האחים נקש רכשו את בניין לאומי בניו יורק ב-100 מיליון דולר

הרכישה בוצעה בחלקים שווים עם שותף אמריקאי יהודי; העסקה תושלם עד 2015. האחים מתכננים להעביר את עסקי האופנה שלהם לבניין

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

האחים ג’ו ‏(יוסף‏), רפי ואבי נקש, המחזיקים בחברת ג’ורדש אנטרפרייזס הפרטית, ממשיכים להרחיב את פעילות הנדל”ן שלהם בניו יורק. ל-TheMarker נודע כי האחים נקש, ביחד עם חברת השקעות אמריקאית הפעילה בתחום הנדל”ן ונמצאת בבעלות של מנהלים יהודים, הם הרוכשים בחלקים שווים של שני בניינים בשדרה החמישית במנהטן, של בנק לאומי ארה”ב שבבעלות בנק לאומי, תמורת כ–100 מיליון דולר.

לאומי עידכן במסגרת דו”חותיו הכספיים לרבעון השני של 2013, כי התקשר עם גורם זר ‏(שאינו קשור ללאומי‏) בהסכמים למכירת זכויותיו בשני בניינים. אלה ממוקמים באחד מאזורי הנדל”ן היוקרתיים בארה”ב, שהמחירים בו עלו בעשרות אחוזים בשנים האחרונות.

להבדיל מהניסיון לפצל ולמכור נדל”ן בישראל, שהיה מניב רווח של כ–2.4 מיליארד שקל, בארה”ב יירשם רווח נמוך בהרבה, והוא נובע יותר ממהלכי התייעלות תפעולית שמוביל לאומי, שכן אין סיבה שצוות של הבנק יהיה ממוקם באחד האזורים היקרים בארה”ב. בשל סוגיות מיסוי וחשבונאות מורכבות, לאומי הסתייג בדו”חותיו, וציין כי “ביצוע ההסכמים מותנה בתנאים מסחריים מורכבים, שאם כולם יתקיימו, להערכת לאומי ארה”ב, המכירה עשויה לצאת לפועל עד סוף 2015”.

בשל המורכבות הזו, בשלב זה לא ניתן להעריך את היקף הרווח והגידול בהון שירשום לאומי בעקבות המהלך, לכשיושלם. אחד הבניינים נרכש לפני כמה עשרות שנים במחיר נמוך מאוד, בעוד שאת השני לאומי שוכר.

ג'ו, אבי ורפי נקש

מאילת ועד מיאמי

את רכישת הבניינים בחנו גופי נדל”ן וגופים פיננסיים שונים, כשאחים נקש הסכימו לשלם מחיר גבוה מאוד עבור הבניינים, משום שיש להם תוכניות כיצד להשביח אותם ולהעביר אליהם את הפעילות של עסקי הביגוד שבהם מעורבת הקבוצה. האחים עדיין לא סגרו את המימון לעסקה, שייתכן שחלקו יגיע ממקורות עצמיים וחלקו מבנקים אמריקאיים או השלוחות הישראליות של פועלים ארה”ב, דיסקונט ניו יורק או לאומי ארה”ב, שקבוצת נקש מצויה איתם בקשרים עסקיים טובים.

כל העסקים של קבוצת נקש פרטיים, ולמרות ההצעות השונות שקיבלו להנפיק לפחות חלק מהם, עד כה הם סירבו לכך. לפי פרסומים בכלי תקשורת בארה”ב, שווי עסקי קבוצת נקש הוא 1–2 מיליארד דולר - כולל אחזקות שונות בנדל”ן ומלונאות בארה”ב ובישראל ‏(באמצעות אמפא נדל”ן וחברות נוספות‏), שליטה בחברת התעופה ארקיע, השקעות בתחום ההיי־טק וב–2012 האחים רכשו את נמל אילת תמורת כ–120 מיליון שקל. כמו כן, הם השקיעו 100 מיליון דולר ברכישת בניין בוושינגטון; ו–41.5 מיליון דולר ברכישת האחוזה של מעצב העל האיטלקי המנוח ג’יאני ורסאצ’ה באושן דרייב במיאמי ביץ’ שבפלורידה, תמורת 41.5 מיליון דולר. לצורך רכישה זו, הם גברו על דונאלד טראמפ במסגרת הליך של מכירה פומבית. באחרונה רכשו האחים, באמצעות ארכידאה, את מלון כיכר ציון בירושלים.

בניין לאומי בניו יורק צילום: בלומברג

תגובות