בנק ישראל הפתיע: הוריד ריבית אוקטובר ל-1%

רוב ההערכות במשק היו כי הוועדה תחליט להשאיר את הריבית ללא שינוי ■ בנק ישראל: ההחלטה נועדה לבסס את האינפלציה בתוך יעד יציבות המחירים של 1% עד 3% ב-12 החודשים הקרובים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועדה המוניטרית בבנק ישראל הורידה את ריבית אוקטובר ב-0.25% ל-1%. בבנק ישראל הסבירו כי ההחלטה להפחית את הריבית לחודש אוקטובר לרמה של 1% עקבית למדיניות המוניטרית שנועדה לבסס את האינפלציה בתוך יעד יציבות המחירים של 1% עד 3% ב-12 החודשים הקרובים, ולתמוך בצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית. תוואי הריבית בהמשך תלוי בהתפתחויות בסביבת האינפלציה, בצמיחה בישראל ובכלכלה העולמית, במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים ובהתפתחות שער החליפין.

בבנק ציינו כי האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים והציפיות לשנה הקרובה נמצאות מתחת למרכז יעד האינפלציה. עוד הדגישו כי האינדיקטורים שנוספו החודש ממשיכים לתמוך בהערכה שבניכוי השפעת תחילת הפקת הגז הטבעי, הפעילות הכלכלית ממשיכה להתרחב בקצב המתון שאפיין אותה בשנתיים האחרונות, ונמשכת היציבות בשוק העבודה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

כך תצילו את חיי הסוללה באייפון לאחר שדרוג ל-iOS7

סמל הסטטוס החדש של החברה הגבוהה: מתנתקים מהסמארטפון

קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום

בתוך כך, נמשכת הירידה בייצוא על רקע הקיפאון בסחר העולמי, וחלה התמתנות בקצב צמיחת הצריכה הפרטית. הגידול בהוצאות הממשלה צפוי להתמתן ב-2014, ובתחילת השנה ייכנסו לתוקפן העלאות מיסים נוספות. בנוסף ציינו כי התמונה העולמית מצביעה על האטה אפשרית בקצב ההתאוששות במשקים המפותחים, תוך המשך התמתנות הצמיחה במשקים המתעוררים: החודש הופחתו תחזיות ארגון הסחר העולמי לצמיחת הסחר, תחזיות ה-FED לצמיחה בארה"ב, ותחזיות ה-OECD לצמיחה בארה"ב ובסין. הסביבה האינפלציונית העולמית ממשיכה להיות נמוכה.

בבנק ישראל הדגישו כי ה-FED הודיע שימשיך בתכנית ההרחבה הכמותית בהיקף הנוכחי, עד שיצטברו עדויות נוספות להתבססות השיפור בפעילות הכלכלית. לנוכח דחיית תהליך צמצום ההרחבה הכמותית (tapering), נמשכת אי הוודאות לגבי העיתוי המדויק של תחילת התהליך, עוצמתו והשלכותיו. הבנקים המרכזיים של אירופה, בריטניה ויפן צפויים להותיר את המדיניות המוניטרית מרחיבה מאוד לאורך זמן.

בנוסף ציינו כי עם ירידת המתח הגיאופוליטי ועל רקע המדיניות המרחיבה בעולם, התחדש הייסוף בשער החליפין הנומינלי האפקטיבי, והוא יוסף ב-1.0% מאז הדיון המונטרי האחרון, וב-6.7% מתחילת השנה.

בבנק ישראל מודאגים מהתייקרות מחירי הדירות ונטילת משכנתאות בהיקפים גבוהים. אולם, הנחיות המפקח על הבנקים, המגבילות את שיעור ההחזר מן ההכנסה, בחלק של ההלוואה שניתן בריבית משתנה ואת התקופה הסופית לפירעון ההלוואה במשכנתאות, צפויות להפחית את הסיכון לציבור נוטלי המשכנתאות ולמערכת הבנקאית.

רוב ההערכות במשק היו כי הוועדה תחליט להשאיר את הריבית ללא שינוי,עם זאת, כלכלני לידר שוקי הון העריכו כי קיים סיכוי לא מבוטל, של 40%, כי בנק ישראל יוריד את הריבית על רקע החולשה בנתונים הכלכליים ובצמיחה בתעשייה, הלחץ להמשך ייסוף השקל, האינפלציה הנמוכה במשק והחלטת הבנק הפדרלי בארה"ב בשבוע שעבר להמשיך לפי שעה במדיניות ההרחבה הכמותית.

בישיבות הוועדה המוניטרית בימים האחרונים הוצגה שורה של נתונים שמעודדים ריבית נמוכה במשק. האינפלציה ב–12 החודשים האחרונים היתה נמוכה מאוד, 1.3%, קרוב לגבול התחתון של יעד האינפלציה השנתי של הממשלה, 1%-3%. גם האינפלציה הצפויה בשלושת החודשים הקרובים נמוכה - 0.2%. האינפלציה הצפויה ל–12 החודשים הקרובים היא באמצע טווח היעד הממשלתי, 2.0%. ההערכות הן כי שער הדולר יירד בשנה הקרובה ל–3.48 שקלים וכי שער היורו בעוד שנה יהיה 4.45 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker