הפועלים מסרב לאשר לבעלי האג”ח של אי.די.בי פיתוח קבלת כספים

נציגות אי.די.בי פיתוח מבקשת לשחרר לטובת נושי החברה ‏(בעלי האג”ח והבנקים‏) 75% מה–800 מיליון שקל, שהופקדו בנאמנות אצל המשקיף, עו"ד חגי אולמן ■ בנק הפועלים טוען מנגד כי אין ודאות לגבי העסקות להשקעה באי.די.בי פיתוח והן בבחינת “כסף רחוק על עץ גבוה”

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאורך העשור האחרון נהנתה אי.די.בי מיחס נדיב ומתחשב מראשי בנק הפועלים. אלה העניקו בחלק מהמקרים אשראים ללא ביטחונות ובמקרים אחרים אשראים עם ביטחונות שהתבררו כי אינם מכסים את החוב.

כך מצא את עצמו כיום הפועלים, בניהולו של ציון קינן, חשוף בכ–900 מיליון שקל ‏(כולל ערבויות של כ–130 מיליון שקל‏) לחוב של חברת האחזקות אי.די.בי פיתוח, שניתן ללא ביטחונות. עד כה הפועלים נקט קו גמיש כלפי אי.די.בי פיתוח, בטענה כי היא חברה סולבנטית ‏(כשרת פירעון‏) והסכים כמה פעמים לפרוס את החוב.

כעת עומדת על הפרק הבקשה של עורכי הדין של נציגות אי.די.בי פיתוח, גיא גיסין ואייל רוזובסקי, מהשופט איתן אורנשטיין לשחרר לטובת נושי אי.די.בי פיתוח ‏(בעלי האג”ח והבנקים‏) 75% מה–800 מיליון שקל שהופקדו ביוני בנאמנות אצל המשקיף, עו”ד חגי אולמן.

בקשה זו הוגשה לאחר שאורנשטיין דחה את ההכרעה בגורל השליטה באי.די.בי לנובמבר הקרוב, ונבעה מהשיפור בשווי הנכסים של אי.די.בי פיתוח לצד הסיכוי להזרמה של סכומים מהותיים לחברה במסגרת השקעה של אלכס גרנובסקי או אדוארדו אלשטיין ומכירה אפשרית של כלל ביטוח. התפתחויות אלה באו לידי ביטוי גם בעלייה של עשרות אחוזים במחירי האג”ח של אי.די.בי פיתוח, הנסחרות ב–85–93 אגורות ומגלמות תשואות לפדיון של 9%–17%. נציגות אי.די.בי פיתוח מיוצגת בידי פסגות, קרן יורק והפניקס.

עו"ד חגי אולמןצילום: ישראל הדרי

הפועלים, בייצוגו של עו”ד פיני רובין, הוא הבנק היחיד החשוף לאי.די.בי פיתוח המתנגד לשחרור הכספים. הוא אמור לקבל את תשלומי הקרן ב–2014–2018. בפנייתו לבית המשפט העלה הבנק שורה של טענות, בהן חוסר הוודאות לגבי עסקות להשקעה באי.די.בי פיתוח.

בהפועלים סבורים כי העסקות שעל הפרק הן, כפי שכתבו בהתנגדות, בבחינת “כסף רחוק” ‏(מבחינת המועדים‏), “על העץ” ‏(מבחינת התנאים הרבים להתממשות העסקה‏) ואולי אף על “עצים גבוהים”. הפועלים גם מאיים כי במקרה של אירוע שינוי שליטה, כפי שצפוי באי.די.בי פיתוח, הוא יעמיד את החוב כלפיו לפירעון מיידי ולמעשה יגרום להפיכתה של החברה ללא סולבנטית.

מה חושבים על כך בנציגות אי.די.בי פיתוח? הנציגות טוענת כי הפועלים נמנע מלציין בפני בית המשפט כי אין אצל המשקיף כספים שמעוכבים עבורו אלא רק כספים של נושים אחרים. בנציגות מעלים תהיות לגבי אורך התהליך המשפטי, הנמשך חודשים ארוכים.
הנציגות אף ציינה בפני בית המשפט כי עמדת הפועלים נגועה בחוסר תום לב. בנציגות התכוונו לכך שבמארס האחרון, כחודש לפני תחילת התהליכים המשפטיים, פרעה אי.די.בי פיתוח לבנק הפועלים יותר מ–20 מיליון שקל - בתקופה שבה עוד לא עמדו על הפרק עסקות השקעה באי.די.בי פיתוח.

בהתאם לכך סבורים בנציגות כי אם הפועלים סבור שיש לעכב את התשלומים, עליו להחזיר את הסכומים שקיבל לקופת הנושים. בנוסף סבורים בנציגות כי בכל תרחיש אפשרי יהיה שינוי שליטה באי.די.בי פיתוח, ולכן האיום של הבנק להעמיד את החוב לפירעון מיידי עקב שינוי שליטה אינו ברור.

אי.די.בי פיתוח אינה מתנגדת לשחרור התשלומים.

ומה חושב על כך השופט אורנשטיין? הוא דחה את ההכרעה בסוגיה לשבוע הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker