פסגות העניק הלוואה פרטית של חצי מיליארד שקל לאלביט מערכות

בלעדי זו אחת מההלוואות המתואמות ‏(Tailor Made‏) הגדולות שניתנו בשוק בתקופה האחרונה על ידי גוף מוסדי, ועסקת האשראי הפרטי הגדולה ביותר שהעניק פסגות לבדו ■ לפי הערכות, ההלוואה תישא ריבית שנתית של 3%

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
מיכאל רוכוורגר

פסגות, בית ההשקעות הגדול בישראל שבשליטת קרן איפקס ובהנהלת חגי בדש, סגר באחרונה על עסקה להעמדת אשראי פרטי לא סחיר שקלי בהיקף של 400-500 מיליון שקל לחברת אלביט מערכות שבשליטת מיקי פדרמן - כך נודע ל-TheMarker.

זו אחת מההלוואות המתואמות ‏(Tailor Made‏) הגדולות שניתנו בשוק בתקופה האחרונה על ידי גוף מוסדי. כמו כן זו עסקת האשראי הפרטי הגדולה ביותר שהעניק פסגות לבדו, ולא כחלק מקונסורציום של ממנים. העסקה סוכמה בתוך פרק זמן קצר, מכיוון שפסגות התחייבה להעמיד את מלוא המימון בעצמה, והוא יינתן מכספי הגמל והפנסיה. המתווך בעסקה היה חברת החיתום של מגדל שוקי הון, המנוהלת על ידי רועי אייזנמן. מטעם אלביט הוביל את העסקה אלברט רפאל.

הסכום שיתקבל מפסגות ישמש את אלביט למיחזור חוב קיים ולפעילות שוטפת. אלביט מערכות חייבת לבעלי האג”ח מסדרה א’ שלה כ-1.5 מיליארד שקל. אג”ח זה, בעל מח”מ ‏(משך חיים ממוצע‏) של כ-3.45 שנים, מדורג על ידי מידרוג ברמה גבוהה של Aa1 ונסחר בתשואה לפדיון של 2.5%.

אג”ח ממשלתיות בעלות מאפיינים דומים לאג”ח א’ של אלביט מערכות, בעלות מח”מ של 3.14 שנים, נסחרות בתשואה לפדיון של 1.78%, כלומר במרווח של 0.8%. לפי מקורות בשוק, עסקות מסוג זה נעשות במרווח של לפחות 1% לעומת האג”ח הממשלתיות, כך שלפי ההערכות הלוואה של אלביט מערכות שניתנה על ידי פסגות תישא ריבית שנתית של כ–3%. פסגות תקבל מאלביט מערכות ביטחונות דומים לאלה שנתנה החברה לבנקים, שהם טובים מאלה שניתנו לבעלי האג”ח.

לפני כשנה צירפה פסגות לשורותיה את ורד קרין, ששימשה קודם לכן מנהלת אשראי בבית ההשקעות אלטשולר שחם. קרין הצטרפה לחברה הבת פסגות גמל ופנסיה ומרכזת את פעילות האשראי הלא סחיר. מדובר בפעילות שפסגות מתכוון להרחיב ולחזק במסגרת התוכנית האסטרטגית שגובשה לשנים הקרובות, שבהן ינסה להפוך לשחקן משמעותי בתחום זה בקרב הגופים המוסדיים - כשנכון להיום, השחקן המרכזי בו הוא הראל.

ניסוי במוצרי אלביט מערכות צילום: ענבל אורפז

לפי הערכות, מאז 2012 העמיד פסגות אשראי פרטי בהיקף של כ–1.5 מיליארד שקל. העסקות הבולטות שביצעה פסגות בתחום זה עד כה הן: מימון של 500 מיליון שקל להקמה ותפעול תחנת כוח של דליה אנרגיות בצפית לייצור חשמל פרטי; הלוואה של 250 מיליון שקל למימון ההקמה והתפעול של עיר הבה”דים; וכן 77 מיליון שקל הלוואה לקרן הריט סלע קפיטל.

אלביט מערכות, המנוהלת על ידי בצלאל מכליס ‏(בוצ’י‏), עוסקת בפיתוח וייצור מערכות נשק, אלקטרוניקה ואלקטרו־אופטיקה. אחרי שעלתה בשנה האחרונה ב-57%, החברה נסחרת במדד המעו”ף ‏(ת”א 25‏) לפי שווי שוק של כ-8 מיליארד שקל. מניית החברה קפצה אתמול בכ-5% בעקבות הדיווח כי החברה הבת האמריקאית זכתה בחוזה בשווי 45 מיליון דולר לאספקת שירותי תחזוקה למארינס ‏(חיל הנחתים האמריקאי‏) בחמש השנים הבאות.

אלביט סיימה את המחצית הראשונה של 2013 עם רווח נקי של כ-360 מיליון שקל - עלייה של כ-27% לעומת התקופה המקבילה. לחברה צבר הזמנות של כ-6 מיליארד דולר.

בפסגות סירבו להגיב לידיעה. את תגובת אלביט מערכות לא ניתן היה להשיג עד לסגירת הגיליון.

חגי בדש, מנכ"ל פסגותצילום: אייל טואג
בצלאל מכליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker