קידוח שמן: ננקשווילי מימש האופציות; מנופים העדיפה למכור מחוץ לבורסה

המימוש של ננקשווילי הכניס לקופת שמן כ-3.2 מיליון שקל ■ גם בונסטאר מימשה אופציות ב-3.4 מיליון שקל ■ המימוש של אופציה 4, שבתוך הכסף, יתאפשר עד ליום שלישי הקרוב ועשוי להכניס לשמן עד 10.6 מיליון דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אברהם ננקשווילי, מבעלי השליטה בשמן נפט וגז (9.6%), מימש כ-3.2 מיליון אופציות מסדרה 4 שהיו ברשותו ועלה לאחזקה של 10.4% בחברה - כך דיווחה שמן היום (ה'). בתחילת השבוע מסרה שמן כי בקידוח "ים-3", אותו היא מבצעת מול חופי אשדוד, נמצאו סימנים משמעותיים לנפט וכי החליטה לבצע מבחנים במטרה ללמוד על יכולת ההפקה.

ואולם, במקביל למימוש האופציה על ידי ננקשווילי, חברת מנופים פיננסיים - שננקשווילי מחזיק בכ-31% ממניותיה (לצד מרכוס וובר), העדיפה למכור את האופציות שהיו ברשותה (2.8 מיליון אופציות). המכירה נעשתה בעסקה מחוץ לבורסה לגורם שזהותו אינה מדווחת.

גם חברת בונסטאר - השותפה בקידוח שמן - מימשה 3.4 מיליון אופציות מסדרה 4. ואולם, במקביל מכרה מחוץ לבורסה 4 מיליון מניות שמן שקיזזו חלק ממימוש האופציות. כעת בונסטאר מחזיקה ב-5.98% מהון המניות של החברה, לעומת 6.1% מהון המניות טרם מימוש האופציות ומכירת המניות. המכירה אפשרה לבונסטאר להזרים הון לתוך החברה.

אופציה 4 של שמן תקפה עד ה-22 בספטמבר. ואולם, בשל עיתוי חג סוכות המימוש יתאפשר עד ליום שלישי הקרוב. מחיר המימוש של האופציה, שיום א' הוא יום המסחר האחרון בה, עומד על 100 אג'. מחיר המניה בבורסה הוא 115 אג', כך שהאופציה נמצאת למעשה "בתוך הכסף". מימוש האופציה צפוי להכניס לשמן עד 10.5 מיליון דולר.

מימוש האופציות על ידי ננקשווילי הכניס לקופתה של שמן 3.2 מיליון שקל, בנוסף ל- 3.4 מיליון שקל נוספים שהתקבלו כתוצאה מהמרת האופציות על ידי בונסטאר. מדובר בחלק קטן מהאופציות, שרובן מוחזקות על ידי הציבור. בסוף אוגוסט פקעה אופציה 3 של שמן שהכניסה לקופתה כ-7.5 מיליון דולר. הכסף הנוסף צפוי ישמש את שמן לביצוע מבחני ההפקה.

גבי אשכנזיצילום: עופר וקנין

נערכים למבחני ההפקה

רישיון שמן ממוקם במים רדודים במרחק של 16 ק"מ מקו החוף של אשדוד. הסקרים הסיסמיים הראשונים שבוצעו ברישיון הימי הצביעו כי קיים פוטנציאל לכ-227 מיליון חביות נפט באיכות גבוהה ביותר (בסיכוי של 40%) ולכ-3 טריליון רגל מעוקבת (TCF) של גז בסיכוי של כ-35%. כבר לפני כשבועיים דיווחו בחברה כי בקידוח נמצאו "סימנים משמעותיים לגז".

שמן, בניהולו של יוסי לוי ובראשות הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, דיווחה בתחילת השבוע כי התגלו "סימני נפט משמעותיים" בקידוח "י-3" שהיא מבצעת בימים אלה מול חופי אשדוד. שמן מסרה בדיווח כי מדובר בנפט "באיכות גבוהה" הנמצא בשכבה בעובי של כ-68 מטר (נטו) – שכבה משמעותית שיכולה להצביע על קיומו של מאגר נפט בסדר גודל נרחב.

ואולם, המומחים מזהירים שהסוגיה המרכזית שעומת כעת על הפרק היא הרכב הסלע המאגר שגוזר את יכולת ההפקה של הנפט. "היה ברור שיש ברישיון נפט בהתאם לעבודות שנערכו בשנות ה-90", אמר גורם בכיר בתעשיית האנרגיה, "השאלה הגדולה היא האם יש שם משהו בסטייל 'גבעות עולם' (קידוח הנפט ליד ראש העין, שבו התגלה סלע עם יכולת הפקת נפט נמוכה – ע"א) או משהו טוב יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker