כיל נופלת לאחר שסין רכשה 12.5% מענקית האשלג אורלקלי

רכישת מניותיה של אורלקלי היא ההשקעה הישירה הראשונה של ממשלת סין ביצרנית אשלג ועלולה להיות איום על יצואניות אחרות כמו פוטאש וכיל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מניית כיל נופלת ב-2% במחזור של 76 מיליון שקל, לאחר שחברת אורלקלי - יצרנית האשלג הגדולה בעולם - הודיעה שקרן Chengdong הסינית שהיא קרן השקעות של ממשלת סין רכשה 12.% ממניותיה.

קרן צ'נגדונג רכשה את מניותיה של אורלקלי באמצעות המרה למניות של אגרות חוב שהונפקו לה על ידי חברת ההשקעות Wadge. מועד הפירעון של אגרות החוב היה ב-2014, אולם הסינים העדיפו להמיר אותם כבר כעת.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מדריך TheMarker // להתנתק מ-HOT ומ-yes, לחבר את הטלוויזיה לרשת - ולחסוך אלפי שקלים בשנה

ה"מריחה" של בנק ישראל - מה באמת מסתתר מאחורי הודעת הריבית?

כריית אשלג בים המלחצילום: בלומברג

רכישת מניותיה של אורלקלי היא ההשקעה הישירה הראשונה של ממשלת סין, אחת מ-3 יבואניות האשלג הגדולות בעולם, ביצרנית אשלג, ועל כן היא עלולה להיות איום על יצואניות אחרות של אשלג לסין כמו פוטאש הקנדית, ביילרוסקלי כיל הישראלית ו-APC הירדנית.

ההשקעה של קרן צ'נגדונג באורלקלי נעשית על רקע ספקולציות בנוגע לרצונו של סולימן קרימוב, בעל השליטה הנוכחי באורלקלי לממש את החזקתו בחברה. קרימוב מחזיק ישירות ב-21% ממניותיה של אורלקלי ובאמצעות שותפותו עם אנשי העסקים פלירט גלצ'ב (7%) ואנטולי סקורוב (4.8%) ב-32.8% ממניותיה של אורלקלי בשווי כולל של 5.3 מיליארד דולר.

לאחרונה פורסמו הערכות לפיה איש העסקים ולדימיר קוגן מקורבו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מארגן קבוצת רוכשים למניותיה של קבוצת קרימוב ככל הנראה על רקע העניין של רוסיה להגביר את מעורבותה ביצרנית האשלג.

רכישה ישירה של בעלות במכרות וביצרניות מחצבים נועדה להבטיח יציבות במחירי ההספקה לשוק הסיני ומזכירה דפוס פעולה בשווקים אחרים כמו רכישת מכרות ברזל באוסטרליה ומכרות ושטחים חקלאיים באפריקה.

עסקה מסוג זה עלולה להקטין את פוטנציאל היצוא של יצרניות אשלג מסוגה של כיל, שהשיגה נתח שוק של 15.5% מהשוק הסיני - גבוה משמעותית מנתח השוק העולמי שלה, הודות לאימוץ של אסטרטגית שווק ישיר של אשלג לסיטונאים וליצרני דשנים. בעוד שמתחרותיה מוכרות את תוצרתן לחברות יבוא דשנים כמו סינוכם.

כיל חתמה בינואר 2013 על הסכם לשווק 3.3 מיליון טון אשלג ב-3 השנים הקרובות; הסכם ששקול ל-24% מכמות האשלג שמכרה כיל ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני 2013.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker