לאומי מקדם את פינויו של זיסר מהאחוזה: ביקש למנות כונס נכסים

הבנק הגיש אתמול בקשה לבית המשפט המחוזי בת"א למנות את עו"ד יניב אזרן ככונס נכסים קבוע על הזכויות בנכסים המשועבדים לטובת הבנק ■ זיסר לא עמד בתשלומי משכנתא של כ-15.5 מיליון שקל שנטל מלאומי ■ הפועלים ממשיך להתנגד להסדר באלביט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בנק לאומי, המנוהל ע"י רקפת רוסק עמינח, מתחיל להתניע את הליך המכירה של אחוזתו המפוארת של מוטי זיסר בכפר גנים בפתח תקוה - זאת בשל אי-עמידתו של זיסר בתשלומי המשכנתא של כ-15.5 מיליון שקל שנטל מלאומי עבור בניית 11 חלקות בווילה שלו, כשלזיסר יש גם חשבון בסניף המרכזי של לאומי בת"א העומד על 179,022 שקל. שיעור הריבית החל הן על החוב בגין ההלוואות בפיגור והן על החוב בחשבון השוטף, עומד על 12.35% לשנה.

לאומי הגיש אתמול בקשה לבית המשפט המחוזי בת"א למנות את עו"ד יניב אזרן ככונס נכסים קבוע על הזכויות בנכסים המשועבדים לטובת הבנק.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

סלקום מנסה לזעזע את שוק הטלפון הקווי: מציעה קו טלפון חינם לשנה

הבנק הקואופרטיבי מתקרב: אופק קיבלה היתר לגייס הון מהציבור ללא תשקיף

19 מתוך 19 |
1 מתוך 19 |
2 מתוך 19 |

לאומי מבקש מבית המשפט להקנות לכונס הנכסים את כל הסמכויות הכלולות בשטר המשכנתא וכן לקבל סמכויות לבצע כל פעולה שתידרש לצורך המימוש לטובת הבנק, לרבות להיכנס לנכסים, לפעול לפינוים, לביטוחם, לקבלת דמי שכירות המתקבלים בגינם ולממש אותם. כמו כן, מבקש לאומי מבית משפט להורות כי כונס הנכסים יהיה זכאי להיעזר בצוות עוזרים ובמשטרת ישראל בעת מילוי תפקידו.

הבית של זיסר הוא בעצם אחוזת תפנוקים ראוותנית הכוללת 11 חלקות שבו הוא מתגורר יחד עם ילד. שטח האחוזה הוא כשישה דונמים והשטח הבנוי משתרע על פני 3,000 מ"ר.

מאז שבאפריל האחרון לאומי נסוג מהסדר חוב בחברת גנדן (חברה האם של אי.די.בי אחזקות של נוחי דנקנר ושותפיו) שהיה אמור לכלול מחיקה של כ-150 מיליון שקל, שינה הבנק את הקו נגד הטייקונים שומטי החובות ופתח בהליכי עיקול על נכסיו של אילן בן דב וזיסר. עם זאת, לגבי דנקנר, אמנם לאומי הודיע לגנדן על העמדת החוב לפרעון מיידי, אך מאז, מסיבות השמורות לו, לא נקט בצעדים אופרטיביים למימוש הערבויות של השותפים והבטחונות שניתנו לבנק בגין חוב של כ-450 מיליון שקל.

למתחם של זיסר יש אבטחה צמודה. באחוזה יש מקווה, בית כנסת, בריכה גדולה, אולם באולינג, אולם קולנוע פרטי ומכונות משחק - שירותים שעולים סכומי עתק מדי חודש.
זיסר שוכר את האחוזה שהוא ערב בגין חובותיה מיידי מרכזי שליטה ואמור לשלם עליה דמי שכירות חודשיים של 80 אלף שקל - והוא נמצא בפיגור בתשלומים.

במסגרת הבקשה שהגיש לבית משפט מפרט לאומי כי ב-11 ביוני 2012 נחתם בין הבנק לבין זיסר וחברה פרטית בבעלותו מרכזי שליטה (שהיא שולטת בבית ומשכירה אותו לזיסר תמורת קבלת דמי שכירות) בהסכמת משפחת זיסר (שמתגוררים בחלקים שונים של הבית), הסכם שהסדיר את פרעון חובותיו של זיסר לבנק, כך שהיה עליו לפרוע את מלוא החוב עד ל-11 בדצמבר 2012.

לאומי מוסיף ומתאר כי במסגרת אותו הסדר חוב אישרו כל החייבים, בין היתר, את נכונות כל הסכומים והפעולות בחשבון ובפיקדונותיו, והצהירו כי אין ולא תהיינה להם טענות כלשהן ביחס ליתרות החוב בחשבון שלו ולפעולות שבוצעו בו.

למרות ההסכם, כמו שלא עמד בהתחייבויותיו העצומות לבנק הפועלים, זיסר גם לא פרע את החוב ללאומי שגילה כלפיו סבלנות גדולה מאז דצמבר 2012 ורק ב-1 ביולי 2013 שלח לעו"ד שלום גולדבלט, המייצג את החברות הפרטיות של זיסר, מכתב שבו לאומי הזהיר כי אם עד ל-7 ביולי 2013 זיסר לא ייפרע את מלוא חובו כלפי הבנק, לאומי יחל בנקיטת הליכים משפטיים למימוש השעבודים.

אחרי שלא זכה למענה ענייני מזיסר, הגיש לאומי ב-7 באוגוסט 2013 ללשכת ההוצאה לפועל בת"א בקשה למימוש המשכנתא ופתח תיק הוצאה לפועל.

בשלב זה נכנס לתמונה עוה"ד גיורא ארדינסט, המייצג את בנק הפועלים החשוף לחובותיו הפרטיים והציבוריים של זיסר בכ-1.3 מיליארד שקל. מתוך סכום זה חייבת אירופה ישראל הפרטית (החברה האם של אלביט הדמיה הציבורית) כ-1 מיליארד שקל ואלביט הדמיה חייבת כ-300 מיליון שקל. בעוד שלאומי בסוף 2007 החליט לא למחזר לזיסר את האשראי באירופה, ובדיעבד ניצל ממחיקות כבדות של מאות מיליוני שקלים, כמו הפועלים שמנסה בימים אלה להחזיר לפחות חלק מהחוב בכדי לרשום ריקוברי (הכנסות בגין גביית חובות מהעבר).

מול חוב של אירופה משועבדות להפועלים מניות השליטה באלביט (48.4%) וכן ניתנה ערבות אישית של זיסר על מלוא החוב. בעקבות כך פנה זיסר אל בית משפט המחוזי בת"א וביקש מהשופט איתן אורנשטיין, להעביר את התיק לפיקוח בית המשפט בטענה כי כיוון ששווי האחוזה מוערך ב-71 מיליון שקל, ללאומי לא יהיה אינטרס למקסם את מחיר המכירה של האחוזה שכן הפער בין שווי הנכס לגובה החוב כלפי לאומי כה גבוה שהוא יכסה את פירעון החוב בכל מקרה.

מימוש המשכנתא ופינויו של זיסר מהבית צפוי להיות תהליך לא קצר, אך כעת לאחר מינוי כונס נכסים נראה שהתהליך יצבור תאוצה. הבקשה של לאומי מגיעה בשלב קריטי לקראת ניסיון של אלביט הדמיה להשלים הסדר חוב מול נושיה השונים. אלביט חייבת לבעלי האג"ח כ-2.45 מיליארד שקל, כ-300 מיליון שקל לבנק הפועלים (כולל חוב בגין מלונות בבלגיה) וכ-47 מיליון שקל לבנק לאומי.

במסגרת המתווה המעודכן של ההסדר, היקף האג"ח שיישאר באלביט יגיע לכ-666 מיליון שקל, כלומר תתבצע מחיקת חוב של כ-1.8 מיליארד שקל. בעלי החוב בראשות הקרנות האמריקאיות יורק ו-DK Partners (המחזיקות בכ-35% מהחוב ),יקבלו 95% ממניות החברה שתהפוך להיות הרבה פחות ממונפת ובעלי מניות נוכחיים יקבלו 5%, כשמניותיו של זיסר יועברו לידי בנק הפועלים. זיסר יהיה חשוף לתביעות, לא יקבל אופציות ולא ברור אם ימונה ע"י דירקטוריון החדש למנכ"ל. עם זאת, מדובר בהסדר יחסית בעייתי שכן למרות שזיסר יהיה חשוף לתביעות, אלביט אמורה לשפות אותו כנושא משרה בסכום של עד 60 מיליון דולר, מה שאמור להיות על חשבון בעלי האג"ח.

בינתיים, הפועלים, שמחזיק בשעבוד על 29% מחברה הבת פלאזה סנטרס, לא מצטרף להסדר באלביט ודורש לשפר את מעמדו באמצעות קבלת מניות נוספות של אלביט על חשבון בעלי האג"ח.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker