרסום הנייד. תוצאות הרבעון השני של פייסבוק הצביעו על עלייה חדה בהכנסות ממובייל. בעקבות זאת, הבינו המשקיעים כי מעבר הגולשים למובייל אינו רק איום, אלא גם הזדמנות.

מניית פייסבוק, שנסחרה באותה התקופה בכ-32% מתחת למחיר הנפקתה, זינקה באותו היום בכ-30% והשלימה מאז מועד פרסום הדו”חות עלייה מטאורית של 95%. במקביל, זינקה המניה של חברת שירותי המוסיקה פנדורה בכ-70% שהכנסותיה גם הן ניזונות בעיקר מפרסום במובייל. לשם השוואה, מניית גוגל, שרק רבע מהכנסותיה מגיעות ממובייל, ירדה באותה התקופה בכ-3%. העלייה של מניות המובייל מעידה כי שוק הפרסום במובייל הפך ללגיטימי בעיני המשקיעים, דבר שפתח את הדרך בפני הנפקתה של טוויטר.

הפרסום הדיגיטלי במובייל עתיד לצמוח באופן חד בשנים הבאות. אתמול פירסמה חברת רכש המדיה זניט תחזית שמרנית יחסית, ולפיה, שוק הפרסום במובייל יצמח ב-2013 בכ-37%, לאחר שצמח אשתקד בכ-120%. נוסף על הצמיחה המהירה בשוק זה, טוויטר עשויה להגדיל באופן מהותי את נתח השוק שלה בו.

צילום: בלומברג

למרות הדומיננטיות בתחום, טוויטר מחזיקה פחות מ-2% משוק הפרסום במובייל שצפוי להסתכם בכ-16.7 מיליארד דולר ב-2013. לשם השוואה, פייסבוק מחזיקה בכ-12.5% מסך ההכנסות בשוק זה, וגוגל שולטת בכ-55% ממנו. לפיכך, הפוטנציאל שטוויטר רואה הוא גבוה ביותר.

קשה להעריך בשלב זה אם 30-28 דולר בעבור מניית טוויטר הוא מחיר נמוך או גבוה, אבל השוואה לפייסבוק עשויה לתת מושג. לפייסבוק יש כיום כ-819 מיליון משתמשי מובייל פעילים לעומת כ-200 מיליון בטוויטר. ההכנסות השנתיות של פייסבוק מפרסום במובייל צפויות להסתכם בכ-2.04 מיליארד דולר ב-2013, ואילו של טוויטר - בכ-309 מיליון דולר. שווי השוק של פייסבוק מגיע כיום לכ-124 מיליארד דולר, ואילו השווי של טוויטר בהנפקה צפוי להגיע ל-16-15 מיליארד דולר.

ההשקעה במניית טוויטר תהיה הדרך היעילה ביותר של המשקיעים להמר על הצלחת שוק הפרסום במובייל. בניגוד להנפקת פייסבוק, טוויטר תגיע לציבור לאחר שמודל הכנסותיה כבר זכה לאמון המשקיעים, ולפיכך, הסיכוי להצלחת ההנפקה גבוה יחסית. הפיאסקו של הנפקת פייסבוק אינו צפוי לחזור, לאחר שהוכח שגם בעידן הפוסט PC ייתכנו מודלים עסקיים יציבים המייצרים הכנסות נאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker