המלצות האוזר לרפורמה בבורסה: מסחר ביום שישי במקום ביום ראשון והפרטת הבורסה

המומחים שכינסה רשות ניירות ערך פירסמו את המלצתם לעידוד מחזורי המסחר ולהחזרת המשקיעים לבורסה בתל אביב

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שוק ההון שלנו בורח מהידיים אנחנו נמצאים במצב של להיות או לחדול", כך אמרה אסתר לבנון מנכ"לית הבורסה, חודש לפני שיו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, סימן לה את הדרך לסיום תפקידה.

בשנה האחרונות נמחקו עשרות חברות ציבוריות מהבורסה, מחזורי המסחר התכווצו ב-40% - מ-1.5 מיליארד שקל ביום ל- 600 מיליון שקל ביום. המשקיעים הזרים נעלמו, והסוחרים המקומיים הכריזו כי השקעה בשוק המקומי כבר אינה כדאית עקב הרגולציה האגרסיבית והמיסוי הגבוה.

הנתונים העגומים הובילו את האוזר לכנס ועדת חירום של 10 מומחים ו- 2 משקיפים למציאת פתרונות מיידיים כדי לעורר את הפעילות בשוק המקומי. הבבוקר פירסמה הוועדה במסיבת עיתונאים לראשונה את דו"ח הביניים הנפרס על 195 עמודים. הדו"ח לא עסק בפתרונות לרגולציה הכבדה, אך מציג 19 המלצות לשכלול המסחר ולעידוד הנזילות בבורסה הישראלית. אף אחת מהן אינה מרעישה או מחדשת.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מצאתם סיגריות זולות בדיוטי פרי? יש זולות יותר

צילום: גיא אסייאג

אתרי האינטרנט בישראל מציגים: צניחה של 90% בשווי בתוך שבע שנים


שינוי מועדי המסחר בבורסה

לאחר "העונש" שקיבלו הסוחרים לעבוד עוד שעה כל יום בין הימים שני עד חמישי, מציעה הוועדה כי הבורסה תעבוד בחפיפה מלאה לשעות העבודה בבורסות בחו"ל. לכן המליצה הוועדה לבחון את התועלת הכרוכה בהחלפת יום המסחר מיום ראשון ליום שישי, באמצעות שאלון לחברי הבורסה. כמו גם לאפשר מסחר AFTER MARKET בחלק מניירות הערך בשוק המקומי, בעיקר בניירות ערך בהם מתעניינים משקיעים זרים.

מסחר במניות ועשיית שוק בחשבון הנוסטרו על ידי בנקים מסחריים בישראל

מאז 1983 לאחר שהתפרסמו מסקנות ועדת בייסקי, התחייבו כלל הבנקים הישראלים לא לסחור במניות בבורסה בתל אביב. כדי למנוע הרצת מניות נוספת, הרצת מניות אשר בעבר הובילה להתמוטטות שוק ההון הישראלי. לדעת הוועדה, כתוצאה ממספר שינויים רגולטורים החשש כי הבנקים יוכלו לעשות שימוש במונופול בשוק ההפצה והייעוץ על מנת לווסת את שערי המניות הצטמצם. לפיכך, כדאי להעניק להם אישור לבצע עשיית שוק בשביל לשפר את הנזילות.

צילום: גיא אסאייג

שינוי מגבלת האחזקות במניות על ידי הבנקים

הוועדה הגיעה למסקנה כי המגבלה בה אסור לבנקים להחזיק יותר מ5% ממניות חברה נסחר בשוק אינה אפקטיבית, ועם הסרת עשויים מחזורי המסחר בבורסה לגדול.

שינוי מבנה הבעלות של הבורסה כך שהבורסה תהפוך ממלכ"ר לתאגיד למטרת רווח

כיום הבורסה בתל אביב היא מסלקה פרטית הנמצאת בבעלות 29 חברי הבורסה, הכוללים בנקים ישראליים, בנקים זרים ובתי השקעות.בשעה שמרבית הבורסות בעולם זנחו את מודל השותפות לטובת מבני בעלות חדשים והפכו לעבוד כעסק למטרת רווח הבורסה הישראלית נשארה כמוסד ללא כוונות רווח. 

הוועדה מצאה כי המודל בו הבורסה נשלטת על ידי מתווכים (חברי הבורסה) כמועדון תפעולי סגור ללא מטרות רווח, אינו מתמרץ את הבעלים להשקיע משאבים בהתמודדות עם אתגרים תחרות. כאשר בפועל הכללים נקבעים לפי האינטרס של החברים על חשבון הצרכנים המשקיעים. הוועדה הצביעה על כך כי בשנת 2012, 8 מתוך 10 הבורסות בעלי מחזורי המסחר הגבוהים הינן בורסות במבנה בעלות הטרוגני אשר פועלות למטרת רווח.

לפיכך ממליצה הוועדה לבחון מחדש את מבנה בעלות והפיכת הבורסה לתאגיד למטרת רווח, ובאותה הנשימה לבחון מחדש את הקשר העסקי הקיים בין הבורסה למסלקות ומהו מודל השליטה מהתאים ביותר לבורסה בתל אביב. כמו כן ממליצה הוועדה לבחון מודל בו יופרדו הפונקציות שמנהלות את המסחר לבין אלה שמנהלות את הסליקה.

הוספת חברי בורסה

הוועדה מליצה, להרחיב את סוגי החברות בבורסה ולהגדיר חברים בהתאם לפעילות כגון מתן פעילות ברוקראז' , סליקה ,מסחר עצמי וכדומה. עוד ממליצה הוועדה לבחון יצירת הבחנה בתנאי הכשירות עבור סוגי החברות השונים בעיקר בנוגע להון העצמי הנדרש לפעילות אשר יקבע לפי רמת הסיכון. במטרה לעודד פעילות של עושי שוק ושחקני נוסטרו גדולים מציעה הוועדה לתת להם מעמד של חבר בורסה מיוחד ולאפשר להם להתחבר ישירות לבורסה,להשאלות, וכדומה. עוד מעוניינת הוועדה כי יקבעו הקלות לקביעת תנאי כשירות לקבלת חבר רחוק וזאת במטרה להגדיל את מספר חברי הבורסה הרחוקים שחברותם תאפשר חשיפה למספר גדול יותר של משקיעים זרים.דרך אחת לפיה ממליצה הוועדה להגדיל את מספר החברים הינה להתקשר בהסכמי שיתוף פעולה עם בורסות מובילות בעולם כך שחבר בבורסה הישראלי יחשב חבר בבורסה זרה וההפך,או לפחות לקבוע באופן חד צדדי כי חברה בבורסה זרה מהווה תנאי מספיק לקבלה כחבר בורסה בישראל.

בניית מאגר השאלות

כיום רוב ניירות הערך להשאלה מרוכזים בידי 2 הבנקים הגדולים (פועלים ולאומי) דבר מהווה חסם לשאר חברי הבורסה מביצוע פעולות של מכירה בסחר (שורט). הוועדה תמליץ על הקמת מערך מסחר בהשאלות – בדומה לבורסות של סינגפור וטייוואן, והקמת מערכת ממוחשבת של ביקוש והיצע שתאפשר מפגש של שואלים ומשאילים ואף תנהל את הבטוחות הכרוכות בדבר.בטווח הקצר ממליצה הוועדה לתקן את תקנון הבורסה כך שחבר הבורסה יידרש להמציא את נייר הערך המושאל רק ביום הסליקה ולא ביום ביצוע המכירה בחסר.

מודל עמלות לעידוד הנזילות בבורסה

הוועדה ממליצה להפחית באופן מידי את עמלת המינימום במידה משמעותית.בנוסף הוועדה ממליצה לבחון אימוץ מודל עמלות מסחר המעודד הספקת נזילות ובכלל זה מודל עמלות המעודד מסחר בתדירות גבוהה.

הפחתת שיעורי המס המוטלים על ניירות ערך סחירים

הוועדה סבורה כי הפחתת שיעור המס על רווחי הון תעודד את הישראלים לסחור בבורסה.כמו גם תעודד חברות לגייס הון ותגרום לעלייה בתקבולי המס לממשלה מרווחי הון.

עידוד מסחר אלגוריתמי

היקף המסחר האלגוריתמי בבורסה המקומית מצוי בעלייה מתמדת. למסחר האלגוריתמי השלכות חיוביות על איכות המסחר בכל הנוגע לשיפור הנזילות והפחתת עלויות עסקה מאידך גדלים הסיכונים לכשלים תפעוליים עד כדי פגיעה ביציבות המסחר ,במוניטין עד יצירת מחסור זמני בנזילות. הוועדה מעוניינת לעודד את פעילות שחקני האלגו לצד הרחבת הבקרות הקיימות אצל הסוחרים עצמם.

עידוד תחרות בתחום הברוקראז'

כיום 75% מהפעילות בניירות ערך מתבצעת רובה באמצעות הבנקים הצורך בזיהוי לקוח פנים מול פנים, לצד קושי בנידות מהווה חסם מרכזי להרחבת התחרות בתחום.לפיכך הוועדה ממליצה להאיץ את התיקון בצו איסור הלבנת הון שיאפשר לקבל לקוחות חדשים ללא כל צורך בזיהוי פנים אל פנים כל עוד הכסף מועבר מתוך וחוזר אל חשבון בנקאי נתון. בכך תקודם התחרות בתחום שירותי המסחר .

מסחר במט"ח

לדעת הוועדה קיימת תועלת פוטנציאלית במסחר במט"ח שקל דולר ושקל יורו כגון הפחתת עלויות עסקה , שקיפות ציטוטים ושכלול המסחר באופציות לצד הקלה על מסחר הארביטארז' .המלצות אלו ניתנו למרות שבמרבית הבורסות בעולם בדומה לתל אביב לא מתקיים מסחר במט"ח.

השקת מוצרים פיננסים חדשים

הוועדה מעוניינת כי יושקו מוצרים פיננסים חדשים בבורסה כגון הקטנת מכפיל נכס הבסיס על ת"א 25 כך שחוזה עתידי לא יהיה בשווי של 100 אלף שקל אלא נמוך מכך.הנפקת STRIPS בו ירשמו למסחר הקרן והריבית באופן נפרד.הנפקת חוזי CDS מכשיר פיננסי בעזרתו ניתן לגדר ולסחור בסיכון אשראי. הנכסת תעודות סל מסוג ETF היתרון של מכשיר זה הוא בכך שמשקיעים זרים אינם נדרשים להמיר את המטבע שלהם למטבע השקל וכך הבורסה מגדילה את האטרקטיביות שלה .הוועדה ממליצה להתחיל בתעודות סל בדולר בליש"ט ובאירו בנוסף לסליקה בשקלים.


פקודות חדשות במערכת המסחר

בקרוב תושק מערכת מסחר חדשה בבורסה המקומית הוועדה ממליצה להציע מגוון חדש של מכשירים ופקודות מתקדמות המיושמות באופן שכיח בבורסות זרות כמו TAKE PROFIT ו STOP LOSS .


הפצת מידע ב XML

לדעת הוועדה זה יקל על משימת העברת הנתונים בין המערכות השונות הפועלות על גבי התשתית.כמו גםיקל על קליטת המידע וניתוחו בחדרי המסחר.

הרחבת טכנולוגיית ההתקשרות של ברוקרים זרים לבורסה בסטנדרט FIX

מדובר בפרוטוקול המשמש לשליחה וקבלה של הודעות ופקודות בין גופים פיננסים.


אנליזות

הוועדה מעוניינת לעודד פרסום אנליזות על חברות הנסחרות כך שהאנליזות יהיו בלתי תלויות בחברה הרשומה בבורסה.

שיווק

הוועדה ממליצה שהבורסה תגביר את מאמציה לשיתוף פעולה עם החברות הרשומות למסחר במאמץ ליחצן את החברות הראויות ולעודד ביקוש למניותיהם. כמו גם שהבורסה תמקד את מאמצי השיווק בחברות מקומיות וזרות פוטנציאליות לגיוס הון בבורסה בתל אביב.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker