אחד העם

מסחר סוער נסגר בעליות קלות - במחזור של 1.41 מיליארד ש'

בתל אביב ממתינים לפרסום הריבית על ידי בנק ישראל ■ מדד ת"א 25 שבר דשדוש של שנה לאחר שבמהלך היום עלה ב-1.6%, אך נסגר בעלייה של 0.7% בלבד

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יום המסחר המקוצר של שבוע המסחר המקוצר בשל חג הסוכות התחולל באופן סוער. הבורסה זינקה במהלך היום מעלה בהמתנה לריבית שאמור לפרסם היום בנק ישראל ועל רקע העליות בבורסות העולם, אך לקראת סוף היום  המסחר החל ת"א 25 להיסחר בירידות אך בסופו של יום סגר בעליה של 0.7% על 1261,54 הנקודות.

מדד ת"א 100 הוסיף 0.7% לערכו, מדד נדל"ן 15 סגר בעלייה  של 0.2%. מדד הבנקים טיפס ב0.6% ובכך משלים עלייה של  כמעט 14%, מאז השפל אליו הגיעה ב-27 באוגוסט על רקע החשש ממלחמה בסוריה. מדד הביומד התחזק ב-1.6% ומדד הנפט והגז הוסיף לערכו 1%. מדד הביטוח שזינק ב 1.4% במהלך היום סגר בירידה של 0.1% מדד התקשורת שנסחר עם עליה של 1.9% ירד בסוף היום ב-0.4%. מדדי התל בונד ( 20,40,60) סגרו עם עליות של  עד 0.22%.

הוועדה המוניטרית בבנק ישראל תקבל היום החלטה על הריבית במשק באוקטובר. רוב ההערכות במשק הן כי הוועדה תחליט להשאיר את הריבית ללא שינוי, ברמה של 1.25%.

עם זאת, כלכלני לידר שוקי הון מעריכים כי קיים סיכוי לא מבוטל, של 40%, כי בנק ישראל יוריד את הריבית ב-0.25% ל–1% על רקע החולשה בנתונים הכלכליים ובצמיחה בתעשייה, הלחץ להמשך ייסוף השקל, האינפלציה הנמוכה במשק והחלטת הבנק הפדרלי בארה"ב בשבוע שעבר להמשיך לפי שעה במדיניות ההרחבה הכמותית.

בישיבות הוועדה המוניטרית בימים האחרונים הוצגה שורה של נתונים שמעודדים ריבית נמוכה במשק. האינפלציה ב–12 החודשים האחרונים היתה נמוכה מאוד, 1.3%, קרוב לגבול התחתון של יעד האינפלציה השנתי של הממשלה, 1%-3%. גם האינפלציה הצפויה בשלושת החודשים הקרובים נמוכה - 0.2%. האינפלציה הצפויה ל–12 החודשים הקרובים היא באמצע טווח היעד הממשלתי, 2.0%. ההערכות הן כי שער הדולר יירד בשנה הקרובה ל-3.48 שקלים וכי שער היורו בעוד שנה יהיה 4.45 שקלים.

"למרות העליות היום בבורסה, קשה מאוד עדיין לאן לדעת לאן זה הולך", אמר אתמול (א') גלעד אלטשולר, מבעלי בית ההשקעות אלטשולר-שחם, בתגובה לעליות השערים החדות. איגרות החוב הממשלתיות הארוכות זינקו אתמול ב-1% ועליות חדות נרשמו גם במדדי האג"ח הקונצרניות.

אלטשולר תולה את העליות החדות בבורסה בשילוב של כמה גורמים. "הריבית הנמוכה יחסית, נתוני המקרו הטובים של המשק, וה'אקזיטים' של לא מעט חברות היי-טק מספקים חמצן למשק. הם ממשיכים להוביל את התעסוקה, את אכלוס המשרדים, וזה מאזן את היצוא. בסך הכול, החברות מפרסמות דו"חות טובים, כך שהמצב נראה יחסית די בסדר. העליות מתאימות גם למגמה בשווקים העולמיים בעקבות ההכרזה של הבנק הפדרלי על המשך תוכנית התמריצים. רואים את זה בעיקר בעליות החדות באיגרות החוב הממשלתיות".

מניות במרכז

גיוון אימג'ינג קיבלה אישור לשיווק הדור השלישי של גלולת המעי הדק ביפן.

טאואר עולה ב2.2% לאחר שהודיעה כי היא וחברת DMB Technology הקוריאנית החלו ביצור המוני של שבבים המיועדים לרכיבי המרה ישירה של מתח הרשת למנורות LED.

חברת האינטרנט הישראלית בבילון, שבשליטת נועם לניר, משכה אתמול את טיוטת התשקיף שהגישה להנפקה בנאסד"ק. בחברה, שהעבירה את הבקשה למשיכת הטיוטה לרשות ני"ע האמריקאית (SEC), נימקו את ההחלטה ברצון להתמקד כעת במיזוג עם חבת האינטרנט איירון-סורס ‏(IronSource‏), שעתיד לצאת אל הפועל כבר בחודשיים הקרובים.

גבי אשכנזי, יו"ר חברת חיפושי הגז והנפט שמן, והמנכ"ל יוסי לוי לא מימשו אופציות שהיו ברשותם ותוקף המימוש שלהם פג אתמול. אשכנזי ולוי קיבלו כל אחד כ-600 אלף אופציות מסדרה 4, חינם, במהלך ההנפקות שביצעה שמן בחודשים האחרונים. בימים אלה מבצעת שמן קידוח למטרת נפט מול חופי אשדוד, ונערכת לביצוע מבחני ההפקה.

מניית מזור התרסקה אתמול לאחר שהגישה טיוטת תשקיף לגיוס עד 46 מיליון דולר בנאסד"ק. מזור, שמתמחה בפיתוח מכשור רפואי מונחה הדמיה לניווט כלי ניתוח בדיוק גבוה ובפולשנות מזערית, ציינה שבכוונתה להשתמש בתמורת ההנפקה כדי להשקיע
בצמיחתה של החברה, לשווק את מערכת Renaissance שפיתחה ולהגביר את המודעות וכן לממן את ההשקעה בהון החוזר ברכישות ובמימון שיתופי פעולה עם חברות אחרות ומחקר ופיתוח.

קבוצת דלק, השותפה באמצעות החברות הבנות דלק קידוחים ואבנר, במאגר "אפרודיטה" שבקפריסין, דיווחה אתמול על סיום מבחני ההפקה שערכה לבאר. במהלך המבחנים, שבוצעו בשטחי רישיון בלוק 12, זרמו 83 מיליון רגל מעוקב (BTU) של גז, ו-167 חביות קונדנסט (חמור גלם המשמש לייצור נפט) במשך 61.7 שעות.

על פי הדיווח, קצב הזרימה הממוצע מהבאר עמד על 32.7 מיליון רגל מעוקב גז טבעי ליום, בעוד שקצב הזרימה המקסימלי עלה על 60 מיליון רגל מעוקב גז טבעי ליום. מדובר בקצב ההפקה הדומה לתגליות תמר ולווייתן בישראל - 36.1 מיליון רגל מעוקב של גז ביום.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker