העשירים מוכרים נדל"ן, מעמד הביניים קונה

סיפור פשוט על שני חברים, רופא משוגע ושוק הנדל"ן, סתיו 2013

גילאי דולב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אברהם. אבי ואני הכרנו ברכבת לפני 15 שנה. רק התחלנו לדבר וכבר נעשינו חברים. איך אפשר שלא עם כל כך הרבה משותף. שנינו באותו הגיל, שנינו היינו באותו מקום בצבא, שנינו עצמאים קטנים, כאלה שמדברים הרבה ומרוויחים מעט, שנינו אוהבי ספר והכי חשוב שנינו עובדים בתל אביב וגרים בחיפה, לא רק בחיפה אלא כמעט באותו רחוב ושגרים ממש קרוב אפשר לעשות דברים יחד כמו לשתות קפה, לבלות עם הנשים, אבל הדבר שאנחנו הכי אוהבים לעשות זה לצעוד על חוף הים ולדבר.

זה קרה אולי לפני 6-7 חודשים, אבל בטוח מוקדם בבקר כי בבוקר שאנו צועדים אנו מדברים על הדברים החשובים. "שוש ואני החלטנו לרכוש דירה להשקעה", מכריז אבי. אני שותק והוא ממשיך: "אתה יודע אנחנו מבלבלים את המח אחד לשני כמעט שנה, איך לא תהיה פנסיה, איך הקרנות גובות דמי ניהול שערורייתיים, איך לא נשאר בשר בתשואות, אז במקום לילל, החלטתי לעשות מעשה לקנות דירה קטנה להשקעה. במקום לקבל 2%-3% נטו בפנסיה, נקבל 5%, בטח יותר טוב מהפנסיה וזה עוד לפני עליית הערך".

"ומאיפה הכסף לרכישה?", שאלתי. "כמו כולם", השיב אבי, "מעט הון עצמי והרבה משכנתא".

אמר ועשה - עברו שלושה חודשים ואבי קנה דירה, שלם 450 אלף על 50 מ"ר בחיפה, הוסיף עוד 50 אלף שקל לשיפוץ, נגמר השיפוץ, שם מודעה ביד שתיים. חודש עבר והדירה ריקה, חגים אתם יודעים, אבל עוד שבוע נגמרים החגים, יגיעו השוכרים והכסף יתחיל לזרום שוב פנימה. ואבי? הוא בשמיים: "העסקה הכי טובה שעשיתי אלפים חמש מאות שקל מינימום אקבל כאן".

עמית. עמית ואני חברים.  בתחילה הכרנו על רקע מקצועי אחר כך התחברנו. עמית בחור אמיד. את הכסף עשה במסחר. במסחר יש שני סוגים של אנשים, כאלו שעוסקים במסחר והשני סוחרים, מי שמכיר יודע שיש הבדל גדול, עוסק במסחר זה מקצוע, סוחר זה אופי. ואם סוחר זה אופי, עמית הוא הסופר מודל של הסוחרים: קר רוח, סבלני, יודע לחתוך, מוח אנליטי והכי הכי חשוב - אוהב את המסחר.

מיקום: בית קפה בת"א, לפני שנה וחצי. רק מתיישבים והוא כבר שולף "החלטתי למכור את הבית ולעבור לשכירות", אומר עמית ביובש. צל  חלף בעיניי, "לא, לא אל תדאג העסקים בסדר גמור", גיחך עמית, "אז למה אתה מוכר?", שאלתי ."'לא יודע", השיב עמית, "אינני מומחה בנדל"ן זה עניין של תחושה. פשוט לא נראה לי כל הסיפור הזה". "ואם מחירי הדירות ימשיכו לטוס?", הקשתי, "אז נחכה", אמר עמית, "נראה לי יש לי שני אסים ביד סבלנות וכסף".

"מה תעשה עם התמורה?", שאלתי. "לא יודע" , ענה, "נבדוק. נחכה, אבל דבר אחד אני כן יודע", אמר עמית, "במחירים כאלה אני מוכר לא קונה".

מיקום: אותו בית קפה. זמן: הווה.  עמית מקבל את הקפוצ'ינו וכהרגלו בוחש את הקצף ומתבונן כיצד הוא הופך למרקם חלק.

"טוב שהממשלה מסיימת את תפקידה"צילום: תומר אפלבאום

"זוכר את עמרם?", הוא אומר. "בטח", אני משיב. "השכן שלך, העורך דין". "בדיוק", אומר עמית, "אז הוא מכר את הבית שלו,  בכמה אתה חושב?'". את הבית אני מכיר דו משפחתי כ-250 מ"ר בנוי עם 150 מ"ר מרתף על שלושת רבעי דונם באחת השכונות היוקרתיות בישראל. "6 מיליון שקל', אני זורק. "תוריד", אומר עמית. "חמש?", אני מנסה. "עזוב אני אחסוך לך", אומר עמית. "נמכר ב-3.9 מיליון שקל". "מה!!? אתה עובד עלי. זה בטח בית להריסה". '"מה פתאום? הבית בסדר", הוא אומר לי, "יש ירידה במחירי בתי היוקרה, לא מדברים על זה אבל המחירים ממש יורדים מאז שמכרתי ועד היום המחירים באזור שלנו ירדו כ-20%". "אבל יש לי חברים שקנו עכשיו דירות להשקעה", אני מוחה, "לא נעים לי להגיד ובמיוחד לך, אבל היום העשירים מוכרים ועמך ישראל קונה", הוא ממשיך לדבר. אני מנסה להקשיב אבל מחשבותיי נודדות לשיחה הבאה שאעשה.

קובי הוא רופא כירורג באחת מבתי החולים בישראל. לקובי תחביב מוזר - נדל"ן. איני יודע מה הסיבה, אולי זו ירושה מאביו הקבלן, אולי היתה זו דרכו בעבר להשלים הכנסה, אבל דבר אחד ברור - אין שנה שלא יבנה, יזום בית או שניים. מאז שנדבק בחיידק הבנייה חייו מתחלקים לשניים: בלילה חותך, בבקר בונה. ממש ד"ר ג'ייקל ומיסטר הייד. אני מרים אליו טלפון בחשש מה, קובי הנו אדם בוטה, בלתי צפוי, חכם והכי חשוב, איש אמת.

אני מתאר את השיחה עם עמית, ולאחר שאני מסיים משתררת שתיקה קלה בצד השני. ואז בשקט הוא אומר "יש לי שני דברים להגיד לך -  אחד - חבר שלך צודק אולי הוא הגזים עם 20% אבל הוא בהחלט צודק ודבר שני הוא לא היה צריך להגיד לך את זה". "מדוע?", שאלתי, קובי מעט מרים את קולו,"משום שאתה קשקשן גדול ובטח נמצא את זה בעיתון עוד שבוע". "ומה רע בזה?", שאלתי, "תגיד לי, אתה אידיוט או רק עושה את עצמך? אתה לא יודע שמילים מייצרות מציאות, אתה יודע שאם יחליפו את צמד המילים במדיה ממחסור בדירות לעודף בדירות, מחירי הדירות יירדו".

"ממתי העיתונים בונים דירות?", היה עכשיו תורי להתעצבן, ואז קובי אומר בשקט "אם היה מחסור אמיתי בדירות אתה צודק, אבל המחסור הגדול ביותר בשוק היום אינו מחסור בדירות, אלא מחסור בוודאות. פחד מהעתיד כשאני מוכר בית. אני לא מוכר מגורים, אני מוכר אשליה. אשליה שבית נותן ביטחון, אשליה שבית נותן ודאות, אשליה שבתים לא יירדו לעולם, ואתה יודע למה זו האשליה הטובה בעולם? כי את האשליה הזו ניתן למשש. ניתן לראות, ניתח להריח, אז אל תפריע לי עם השטויות שלך, ואני מקווה מאוד בשבילך שאני לא אראה את זה בעיתון".

שני חברים – סתם רציתי לספר לכם סיפור פשוט על שוק הנדל"ן ישראל סתיו 2013 - על רופא משוגע אחד ועל שני חברים טובים  - אחד עשיר והשני עם שתי דירות.

תרנגולת הינו עלון השקעות, ועוסק בהשקעות אקוויטי בלבד, בארץ ובעולם. הניתוחים המתפרסמים בעלון הם תובנות שוק ואינם, בשום אופן, המלצות קנייה או מכירה. הערות, הארות ותגובות, ניתן לשלוח אל: gilai@dainfo.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker