הערכות: ירידה של 17% בנטילת משכנתאות בחודש ספטמבר

חודש ספטמבר שהיה עמוס בחגים היה גם מועד כניסתן לתוקף של ההגבלות החדשות על המשכנתאות ■ לפי הערכות, הציבור נטל משכנתאות בהיקף של 3.5 מיליארד שקל בספטמבר לעומת 4.2 מיליארד שקל בחודש ממוצע

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

היקף המשכנתאות החדשות שהציבור נטל מהמערכת הבנקאית בספטמבר 2013 - חודש עמוס חגים - נאמד ב-3.5 מיליארד שקל - כך על פי הערכות במערכת הבנקאות.
זהו נתון נמוך בכ-17% ביחס להיקף נטילת המשכנתאות הממוצע ב-12 החודשים הקודמים, שעמד על 4.2 מיליארד שקל, אך גבוה בכ-8% ביחס להיקף נטילת המשכנתאות בחודש ספטמבר אשתקד, אז נטל הציבור משכנתאות בהיקף של כ-3.23 מיליארד שקל.

מלבד הירידה בהיקפי הפעילות בחודש ספטמבר בשל עומס החגים שחלו במהלכו, בתחילת ספטמבר נכנסו לתוקף גם המגבלות החדשות של בנק ישראל האוסרות על הבנקים להעניק משכנתאות חדשות שבהן ההחזר החודשי עולה על 50% מההכנסות של הלווים.

ההנחיות החדשות של בנק ישראל מדרבנות למעשה את הבנקים לדרוש ריבית גבוהה יותר מלווים שההחזר החודשי של המשכנתא מהווה יותר מ-40% מההכנסות. זאת, מכיוון שבנק ישראל הנחה את הבנקים להקצות הון רב יותר כנגד העמדת המשכנתא מסוג זה. ההנחיה פוגעת באטרקטיביות של נטילת המשכנתא על ידי לווים הרוכשים דירה במינוף גבוה. הנחיה זו צפויה להשפיע על כ-17% מנוטלי המשכנתאות בישראל. הערכה היא כי חלקם יבצעו מאמצים להגדיל את ההון העצמי בעסקה, חלקם ירכוש דירות קטנות וזולות יותר, וחלקם יצרפו הוריהם לחוזה נטילת המשכנתא על מנת להוריד את היחס שבין ההחזר החודשי לבין ההחזר החודשי על המשכנתא לבין סך ההכנסות של הלווים החתומים על הסכם נטילת החוב.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

30 שנה למשבר מניות הבנקים: מה למדנו?

בעקבות החלטת קבינט הדיור: עובדי רשות מקרקעי ישראל מאיימים בשביתה

"טוב שהממשלה מסיימת את תפקידה"צילום: תומר אפלבאום

הנחיה נוספת שנכנסה לתוקף בספטמבר מחייבת כי לפחות שליש מהמשכנתא תילקח בריבית קבועה. זאת, במטרה להפחית את התייקרות ההחזרים החודשיים במקרה של העלאת הריבית במשק. הנחיה זו בפועל מייקרת את המשכנתאות שכן רכיב המשכנתא בריבית קבועה ייקר יותר מאשר בהלוואות בהן הריבית משתנה, במיוחד כיום, כשריבית בנק ישראל נמצאת בשפל - 1%.

במערכת הבנקאות מציינים כי מאחר שחודש ספטמבר מאופיין במעט פעילות ורבוי חגים, מוקדם להעריך עד כמה ההנחיות החדשות של בנק ישראל השפיעו על הביקושים למשכנתאות. במערכת הבנקאות מעריכים כי בנתוני חודש אוקטובר ניתן יהיה לאמוד טוב יותר את השפעת ההנחיות החדשות של בנק ישראל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker