בלעדי

אנטרופי נגד מחיקת כת"ש מהבורסה; אלטשולר: "בדיחה"

ביום שלישי הקרוב אמורה אסיפת בעלי המניות להצביע על מחיקת כלל תעשיות מהבורסה ■ כרגע קיימת אי ודאות ביחס להצלחת המהלך בשל התנגדותה של אנטרופי ■ אלטשולר, המחזיק ב-8% ממניות כת"ש: "בנושאי השקעה אין לאנטרופי מה לתרום"

ערן אזרן
מיכאל רוכוורגר

חברת אנטרופי, המנוהלת בידי גל סטאל, המליצה לבעלי המניות בקרב הציבור של חברת כלל תעשיות ‏(כת"ש‏) להצביע באסיפה שתתקיים ביום שלישי הקרוב נגד אישור עסקת המיזוג. בעסקה מציעה החברה האם, אקסס תעשיות האמריקאית שבשליטת לן בלווטניק, לרכוש את יתרת המניות של כת"ש ‏(50.1%‏) במחיר של 15.8 שקל למניה ובתמורה כוללת של 1.27 מיליארד שקל.

מחיר זה משקף לכת"ש שווי שוק של 2.5 מיליארד שקל, בדומה לשווי שלפיו רכש בלווטניק ביולי 2012 את השליטה בכת"ש ‏(49.9%‏) מאי.די.בי פיתוח. מאחר שמדובר במיזוג ולא בהצעת רכש רגילה, אישור העסקה נעשה בדרך זהה לאישור עסקת בעלי עניין, כלומר היא נדרשת לרוב של יותר מ-50% מקרב בעלי המניות מטעם הציבור.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אנליסט: אפל ניפחה בגדול את נתוני מכירות האייפון

בן צבי שוקל לסגור את מוסף הספורט של "מעריב"

לן בלווטניקצילום: פורבס

ההמלצה השלילית של אנטרופי מגיעה לאחר שערכה דיונים ממושכים וקיבלה הבהרות מנומקות מההנהלה ויועציה המשפטים של כת"ש ואקסס, וכן מלאומי פרטנרס, זרוע הבנקאות להשקעות של בנק לאומי. לאומי פרטנרס ביצעה הערכת שווי עבור ועדה מיוחדת של דירקטוריון כת"ש, והעריכה את הטווח ההוגן של כת"ש ב-18-13.4 שקל למניה, המגלמים לכת"ש שווי של 2.83-2.11 מיליארד שקל.

"טווח השוויים למחיר העסקה הוא רחב ומקשה על היכולת להסתמך על המוצע כנקודה המייצגת כדאיות מובהקת", כותבים באנטרופי. למרות ההמלצה השלילית של אנטרופי, בלווטניק אינו מתכוון לשנות את המחיר המוצע.

לצורך הערכת שווי של משאב, ותוך התייחסות לחוסר הוודאות בנוגע להשפעות אפשריות של התהליכים הרגולטוריים על התוצאות הכספיות העתידיות של נשר, בחרו בלאומי פרטנרס להציג שני תרחישים: הבסיס הגבוה והבסיס הנמוך. תרחיש הבסיס הגבוה מתייחס לכך שלנוכח המלצות ועדת הרשקוביץ, האווירה הכללית לגבי מונופולים ויוקר המחיה - תהיה פגיעה במחירים.

לפי תרחיש זה, תהיה הפחתה חד פעמית של 5% במחירי המלט בשנה הראשונה. לפי תרחיש הבסיס הנמוך, נשר תיאלץ להפחית מחירים ברמה של 10%, אך הלקוחות הגדולים שלה נשמרים ואין שינוי בכמות הנמכרת.

באנטרופי מסתייגים מכך וטוענים שהערכת השווי של לאומי פרטנרס אינה מציגה את התרחיש הבסיסי ביותר כי שוק המלט יישאר כפי שהוא. זאת למרות ההתבטאויות האחרונות של שר התעשייה והכלכלה, נפתלי בנט, ושל שר האוצר, יאיר לפיד, על כוונותיהם לטפל במונופולים. למרות זאת, אנטרופי המליצה ללקוחותיה לדרוש מבלווטניק מחיר למניית כת"ש המתקרב לטווח העליון של הערכת השווי של לאומי פרטנרס.

בחוות דעת ראשונית שהפיצה אנטרופי ללקוחותיה ב-18 בספטמבר היא ציינה שקיים להערכתה פער של 500 מיליון שקל למיליארד שקל ‏(מה שהיה גורע 3.2 ממחיר מניית כת"ש‏) בין שווי משאב בעסקה המוצעת לעסקת לבנת, שבוטלה בידי משפחת לבנת.

עם זאת, במכתב הבהרה שפירסמה אתמול ללקוחותיה, הודתה אנטרופי כי טעתה בהערכותיה, והורידה את הפער ל-530-370 מיליון שקל. זאת על אף שקיבלה הבהרות מלאומי פרטנרס ומכת"ש, המסבירות כי נכון לפברואר 2012 שווי משאב ‏(100%‏), כולל נכס מהוון של דמי ניהול של 44 מיליון שקל בשנה שמשאב היתה משלמת לכת"ש, הוא 440 מיליון שקל - כך שבניכוי דמי הניהול האלו שווי משאב הוא 1.96 מיליארד שקל.

כלומר, מטענת כת"ש משתמע כי אנטרופי היתה אמורה להוריד את הפער ביותר מהסכום הזה. בנוסף, הוסבר לאנטרופי כי שווי של 1.96 מיליארד שקל כלל דמי ניהול עודפים של 75% שהיו מגיעים ללבנת על אף שהיה רוכש 55%. הטעות של אנטרופי נבעה מכך שהאנליסטים שלה לא ניטרלו נכון את השפעת הקיזוז של הוצאות הנהלה וכלליות של כת"ש מול דמי הניהול שמשאב היתה משלמת לכת"ש.

גל סטאל, מנכ"ל אנטרופיצילום: דודו בכר

"טענת אנטרופי שגויה. השווי שיוחס למשאב בעסקה שבוטלה בידי משפחת לבנת משקף בקירוב את הרף העליון של שווי משאב בחוות הדעת של לאומי פרטנרס. שווי זה לא גילם בתוכו את השפעות הרגולציה החדשה ואת האי ודאות בהתממשותן באותה העת ‏(לפני שנה‏) וממילא אינו רלוונטי", כך הסבירה כת"ש במייל פנימי לאנטרופי את נימוקיה ואת הרציונל של משפחת לבנת לסגת מהעסקה.

באנטרופי הציעו למנות מומחים נוספים, כמו שלומי פריזט, ירום אריאב וחיים פרשטמן. בסופו של דבר, קסלמן PWC בחנה את העבודה של לאומי פרטנרס ומצאה אותה כהוגנת.

מחזיק המניות הגדול מהציבור הוא בית ההשקעות אלטשולר שחם, שברשותו 7.8% ממניות כת"ש. אלטשולר הגיע לפוזיציה משמעותית בכת"ש. אלטשולר רכש את המניות לפי 13.3 שקל למניה, כך שעסקת המיזוג מגלמת לבית ההשקעות רווח של 18.7%.

אלטשולר, שחברת הייעוץ שבה נעזר ‏(עמדה‏) תומכת בהצעת המחיקה של אקסס, מותח ביקורת קשה על אנטרופי לנוכח התנגדותה לעסקה: "ההחלטה אם להיענות להצעה בכת"ש היא החלטה עסקית של מנהלי השקעות, ולא של אנליסט צעיר באנטרופי. החישובים שלו אינם צריכים לעניין איש. אנטרופי, למעשה, הפכה להיות מנהלת ההשקעות. אני חושב שזו בדיחה".

בתגובה לדברי אלטשולר נמסר מאנטרופי: "חוות הדעת הבלתי תלויה שמספקת אנטרופי, שמטרתה לשרת את עניינם של בעלי מניות המיעוט, אכן אינה מחליפה את שיקול הדעת של מנהלי ההשקעות, אלא היא כלי לקבלת החלטה בעבורם".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker