אלקטרה נדל"ן במרוץ מימושים כדי לפרוע חובות של 320 מיליון שקל

חברת הדירוג S&P מעלות הכניסה היום את איגרות החוב של אלקטרה, שבקופתה כ-150 מיליון שקל בלבד, לרשימת מעקב עם אופק "שלילי" ■ בחברה מקווים כי עסקה למכירת נכסים בקנדה תושלם כבר בחודש הבא ותכניס לקופתה עוד 200 מיליון שקל שיבטיחו את תשלום החובות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
ערן אזרן

התקדמות איטית בהליך מימוש נכסים בקנדה ובישראל, לצד עומס פירעונות לבעלי האג"ח ולבנקים וקושי למחזר חוב בשוק ההון, הביאו את חברת אלקטרה נדל"ן, בשליטתו העקיפה של גרשון זלינקד, לסיטואציה מאתגרת: החברה נדרשת לפרוע חובות של כ-320 מיליון שקל לבעלי האג"ח ולבנקים במהלך סוף 2013 ותחילת 2014, בעוד שבקופתה נכון להיום כ-150 מיליון שקל בלבד.

שעון העצר המתקתק לאחור מאלץ כעת את מנכ"ל אלקטרה נדל"ן, שי ויינברג, לפעול במרץ להשלמת כמה עסקות למכירת חלק מנכסיה של החברה, שיכניסו לקופתה עוד כמה מאות מיליוני שקלים. במסגרת זאת, החברה פועלת למימוש תיק הנכסים במונטריאול, קנדה, שמכירתו צפויה להניב כ-200 מיליון שקל נטו; וכן למכירת נכס משמעותי בישראל תמורת כ-100-120 מיליון שקל.

כתבות נוספות באתר Themarker:

שי וינברג, מנכ"ל אלקטרה נדל"ן

ואולם, ההתקדמות האיטית בהליך המימוש מדאיגה את S&P מעלות. חברת הדירוג הודיעה היום על הכנסתה של אלקטרה נדל"ן לרשימת מעקב עם אופק שלילי (Watch Negative). ההחלטה נומקה בכך שהליך המימוש נעשה תוך "סיכון משמעותי", ומאחר שקיים סיכוי שהכספים מהמימושים לא יגיעו במועד פירעונות החוב לבעלי האג"ח והבנקים. דירוג החברה עומד כעת על BBB (בינוני).

במעלות העריכו שאיכותם הגבוהה, מיקומם והתעניינות משקיעים פוטנציאליים בנכסים שעל המדף מצביעים על "היתכנות גבוהה" בביצוע העסקות. אולם מנגד, ציינו שגם אם הסכמי המכירה ייחתמו לבסוף, הרי שקיים סיכון שהכספים לא יגיעו במועד. כך, למשל, אם העסקה למכירת הנכסים בקנדה תתבצע בסוף הרבעון הרביעי, הרי שהתזרים עשוי להתקבל רק ברבעון הראשון של 2014.

אלקטרה נדל"ן - שלה נכסים איכותיים רבים - יכלה להימנע ממרוץ המימושים המאתגר באם הייתה יכולה למחזר חלק מחובותיה באמצעות שוק ההון. ואולם, איגרות החוב שלה (סדרות ג' ו-ד') נסחרות בתשואות של 8%-9%, המקשות עליה לגייס חוב בשל הריביות הגבוהות שתצטרך לשלם. כלל החוב של החברה למחזיקי האג"ח (כולל סדרה שלישית שהונפקה למוסדיים) עומד על כ-400 מיליון שקל.

בדו"חות הכספיים האחרונים, רואי החשבון של אלקטרה נדל"ן, משרד בריטמן אלמגור זהר, הפנה את תשומת לב המשקיעים לעודף ההתחייבויות השוטפות על הנכסים השוטפים של החברה, וכן לתוכניות לפירעון חובותיה, בין היתר, באמצעות מימוש נכסים. משרד רואי החשבון הדגיש כי דירקטוריון והנהלת החברה סבורים ש"יש בידי החברה מקורות מספיקים לפירעון התחייבויותיה בהגיע מועד פירעונן".

הסיטואציה התזרימית שאליה נקלעה אלקטרה נדל"ן נבעה בעיקר מעומס של פירעון חובות נקודתי. במהלך השנה האחרונה נאלצה החברה לפרוע חוב של 62 מיליון שקל לבעלי החוב מסדרה א; פירעון של 100 מיליון שקל לסדרה ג', ושל כ-20 מיליון שקל לסדרה ד'. זאת בשעה שחלק מהכסף שנבע ממימושים קודמים שביצעה מתעכב. התוצאה היא שהחברה נאלצת לבצע כעת מימושים נוספים תחת לחץ.

בסוף הרבעון השני בקופתה של אלקטרה נדל"ן היו מזומנים ושווי מזומנים וכן פיקדונות לטווח קצר בשווי של כ-72.5 מיליון שקל בלבד. בתחילת ספטמבר קיבלה החברה הלוואה של 86 מיליון שקל מידי משפחת אמויאל הצרפתית, כחלק מעסקה שנחתמה למכירת חלקה בפרויקט SeaOne בתל אביב שבטיילת הרברט סמואל, כך שנכון לעכשיו בקופתה כ-150 מיליון שקל.

ואולם, השותפה בפרויקט SeaOne, חברת אורנים, הודיעה כי היא מתנגדת להסכם שגובש בין אלקטרה למשפחת אמויאל. לאורנים עומדת זכות סירוב ראשון, כחלק מההסכם המשותף שנחתם עמה בשנת 2000. אלקטרה מצדה הודיעה בינתיים שהיא דוחה את טענותיה של אורנים, וכי החליטה לפעול להשלמת העסקה, גם ללא הסכמתה. בתגובה, אורנים הודיעה היום על ביטול חוזה השותפות ביניהן.

גם אם אלקטרה נדל"ן לא תצליח להשיג את המימון הנדרש לפירעון חובותיה עד לסוף השנה, אין משמעות הדבר שתצטרך לפנות להליך של הסדר חוב. ראשית, החברה יכולה להגיע להסכמים חדשים עם הבנקים לדחייה של תשלום החוב (166 מיליון שקל), בידיעה שהכסף מהעסקות יגיע לקופתה כבר ברבעון הראשון של 2014. שנית, החברה תוכל לפעול לקבלת הלוואת גישור, כנגד העסקות שחתמה.

נראה שגם המשקיעים מצפים להשלמת הליך מימוש הנכסים ולא ממהרים למכור סחורה בשוק. מניית החברה ירדה היום ב-2%, והעמידה שווייה של אלקטרה על 224 מיליון שקל. במהלך השנה האחרונה עלתה מניית החברה בכ-50%. החברה האם אלקו אחזקות איבדה 0.7%. איגרות החוב מסדרה ג' איבדו 1.8%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker